Eurozóna je hlavný kandidát na pád do recesie
Eurozóna a Spojené kráľovstvo sa na budúci rok pravdepodobne prepadnú do recesie, ale Spojené štáty jej môžu vďaka odolnému trhu práce tesne uniknúť. Uviedla to americká investičná banka Morgan Stanley. Opätovné otvorenie Číny takmer po troch rokoch obmedzení pre ochorenie covid-19 povedie k oživeniu jej ekonomiky, ako aj ďalších rozvíjajúcich sa ázijských trhov, odhadujú analytici banky. Reálna hrozba recesie vyplýva aj z jesenných ekonomických prognóz, ktoré zverejnila Európska komisia.
Týka sa EÚ, eurozóny a väčšiny členských štátov, ktoré môžu medziročný hospodársky pokles pocítiť už v poslednom štvrťroku 2022. Boj s recesiou nepovažuje za svoju úlohu Európska centrálna banka, ktorá ho vníma najmä ako zodpovednosť národných vlád. Šéfka ECB Christine Lagardová opakovane signalizovala, že banka bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky napriek spomaľovaniu ekonomiky eurozóny.
„Našou prácou je zabezpečiť cenovú stabilitu,“ povedala po októbrovom zasadaní Rady guvernérov ECB s tým, že ide o primárny mandát a „každý si musí robiť svoju prácu“.
Podľa spomínanej prognózy eurokomisie vstupuje hospodárstvo EÚ koncom roka 2022 do náročnejšej fázy vinou otrasov z ruskej agresie proti Ukrajine, ktoré narúšajú globálny dopyt a posilňujú globálne inflačné tlaky. EÚ pre geografickú blízkosť k vojne a závislosť od ruského plynu patrí medzi ekonomiky najviac vystavené tejto situácii. Aj výhľad pre EÚ na rok 2023 je preto výrazne slabší z pohľadu rastu v porovnaní s letnou prognózou.
Štát prispeje podnikom na energie
Možnosti štátnej podpory podnikov sa rozšíria o dotácie na vysoké ceny elektriny a plynu. Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní dotácií, ktorú vo štvrtok veľkou väčšinou hlasov schválila Národná rada SR.
Cieľom je, aby Ministerstvo hospodárstva SR mohlo poskytnúť pomoc podnikom zasiahnutým krízou na zmiernenie negatívneho vplyvu vysokého nárastu cien elektriny a plynu. Maximálnu výšku dotácie, oprávnené obdobie a náklad na jej určenie stanoví ministerstvo vo výzve na predkladanie žiadostí. Dodávatelia energií majú byť pri tom súčinní.
Euro 7 je na obzore
Európska komisia predložila návrh na novú normu Euro 7, ktorá má zaistiť čistejšie vozidlá na cestách EÚ a lepšiu kvalitu ovzdušia. Norma rieši v rámci jedného súboru pravidiel emisné limity pre všetky motorové vozidlá: osobné aj nákladné autá, dodávky a autobusy.
Tieto pravidlá sú palivovo a technologicky neutrálne – stanovujú rovnaké limity bez ohľadu na to, či auto používa benzín, naftu, elektromotor alebo alternatívne palivá. Prekročia rámec regulácie emisií výfukových plynov s tým, že limity budú aj na emisie častíc z bŕzd a pneumatík.
Na kúpu väčšiny tovaru nám stačí pracovať kratšie ako v roku 1989
Na nákupy dnes stačí odpracovať kratší čas než v roku 1989, na nové bývanie však treba pracovať dlhšie. Vyplýva to z výpočtov analytičky Evy Sadovskej. Porovnanie možno urobiť na základe priemerných nominálnych miezd – v roku 1989 na úrovni 3 142 československých korún a v prvom polroku 2022 na úrovni 1 252 eur, a cien konkrétnych produktov.
Napríklad na liter polotučného mlieka za dve koruny bolo v roku 1989 potrebné pracovať sedem minút, tento rok bola jeho cena 0,93 eura a práca trvala osem minút. Oproti tomu na farebný televízor bolo kedysi nutné pracovať štyri mesiace, v roku 2022 len desať dní.
