Ruská agresia proti Ukrajine mnoho vecí zmenila. Skomplikovala aj odpoveď na otázku, ktorá krajina Európskej únie je tá najmocnejšia. V mierových časoch pred ruským útokom sa ňou jasne zdalo byť Nemecko. Počtom obyvateľov, výkonnosťou ekonomiky či exportným potenciálom je 83-miliónová spolková republika jasnou jednotkou. Lenže sčasti vďačilo súčasné Nemecko za svoju silu ekonomickému partnerstvu s putinovským Ruskom. To po rozpútaní agresie už politicky nie je možné. Racionálni nemeckí politici od sedemdesiatych rokov verili, že vzájomným obchodom sa podarí vzťahy s Moskvou civilizovať a ZSSR (či neskôr Rusko) bude výhodná výmena nemeckých technológií za suroviny motivovať na cestu smerom k demokracii. Alebo aspoň k dodržiavaniu základných štandardov právneho štátu a medzinárodnej spolupráce.
Nemecko oslabila ruská agresia
To všetko sa na jar roku 2022 zrútilo. „Podporujeme Ukrajinu v jej boji proti agresorovi. Keby sme to nerobili, znamenalo by to kapituláciu pred čírym násilím,“ vyhlásil v prejave k národu v máji 2022 kancelár Olaf Scholz. A úplne tak otočil dovtedajšiu nemeckú politiku voči Rusku. „Som presvedčený, že Putin túto vojnu nevyhrá a že Ukrajina ju prečká. Sloboda a bezpečnosť zvíťazia rovnako ako pred 77 rokmi,“ povedal vtedy O. Scholz. Lenže Nemecko bolo na ruskú agresiu a vývoj, ktorý po nej nasledoval, bolestivo nepripravené. Spolková republika bola od Ruska závislá energeticky a jej export do Ruskej federácie a investície nemeckých koncernov do ruskej ekonomiky boli v medziach európskych možností veľmi zárobkovou a podstatnou časťou nemeckého ekonomického zázraku.
Symbolom nemeckej slepoty sa stali plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2, ktoré sa na dne Baltského mora budovali a uvádzali do prevádzky, nehľadiac na ruskú okupáciu Krymu, Donecka a Luhanska. Do tejto slepej uličky zaviedla Nemecko ešte kancelárka Angela Merkelová, ktorá po havárii vo Fukušime presadila definitívny odchod spolkovej republiky od atómovej energie. Priemyselná republika tak stavila všetko na obnoviteľné zdroje energie za pomoci ruského plynu.
Atómová veľmoc
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?