Súdiac podľa nominácií Donalda Trumpa na kľúčové pozície v jeho kabinete sa zdá, že je odhodlaný pokúsiť sa splniť mnohé zo svojich predvolebných sľubov. Ak je to tak, aktuálne správy môžu byť vítaným prekvapením pre tých, ktorí sú unavení z volených lídrov sľubujúcich veci, ktoré nemajú v úmysle splniť. Ako človek praktizujúci pochmúrnu vedu – ekonómiu – však nevidím dôvod veriť, že Trumpove politiky dosiahnu to, čo on a jeho podporovatelia očakávajú.
Napríklad presadzovanie imigračných zákonov krajiny môže byť dobrý nápad. Ale agresívne prenasledovanie nelegálnych prisťahovalcov, ktorí už sú v krajine, je iná vec. Ak sa to vykonáva spôsobom, ktorý odrádza prisťahovalcov vo všeobecnosti, Spojené štáty by mohli stratiť jednu z kľúčových výhod, ktorú majú oproti mnohým svojim ekonomicky vyspelým partnerom. S demografickými trendmi, ktoré vytvárajú tlak na pokles populácie v Európe, Japonsku a mnohých ďalších krajinách, si musia Spojené štáty dávať pozor, aby sa k nim nepridali.
Alebo dva ďalšie významné Trumpove predvolebné sľuby: výrazné zníženie daní a nové clá vo výške desať až dvadsať percent na dovoz zo zvyšku sveta, pričom pre tovary z Číny by sadzba bola až 60 percent. Je ľahké nájsť ekonómov, ktorí sa nezhodnú takmer na akejkoľvek otázke, ale clá môžu byť veľkou výnimkou. Len málo ekonómov si myslí, že sú dobrým nápadom, najmä preto, lebo neexistuje žiadny dôkaz, že môžu pomôcť znížiť obchodný deficit krajiny. A ich náklady a negatívne dôsledky sú dobre známe.
Martin Wolf z Financial Times to jasne ilustruje v nedávnom komentári. Vysvetľuje, že platobná bilancia krajiny je účtovná rovnosť (rovnica, ktorá sa musí vždy vyrovnať). Takže akýkoľvek deficit v obchode (ktorý typicky dominuje bežnému účtu) musí byť vyvážený prebytkom kapitálových príjmov. Takto sa celková bilancia vyrovná. Aj keby USA použili clá na zníženie dovozu z krajiny A, budú musieť viac dovážať z krajín B a C, pokiaľ neznížia spotrebu, investície alebo vládne výdavky, ktoré poháňajú dopyt po tomto dovoze. V skutočnosti sa presne toto stalo, keď USA uvalili clá na dovoz z Číny počas predchádzajúceho Trumpovho obdobia. USA pokračovali v dovoze rovnakého tovaru, ale z iných krajín, z ktorých mnohé zvýšili vlastný dovoz z Číny. Ak Trump uvalí represívne clá aj na tieto krajiny, situácia sa zopakuje.
Ako by Európa mohla ťažiť z Trumpovho druhého funkčného obdobia
Nie je spôsob, ako to obísť: ak chcú USA naozaj znížiť svoj celkový dovoz, budú musieť znížiť celkový domáci dopyt. Alebo presnejšie, budú musieť zvýšiť domáce úspory vo vzťahu k svojim investičným potrebám, čo by znamenalo prijímať menej čistého kapitálu zo zahraničia.
Zoberte do úvahy tiež Trumpove sľuby o znižovaní daní a rozdávaní rôznych iných výhod pre tých, ktorí mu pomohli dostať sa k moci. Takéto opatrenia, za predpokladu, že všetko ostatné zostane rovnaké, zvýšia domáci dopyt, a ak sa uplatnia spolu s clami, zvýšia náklady na život. Inflácia, ktorá naladila mnohých voličov proti administratíve Joea Bidena, sa zmiernila, ale Trumpova agenda by mohla opäť poslať ceny do výšok. A to ešte pred zohľadnením odvetných opatrení zo strany iných krajín, z ktorých väčšina by zaviedla vlastné clá.
S Trumpovym neortodoxným prístupom k politike môžeme očakávať, že po celom svete sa objaví viac iniciatív podľa jeho vzoru. Ale pokiaľ budú „trumpovské“, zlyhajú pri dosahovaní zamýšľaných cieľov aj tie. Pretože ostatné krajiny majú rovnakú rovnováhu platobnej bilancie ako USA, tie s veľkými obchodnými prebytkami nevyhnutne vyvážajú viac kapitálu oproti svojim domácim investičným potrebám.
Zoči-voči Trumpovmu návratu by sa múdri zahraniční lídri mali začať zamýšľať nad tým, ako riešiť dlhodobé domáce ekonomické výzvy vo svojich krajinách. Tie, ktoré majú nadbytok úspor, by napríklad mali zvážiť, ako podporiť investície doma alebo znížiť mieru domácich úspor. S ohľadom na ich vlastné aktuálne problémy by Nemecku a Číne takáto stratégia prospela.
Mohlo by nasledovať mnoho ďalších konštruktívnych politických zmien. Čína by napríklad mohla reformovať svoj finančný sektor a umožniť domácej mene získať viac vlastností, ktoré boli také kľúčové pre schopnosť Ameriky priťahovať kapitál zo zvyšku sveta. Budúci americkí lídri by potom mohli byť menej ľahkomyseľní pri diktovaní podmienok iným, najmä preto, že ostatní by už neboli takí závislí od USA a ich meny.
Copyright: Project Syndicate, 2024
www.project-syndicate.org