Spolupráca slovenského obchodníka s cennými papiermi Wealth Effect Management (WEM) a rakúskeho Quantic Financial Solutions (Quantic), poskytujúceho finančné služby, nabrala reálne kontúry vytvorením aktívne riadeného ESG fondu, ktorý sa v októbri spustí na nemeckej burze. O produkte hovoril Peter Štadler (PŠ), CEO WEM, a Jakub Křivan (JK), riaditeľ pre inštitucionálnych klientov strednej Európy a severských krajín.
Aká je hlavná činnosť spoločnosti WEM?
PŠ: Správa a ochrana majetku, bonitnej, afluentnej klientely (tzv. HNWI a Wealthy Families). Pod zmluvou o riadení portfólia manažujeme port-fólia, robíme stock-picking či vyberáme do jednotlivých portfólií single stocks. Teraz sa snažíme vytvoriť vlastné riešenie v spolupráci so spoločnosťou Quantic, aby sme sa dokázali dostať bližšie k inštitucionálnym klientom a investorom.
Prečo hľadanie nového riešenia?
PŠ: Momentálne sa sústreďujeme na aktívnu správu a hľadanie alfy, prebíjanie benchmarku. Okrem pasívnej správy, ktorú realizujeme pri vyvážených konzervatívnych portfóliách, nám v port-fóliu chýba produkt, ktorý by bol vyložene zameraný na ESG, čiže environmental social governance. A práve tento produkt je atraktívnejší a vyhľadávanejší inštitucionálnymi investormi aj klientmi privátneho bankovníctva.
Prečo ste si vybrali práve Quantic?
PŠ: S Jakubom sa dlho poznáme plus to, že poskytujú dôležitú legislatívu a reguláciu, správne inštitucionálne zázemie. To je potrebné na to, aby sme dokázali aj pod asset manažmentom vytvoriť fond, ktorý bude na burze a ktorý dokážeme nakupovať priamo ako ETF.
Je to niečo, čo Quantic robí už dlhšie alebo je to váš prvý produkt?
Nie je to prvý produkt. Quan-tic patrí do skupiny C-Quad-rat, ktorá sa za 30 rokov vypracovala medzi najúspešnejších správcov aktív v Rakúsku aj na medzinárodnej scéne. Quantic je licenciovaný správca aktív so silným zameraním na rizikový manažment využívaný poprednými finančnými inštitúciami a schválený európskymi regulatórmi a takisto „3 of the big 4“ audítorskými firmami. Spoločný produkt s WEM-om bude distribuovaný nielen na Slovensku, ale aj v západnej Európe.
Kto sú vaši klienti?
JK: Naši klienti sú hlavne inštitucionálni. To znamená banky, poisťovne, family offices, penzijné fondy, správcovia aktív. Zameranie je na B2B, WEM na B2C – majú privátnych klientov.
Na trhu je veľké množstvo produktov. Prečo vlastný produkt namiesto toho, aby ste šli po už existujúcom ESG ETF?
PŠ: Naše investičné stratégie sa doteraz osvedčili, aj keď sme nemali fondové riešenie. Jednou z podmienok spolupráce bolo práve to, že z našej strany dodáme podklady k investičnej stratégii, čiže ideu, do čoho má fond investovať. Určite sa dá vybrať z množstva ETF, ktoré sú aj so zameraním na ESG. Ale chceli sme tam dať niečo z našej DNA, oprieť sa o náš portfóliový manažment, urobiť si vlastný ESG rating.
Hovoríte o vlastnej DNA. Viete ju vysvetliť?
PŠ: Je to spôsob, ako vnímame financial industry a zároveň vedieme spoločnosť. Snažíme sa do produktu vybrať to, čo si myslíme, že je dobré pri investovaní podporovať. Čiže udržateľné firmy, ktoré sa sústreďujú na sociálne a environmentálne oblasti. Ak sa niekto opýta, ako investičné spoločnosti dokážu ovplyvniť, čo sa okolo nás deje, myslím si, že práve výberom firiem, ktoré sa tak aj pri svojom riadení správajú.
JK: Kvôli lepšiemu pochopeniu – WEM nám dal svoj ESG long list, s ktorým pracujeme, nahrali sme ho do nášho enginu a z neho vyberáme konkrétne ETF, ktoré budú v port-fóliu. V systéme máme približne štyridsaťdva miliónov firiem po celom svete.
