Na túto zásadnú otázku nemajú odpoveď zrejme ani tí, ktorí sedia v novom kabinete premiéra Eduarda Hegera. Ten vyťažil zo situácie, pri ktorej jeho predchodca nedokázal v súlade so všetkými realistickými očakávaniami vystúpiť z vlastného tieňa. Z Igora Matoviča sa za rok jednoducho štátnik nestal, aj na stoličke premiéra pôsobil ako opozičný krikľúň.

V nepohodlnej situácii vydržal iba čosi vyše 370 dní. Ak by šéf hnutia OĽaNO neustúpil požiadavkám koaličných partnerov, nasledovali by pravdepodobne predčasné voľby. Tie by na Slovensko priniesli ďalší niekoľkomesačný a v časoch pandémie koronavírusu naozaj nechcený chaos.

Všetky karty tak dostala do rúk druhá voľba hnutia Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Súčasná situácia sa vo viacerých aspektoch podobá na tú spred troch rokov. Vtedy sa z kresla premiéra porúčal Robert Fico a za náhradníka si vybral Petra Pellegriniho. Ak by sa nekonfliktnému Hegerovi podarilo napodobniť Pellegriniho, vyhral by na viacerých frontoch.

POLITIKA: FOTOTERMÍN VLÁDA A PRESUN NA ÚV
Neprehliadnite

Vydrží vláda Eduarda Hegera dlhšie ako Matovičova?

Ľudia by si jeho pôsobenie zapamätali ako výrazne lepšie v porovnaní s Matovičom. Od svojho šéfa by sa navyše mohol s rastúcou popularitou politicky odpútať. Možnosti sú v tomto smere veľké. Len na ilustráciu, ak by sa voľby konali uplynulý víkend, jasným víťazom by bol práve spomínaný P. Pellegrini. Hoci ten do verejného priestoru nepriniesol nič nové ani prevratné, stačí, že v príhodnej chvíli odišiel z potápajúceho sa Smeru. Ako naloží s ponúknutou príležitosťou Eduard Heger, ukážu najbližšie mesiace. Jedno je však isté. Latka vládnutia je položená tak nízko, že je takmer nemožné ju neprekročiť.

Verejnosť si opäť raz v ostatných parlamentných voľbách zaexperimentovala. Dôveru do rúk OĽaNO vložila na základe emócií a jedného videa z francúzskeho Cannes. Aby však nebolo pôsobenie Igora Matoviča iba výpočtom negatívnych skúseností, jedno sa mu rozhodne uprieť nedá.

Orgánom činným v trestnom konaní sa nepochybne s jeho príchodom rozviazali ruky. Dôkazom čoho je masívne vyšetrovanie kriminality aj na najvyšších poschodiach štátnych inštitúcií od súdov cez políciu až po biznisové prostredie.