A ak to má byť zariadenie na viac rokov, oplatí sa vybrať si vhodný kus. Ponuka notebookov sa po odchode Samsungu a Sony trochu zredukovala. Ale stále je viac než široká. Vybrali sme tie najzaujímavejšie modely tejto sezóny.
Faktom je, že tablety sú lákavé pre širokú verejnosť a mnohí, ktorí počítač využívajú len na domáce multimediálne záležitosti, zaň vymenili svoj notebook. Navyše sa na trh dostáva čoraz viac výkonných tabletov, ktoré sa už vôbec netaja, že majú byť náhradou laptopov. Na druhej strane stúpa počet záujemcov o taký či onaký kúsok výpočtovej techniky, takže dramatické zmeny sa nečakajú.
Podľa analytickej spoločnosti Statista vlani na trh výrobcovia dodali 174 miliónov kusov laptopov a 230 miliónov tabletov. Za tento rok to už má byť 194 miliónov notebookov a až 332 miliónov tabletov. Na budúci rok sa očakáva nárast o osem miliónov kusov prenosných počítačov a o 43 miliónov viac iPadov, Galaxy Tabov a ďalších digitálnych tabličiek.
Tieto štatistiky však budú čoraz viac mätúce, a to z jednoduchého dôvodu. Pri niektorých modeloch, často nazývaných dva v jednom, teda tabletoch s pripojiteľnou klávesnicou, je ťažké určiť, či je to stále tablet. Alebo už skôr konvertibilný laptop? A musí mať tablet len desktopový operačný systém?
Veď na iOS a Androide sa už dá pohodlne pracovať v známych kancelárskych programoch alebo editoroch fotografií. A s príchodom funkcie Continuum do mobilov s Windows 10 systémom, ktorá umožní pripojiť k smartfónu monitor, klávesnicu a myš a pracovať ako na klasickom počítači, bude tento segment ešte domotanejší.
Microsoft prekvapil prvým notebookom
Presne do tejto kategórie by sa dal zaradiť najnovší prírastok do rodiny Surface od Microsoftu. Začal sa práve predávať, na Slovensku, žiaľ, zatiaľ nie. Ale v globálnom svete nie je problém si čokoľvek objednať aj z inej krajiny. Surface Pro 4 je, prekvapujúco, zdokonalením modelu Surface Pro 3. Ale aj drobné zmeny sú vítané.
Surface je tablet s dušou plnohodnotného laptopu. Všetko je schované v 8,45 mm hrubom displeji s uhlopriečkou 12,3 palca a rozlíšením veľmi slušných 2 736 x 1 824 bodov. Od 4K rozlíšenia tak nemá ďaleko. Poteší aj praktický pomer strán 3 : 2. Na výber sú potom procesory Intel Core m 3, i5 alebo i7. Posledné dva s aktívnym chladením, takže pri náročnejších úlohách dajú o sebe miniatúrne ventilátory vedieť. Vybrať sa dá od 4 do 16 GB operačnej pamäte a SSD disk od 128 GB do 1 TB.
V najsilenejšej konfigurácii to je naozaj výkonná pracovná stanica s hmotnosťou 786 gramov. Pritom na jedno nabitie vydrží deväť hodín (prehrávania videa). Keďže je to mašinka priamo od Microsoftu, naplno využíva všetky funkcie Windows 10. Napríklad funkciu Hello, teda prihlásenie pomocou autentifikácie nasnímanej tváre webkamerou. Alebo ručné písanie poznámok na webových stránkach cez prehliadač Edge. Digitálne pero, ako je pri Surfaceoch štandardom, je v balení.
Čo sa však dokupuje, je klávesnica Type Cover, ktorá slúži aj ako obal tabletu. Na výber je aj s čítačkou odtlačkov prstov, takže Surface Pro 4 je vhodný aj do podnikového nasadenia. Medzi voliteľné príslušenstvo patrí aj nová dokovacia stanica, ktorá rozšíri možnosti pripojenia – ak by niekomu nestačil jeden USB a jeden mini DisplayPort priamo na tablete. Za pracovný tablet si Microsoft pýta od 900 dolárov, za klávesnicu ďalších 130 dolárov.