Pracujeme s last available balance sheet, ktorý potom predikujeme do budúcnosti. Kvalita dát v tomto prípade zohráva významnú úlohu. Dá sa povedať, že spájame Wall-street s mainstreet, keďže okrem našej predikcie bazírujeme nielen na firmách, ktoré kótujú na burze, ale aj na non-listed companies.
Takže nebudete nakupovať jednotlivé spoločnosti, ale ETF?
JK: Na začiatku budeme nakupovať ETF a alokovať ich budeme na trojmesačnej báze, pretože to takto vychádza najlepšie. Táto stratégia je unikátna, lebo skombinovala viacero aspektov, ktoré na trhu chýbajú.
Koľko titulov bude vo vašom produkte?
JK: Päťdesiat ETF, každý s dvojpercentnou váhou. Aktívne budeme monitorovať riziko a výnos a portfólio budeme prispôsobovať situácii na trhu.
Nie je to cenovo nákladnejšie ako kupovať akcie samostatnej spoločnosti?
PŠ: Určite je, ale za kvalitné služby sa platí. Poplatky pri inštitucionálnej tranži máme 0,8 percenta, čo je veľmi férové. Nezabúdajme, že produkt sa bude predávať a nakupovať cez nemeckú burzu.
Kedy očakávate spustenie produktu?
JK: V októbri. Všetko je pripravené, potrebujeme doklepnúť len konkrétnu burzu, na
ktorej sa fond bude obchodovať.
Je produkt prístupný aj pre retail?
PŠ: Na začiatku to bude skôr pre väčšiu klientelu, väčšie objemy a nebude to zatiaľ pre klasický retail. Po naseedovaní to postupne chceme spustiť aj pre menšiu klientelu. Zatiaľ je plán zostať pri klientoch, kde je kapitál vyšší ako 250-tisíc eur a vyššie.
To znamená, že je to pre klientov s imaním milión a viac?
PŠ: Na začiatok je dôležité, aby sme urobili prvú tranžu a fond bol vôbec spustený. Potom sa budeme rozhodovať, aké podmienky ponuky na trhu určíme ďalej.
Aká bude štruktúra vášho ETF?
PŠ: Hotovosť maximálne 20 percent a sto percent môžu byť dlhopisové ETF. Čiže bonds 0 až 100, akcie 0 až 60 a hotovosť 0 až 20 percent. Je to v podstate article eight ESG fond podľa európskej smernice globálne diverzifikovaný, flexibilná investičná stratégia. Chceli sme reagovať na meniaci sa svet, mať voľné ruky, veľmi rýchlo a flexibilne reagovať na to, čo sa bude diať. Realokácia bude prebiehať každé tri mesiace. Nie je to úplne pasívna správa, ale aj aktívna.
Kto bude správcom? Hovoríme o dvoch spoločnostiach.
JK: Quantic je správca. WEM do toho vstupuje long listom, je advisor a hlavne seeding investor. Náš cieľ nie je skončiť pri tej sume, ale rásť nielen na Slovensku, ale aj cez našich klientov a kontakty v západnej Európe.
Aký je vstupný kapitál?
PŠ: Dokopy je to desať miliónov eur. To je cieľ, ktorý máme v pláne naplniť.
Ešte teraz v septembri?
PŠ: Nie, do troch mesiacov. Na budúci rok sme si stanovili interný plán 25 miliónov.
Pre koho bude produkt zaujímavý?
JK: Pre široké spektrum investorov, keďže ide o balansovaný a na druhej strane aktívne riadený produkt, ktorý je zložený z popredných ESG ETF.
PŠ: Keď je klient väčší, má objem svojho majetku milión a plus, tak už to nie je len o tom, že mu ponúkneme stock-picking v portfóliách, kde sa snažíme dosiahnuť alfu, ale dokážeme mu ponúknuť aj portfólio, ktoré je stabilnejšie a vyváženejšie. Fond bude svojou investičnou stratégiou kategorizovaný ako vyvážený.
Dokáže sa produkt prispôsobovať aj ekonomickým cyklom a finančným podmienkam?
JK: Keď treba, klient môže byť stopercentne v dlhopisových ETF. Keď prejde kríza na akciovom trhu, akciovú zložku budeme postupne zvyšovať. Tento produkt preto má potenciál ochrániť pred veľkým drawdownom pri vedomí, že klient je stále zainvestovaný v ESG segmente a participuje na raste akciového trhu v prípade býčieho trhu. Toto je na slovenskom trhu unikátna kombinácia.