Na radikálne zmeny v najbližších rokoch najviac doplatia ľudia odchádzajúci do penzie. Práve oni nemajú žiadny úžitok z lacných hypoték a mínusové úroky znižujú hodnotu ich súkromných dôchodkov.
V časoch záporných sadzieb je takmer nemožné zarobiť konzervatívnym investovaním. Lenže práve takto musia zhodnocovať peniaze súkromné poisťovne, ktoré vyplácajú dôchodky tisícom Slovákov. Pozor, v tomto prípade už ide o ľudí, ktorí poberajú dôchodky z druhého piliera. Nízkym výnosom sa dá počas sporenia vyhnúť prestupom do lepšie zarábajúcich akciových alebo indexových fondov. No starším ľuďom, ktorým sa po päťdesiatke začne majetok postupne presúvať do dlhopisových fondov, zákon obmedzuje aj túto možnosť.
Zmyslom tlačenia peňazí je poskytnúť lacné finančné zdroje štátom, firmám a občanom. Za mínusové úroky sa dnes predávajú nielen nemecké, ale aj niektoré slovenské dlhopisy. Pre konzervatívne dlhopisové dôchodkové fondy je preto úspechom zárobok už okolo jedného percenta za rok.
Mínusové úroky už dorazili aj na Slovensko. Ako prvé zasiahli firmy
O takomto vysokom zhodnotení úspor môžu dnes bohaté domáce firmy len snívať. Časť bánk im totiž s príchodom nového roka začala účtovať záporné úroky z vkladov nad jeden milión eur. Tam, kde úroky naďalej ostali na nule, bankári zaviedli vysoké poplatky. V obidvoch prípadoch podnikatelia po roku dostanú menej peňazí. V budúcnosti sa to môže stať aj bežným bankovým klientom, pretože finančné domy Európskej centrálnej banke za uloženie voľných financií platia. Je otázkou času, kedy a v akej výške sa tieto náklady prenesú do retailu.
Najpravdepodobnejším scenárom je zvyšovanie poplatkov pri zachovaní nulových úrokov. V prípade dlhotrvajúceho tlačenia peňazí nemožno vylúčiť ani negatívne sadzby na vkladoch. Tie sa na slovenskom finančnom trhu zjavia spolu s mínusovými úrokmi z hypoték. Takýto vývoj dnes banky vylučujú, ale boli časy, keď si nevedeli predstaviť ani pokles úrokov z hypoték pod jedno percento. V tejto hre karty rozdáva európska banka, ktorá počíta s vytlačením 1,85 bilióna nových eur.
Rozšírenie negatívnych úrokových sadzieb na úspory môže zastaviť len silný ekonomický rast, ktorý Európsku centrálnu banku prinúti skončiť s tlačením peňazí a úrokové sadzby vráti do plusových hodnôt. Inak bude oveľa výhodnejšie požičať si, než šetriť.