Naopak, na jeden štvorcový meter nehnuteľnosti na bývanie bolo v roku 1989 treba pracovať päť dní, tento rok však až 46 dní. Slováci začali reálne, teda po očistení o infláciu, zarábať viac ako v roku 1989 v rokoch 2007 až 2008. V súčasnosti majú k dispozícii oveľa väčšiu predajnú plochu obchodov – 3,73 milióna štvorcových metrov (zatiaľ najaktuálnejší údaj z roku 2020) oproti ploche 930-tisíc štvorcových metrov v roku 1993.
Nová legislatíva zabráni, aby dotácie z tretích krajín krivili trh EÚ
Európsky parlament schválil nariadenie, ktoré má zabezpečiť, aby dotácie poskytované krajinami mimo Európskej únie nenarušili vnútorný trh EÚ. Na jeho základe bude môcť takéto dotácie skúmať Európska komisia a prijať aj prípadné opatrenia.
Tie môžu zabrániť podnikom z tretích krajín využívať podozrivo výhodné financovanie, pomocou ktorého pri fúziách, akvizíciách či verejnom obstarávaní zamýšľajú predbehnúť konkurentov z Únie. Ide napríklad o pôžičky s nulovým úrokom, financovanie pod úrovňou nákladov, preferenčné daňové zaobchádzanie alebo priame štátne granty.
Nariadenie reaguje na dlhodobú regulačnú medzeru. Kým totiž členské štáty Únie sú dlhodobo viazané prísnymi pravidlami štátnej pomoci, podpora z krajín mimo EÚ nebola dosiaľ nijako regulovaná. Veľké spoločnosti budú musieť Komisiu informovať o plánovaných fúziách a akvizíciách.
Nespokojnosť s brexitom
Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie natrvalo poškodil jeho ekonomiku, uviedol bývalý člen menového výboru Bank of England Michael Saunders. Je presvedčený, že toto rozhodnutie zredukovalo rastový potenciál ekonomiky a spôsobilo zníženie firemných investícií.
Jeho komentár potvrdzuje názor šéfky Britskej obchodnej komory Shevaun Havilandovej, ktorá vyhlásila, že britským firmám brexit zatiaľ nijako nepomohol. Podľa M. Saundersa je odchod Británie z EÚ jedným z dôvodov, prečo krajinu čaká obdobie úsporných opatrení, keď bude treba zvyšovať dane a znižovať výdavky.
Európa chce mať plyn aj o rok
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová poslancom Európskeho parlamentu povedala, že súčasná situácia v oblasti energií si vyžaduje „urýchlené kroky a strategickú obozretnosť“.
Členské krajiny by sa mali zamerať na zásobenie plynom s cieľom vyhnúť sa jeho nedostatku ku koncu budúceho leta.
Expanzia Way Industries
Stopercentným akcionárom spoločnosti Tatralift Kežmarok sa stala spoločnosť Way Industries Krupina. Výrobca odmínovacích zariadení Božena a stavebných strojov akvizíciou vstúpil do brandže výroby lanoviek a vlekov.
Chce pritom využívať moderné technológie v Krupine, v Kežmarku zachová výskum, vývoj a obchod v rámci novej divízie lanových dopravných systémov s 30 zamestnancami.
14,9 percenta
Inflácia v SR od januára minulého roka bez prestávky rastie a momentálne s hodnotou 14,9 percenta dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku milénia. Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú ceny potravín s nealko nápojmi a bývania.
1,9 percenta
Rast reálneho HDP Slovenska v roku 2022 odhaduje Európska komisia na 1,9 percenta. Vyplýva to z jej jesenných ekonomických prognóz. Na budúci rok očakáva rast slovenskej ekonomiky len o 0,5 percenta, v roku 2024 opäť o 1,9 percenta.
500 miliónov eur
Štát ako jediný akcionár zvýši hotovosť Slovenského plynárenského priemyslu o 500 miliónov eur vkladom do jeho kapitálových fondov. Cieľom je zabezpečiť finančnú stabilitu v kritickom období začiatku vykurovacej sezóny.
15. apríl 2023
Nemecký parlament schválil predĺženie prevádzky zostávajúcich troch jadrových elektrární v krajine do polovice apríla 2023. Podľa pôvodného plánu mali bloky Emsland, -Isar 2 a Neckar-westheim 2 odstaviť na konci tohto roka.