Surface Book Zdroj: Microsoft
Spolu s uvedením Surface Pro 4 Microsoft prekvapil ešte jednou novinkou. Úplne prvým laptopom vlastnej značky. No ani Surface Book nepatrí k úplne klasickým laptopom. Časť s displejom je odpojiteľná. Alebo sa dá v unikátom kĺbe vyklopiť o 360 stupňov a vytvoriť tak akýsi hrubší tablet. Upínací mechanizmus je elektrický. Je potrebné stlačiť kláves, inak obrazovka ostane na mieste. Displej má uhlopriečku 13,5 palca a rozlíšenie 3 000 x 2 000 bodov. Pomer strán 3 : 2 ostal aj pri tejto novinke.
Na výber sú konfigurácie s procesormi Intel Core i5 a i7 šiestej generácie, od 8 do 16 GB operačnej pamäte a SSD disk od 128 GB po 1TB. Oproti Surface Pro sa však miesto našlo aj pre samostatnú grafickú kartu od Nvidie a tiež pre väčšiu batériu, ktorá má vydržať 12 hodín. Aj Surface Book má v balení digitálne pero. Zaujímavý celokovový kúsok s hmotnosťou 1,5 kilogramu sa predáva za cenu od 1 500 do 3 200 dolárov.
Každý sa chce nejako ohýbať
Notebook by mal spĺňať kritériá kladené na prenosné zariadenie. Čím lepšie spojenie nízkej hmotnosti a hrúbky s čo najlepšou výbavou (za prijateľnú cenu) je receptom na ideálny počítač. Viacero výrobcov sa k takémuto ideálu priblížilo s tohtoročnými novinkami. Medzi ne určite patrí Dell XPS 13.
Či výrobca nastavil vhodnú cenu, to si už musí každý zodpovedať sám. Ale spojením zaujímavého spracovania a výbavy zaujme. Ako prvá prekvapí obrazovka či presnejšie takzvaný Infinity displej. Rám okolo neho patrí k najtenším spomedzi všetkých notebookov na trhu.
Dell XPS 13 Zdroj: Dell
Navyše sa kvôli tomu mohol 13,3-palcový displej vojsť do notebooku, ktorý by inak mal len 11- až 12-palcovú obrazovku. A ako bonus má dotykový displej rozlíšenie 3 200 x 1 800 bodov. Ide o IPS IGZO2 displej s jasom 400 nitov a kontrastom 1 000 : 1. Je na ňom radosť pracovať. Na výber je aj nedotykový matný displej.
Telo s hrúbkou od 9 do 15 mm má hmotnosť len 1,26 kilogramu a chváli sa tiež nadštandardnou výdržou batérie 15 hodín (pri sledovaní videa). Samozrejmosťou sú procesory Intel Core i3, i5 a i7 šiestej generácie do 8 GB operačnej pamäte alebo 256 GB SSD disk.
Inspiron 15 série 7000 Zdroj: Dell
Dell má ešte jeden model, ktorý trochu vyčnieva. Inspiron 15 série 7000 je jeden z prvých, ktorý je vybavený Intel Core procesormi šiestej generácie, vlastnou grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 960M alebo AMD Radeon R7 M270, kombináciou SSD a HDD disku a navyše je osadený 15,6-palcovým 4K displejom.
Je jasné, že o nejakého extra prenosného drobca nepôjde. Inspiron 15 má hrúbku 2,5 cm a s hmotnosťou 2 720 gramov na denné prenášanie si vyžiada od používateľa nejaké to svalstvo. Ale na druhej strane skĺbil v sebe najnovšie technológie za nie prestrelenú cenu.
HP Spectre X360 Zdroj: HP
Ďalšia veľká značka má tucty modelov, ale jeden z nich zaujme o niečo viac. Spectre X360 od Hewlett-Packardu sa inšpiroval konkurentom. Má konštrukciu schopnú vyklopiť displej o 360 stupňov, podobne ako to pred dvoma rokmi začalo robil Lenovo a jeho Yoga laptopy. HP však Spectre X360 okorenil vlastnými dizajnovými drobnosťami. Celohliníkové telo sa dá zohnať aj v čiernom vyhotovení so zlatými zaoblenými hranami a pántmi, čo vyzerá veľmi luxusne.
Netreba sa báť, nie je to len o výzore. 13,3-palcový dotykový displej s rozlíšením 2 560 x 1 440 bodov je úplne dostačujúci aj pre náročnejšie oko. Pod podsvietenou klávesnicou sa schováva procesor Intel Core Skylake, SSD disk do pol terabajtu alebo audio od Bang & Olufsen. Kilo a pol vážiaci ultrabook vydrží na jedno nabitie 11 hodín.
Acer Aspire R13 Zdroj: Acer
Do podobnej kategórie by sa mohol zaradiť aj Acer Aspire R13. Hoci tu už výrobca použil o niečo exotickejší formfactor. Displej s uhlopriečkou 13,3 palca je totiž akoby zavesený na dvoch držiakoch so stredovou osou. Veľmi jednoducho sa otáča na všetky spôsoby a môže byť tak používaný aj ako rozmernejší tablet. V zatvorenom stave však časť s klávesnicou trochu presahuje šírku displeja, na čo si je potrebné zvyknúť.
Obrazovka s full HD alebo 2 560 x 1 440-bodovým rozlíšením vyzerá, že by sa aj dala odpojiť. Ale je to len vizuálny klam. S výbavou nie je problém a na výber sú konfigurácie do Intel Core i7 piatej generácie, 8 GB operačnej pamäte a pol terabajtu v podobne dvoch SSD diskov. Nevšedná konštrukcia si vyžiadala daň v podobe hrúbky 17 mm a hmotnosti 1 500 gramov. Nejde vôbec o tragédiu, ale konkurenti v tejto kategórii vedia ponúknuť aj diétnejšie rozmery.
Každý má nejaké svoje naj
Jedným z nich je Lenovo LaVie Z. S rovnako veľkým displejom je o 2 mm tenší. Ale čo je najmarkantnejšie, výrobcovi sa podarilo stlačiť hmotnosť na neuveriteľných 850 gramov, čo ho momentálne robí najľahším 13-palcovým laptopom na trhu. Našťastie na výbave sa šetriť nemuselo. Displej má rozlíšenie 2 560 x 1 440 bodov a ultrabook poháňa Intel Core i7 piatej generácie v kombinácii s 8 GB operačnej pamäte a 256 GB SSD diskom.
Výdrž deväť hodín prehrávania videa na jedno nabitie by mohlo znamenať, že do práce nie je potrebné nosiť si nabíjačku. Ale ak používateľ robí aj niečo iné ako sledovanie videa, výdrž sa skráti. Komu najviac záleží na hmotnosti, ten sa nebude ponosovať na mierne vyššiu cenu v porovnaní s rovnako vybavenými konkurentmi. A ani na to, že oficiálne sa na slovenský trh nedováža.
Lenovo LaVie Z Zdroj: Lenovo
Pritom jeho hlavný konkurent sa tiež nepredáva za úplne ľudovú cenu. Apple MacBook, kvôli zmätkom s názvom niekde nazývaný aj MacBook 12, je najčerstvejší prírastok do rodiny jablkových ultrabookov. Rozdiely medzi operačnými systémami dáme teraz bokom. Oproti LaVie Z má len 50 gramov navyše. Ale zasa na druhej strane má v najhrubšom mieste len 13 mm. A aby sme boli féroví, ponúka len 12-palcový displej. Lenže s vyššou hustotou bodov, keďže jeho rozlíšenie je na menšej ploche takmer rovnaké (2 304 x 1 440).
Celkovo je MacBook určený najmä pre ľudí, ktorým ide o mobilitu a štýlovosť. Ak by sme ho otvorili, komponenty tvoria len veľmi malú časť laptopu. Zvyšok je batéria. Na jednej strane si MacBook vystačí s pasívnym chladením, na druhej však Intel Core m procesory nepodávajú až taký výkon ako Core či súrodenci. Na bežné multimediálne aplikácie aj kancelársku prácu však bohato stačí. Jeho cena sa začína na 1 449 eurách. No za tú cenu už Apple predáva aj MacBook Pro s výkonnejším procesorom, grafikou a o hodinu dlhšou výdržou.
Apple MacBook Zdroj: Apple
Zlatou strednou cestou by mohol byť Asus Zenbook UX305. Opäť pozor na názov. Na trhu je viacero týchto laptopov s odlišnou konfiguráciou. Závisí od konkrétneho modelového označenia. Spoločné majú celokovové telo s hrúbkou len 12 mm a hmotnosťou okolo 1,2 kilogramu. Hlavný rozdiel je v obrazovke a procesore. Stále ide o uhlopriečku 13,3 palca, zobrazovať však môže full HD rozlíšenie alebo za príplatok aj slušných 3 200 x 1 800 bodov. Dokonca s matným povrchom a dotykovým ovládaním.
Žiaľ, vyššie rozlíšenie má potom vplyv na výdrž batérie, ktorá je oproti „normálnemu“ full HD približne o štvrtinu menšia. Závisí však aj od procesora. Na výber je predposledný Intel Core i7 Broadwell, ale aj najnovší Intel Core M7 Skylake. Menej výkonu si žiada menej šťavy a tiež menej hreje. Druhý menovaný si tak vystačí s pasívnym chladením a je preto úplne tichý. A s 8 GB operačnej pamäte a polterabajtovým SSD diskom je to aj pomerne slušná pracovná mašina. Cena okolo 1 000 eur je tiež prijateľná.
Asus Zenbook UX305 Zdroj: ASUS
Ďalší dominantný hráč
Z rovnakého súdka je aj MSI GT72S Dominator Pro G. Z výpočtu jeho parametrov sa každý hráč musí zapotiť. MSI zvolilo 17,3-palcový full HD displej s podporou Nvidia G-Sync pre ešte plynulejšie hranie. Na tom má však väčší podiel grafika GeForce GTX 980M od Nvidie, Intel Core i7 procesor najnovšej, šiestej generácie, do 16 GB operačnej pamäte a tiež dvojica SSD diskov s kapacitou po 128 GB a k tomu ešte jeden terabajtový klasický HDD disk. Znova je potrebné zmieriť sa s vysokou hmotnosťou (3,8 kg) a cenou okolo 2 300 eur.
Zdroj: MSI
Keď je chladenie dôležitejšie ako film
Často sú na výkon najnáročnejší používatelia – hráči. Týka sa to aj notebookov. Preto v herných laptopoch je často to najsilnejšie, čo vie výrobca ponúknuť. Tak ako čerstvý Predator 17 od Acera. Najvýkonnejšie procesory Intel Core i7 šiestej generácie, do 32 GB operačnej pamäte a grafická karta Nvidia GeForce GTX 980M. A k tomu lahôdky ako 4K displej.
Alebo dvojica subwooferov a FrostCore. Extra chladenie, ktoré sa dá podľa potreby vložiť do slotu pre DVD mechaniku. Pre hráčov je dôležitá aj technológia Nvidia G-Sync, ktorú Predator 17 podporuje. Škoda, že nie na vlastnom displeji. Je nutné mať pripojený kompatibilný G-Sync externý monitor. Na trh dorazí onedlho. Už teraz je jasné, že je potrebné sa pripraviť na vysokú hmotnosť aj cenu.
Zdroj: Acer
Z drobného laptopu herný obor
Dell Alienware je vo svete herných notebookov legendou už roky. Masívne dizajnové laptopy sú obľúbené hlavne pre ich výkon. Zaujímavým prírastkom je len 13-palcový Alienware 13. Výkon zaobstaráva Intel Core i7 šiestej generácie, do 16 GB RAM a grafická karta GeForce GTX 960M od Nvidie. Na výber je HD, full HD a aj displej s rozlíšením 3 200 x 1 800 bodov.
No to najlepšie je pravdepodobne podpora takzvaného Alienware grafického zosilňovača. Ide o malú škatuľku, ktorá je osadená zdrojom a veľkou desktopovou grafickou kartou. K notebooku sa pripája jediným káblom. Výsledkom je, že aj na drobnom notebooku sa dajú hrať hry ako na dvojnásobne väčšom stroji. Pripojiť možno aj dvojicu monitorov.
Zdroj: Dell
Investícia s rozumom
Vytriezvenie z impulzívneho nákupu notebooku môže byť bolestivé. Tisíceurové laptopy už majú dobré meno a prebytok výkonu. Ale pre mnohých sú zbytočne veľká vec. Chrome OS je cloudový systém od Googlu, ktorý ale funguje aj offline, je ľahký, bezpečný a už aj na slušnom hardvéri.
Toshiba Chromebook 2 ho zobrazuje na full HD 13,3-palcovom displeji v 12-palcovom tele a procesor Intel Celeron so 4 GB RAM mu dávajú výkonu až až. Navyše deväť hodín plného nasadenia na jedno nabitie za 250 dolárov je skvelý pomer výkon/cena.