S vysokými cenami energií nič nerobí, a preto ho treba odvolať, oznámil pred pár týždňami bývalý premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico na adresu ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Ministerstvo však prišlo s návrhom, ako ceny energií stabilizovať aj na budúci rok. Domácností, na ktoré sa R. Fico zameriava, sa zvýšenie cien dotkne iba marginálne.
Ide o prekvapujúce zistenie vzhľadom na to, ako dramaticky elektrická energia a zemný plyn zdraželi. Je to vďaka nastaveniu regulácie, ktorá do budúcoročnej regulovanej dodávky komodity zahŕňa priemerné hodnoty trhu z obdobia, keď sa ceny pohybovali na pomerne nízkych úrovniach.
Omnoho horšie budú situáciu znášať firmy, ktorých sa štátna regulácia netýka. Aj tam prišilo ministerstvo s návrhom, ako pomôcť väčším odberateľom elektrickej energie. Po rokoch deformácií môže trh s energiami nabrať štandardné kontúry.
Zelení socialisti ohrozujú európsku energetickú bezpečnosť
Neblahé dedičstvo
Elektrická energia dramaticky zdražela. Hlavným dôvodom je rast silovej zložky, bazálnej elektrickej energie, ktorej cena stále tvorí len okolo 40 percent ceny elektriny pre koncového používateľa. Cena je z dôvodu fungovania vnútorného trhu s energiou na úrovni EÚ zhruba rovnaká vo všetkých európskych krajinách. Zvyšných 60 percent z ceny elektriny zvyčajne tvoria poplatky za distribúciu, prenos, dane a politické opatrenia. Na Slovensku je situácia špecifická práve v tom, že takmer pätinu z finálnej ceny tvoria poplatky tarify za prevádzkovanie systému.
Tarifa zahŕňa podporu pre zelenú elektrinu, kombinovanú výrobu elektriny a tepla, podporu výroby elektriny z domáceho uhlia či poplatok pre organizátora krátkodobého trhu s elektrinou. Tarifa je dedičstvom energetickej politiky Roberta Fica, ktorá zabetónovala vysoké príjmy pre výrobcov zelenej elektriny často s napojením na stranu Smer-SD, či baníkov z hornej Nitry, preslávených údajnými alobalovými dotáciami. A doteraz sa na to všetko skladá celé Slovensko.
Slovenské firmy postupne odstavujú výrobu. Pomoc štátu je v nedohľadne
Zmena výpočtu TPS
Znížiť tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) je jedným z hlavných cieľov aj pre štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka. Snahou je implementovať prolongáciu podpory výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov o päť rokov a tým znížiť ročné náklady systému zhruba o 60 miliónov eur. Povinná prolongácia by sa týkala viac ako štyristo subjektov.
Zároveň chce ministerstvo zmeniť nastavenie spôsobu výpočtu TPS tak, aby sa výška tarify pre podniky platila podľa spotrebovanej elektrickej energie. Čím vyššia spotreba, tým menšie platby za TPS. Poplatková časť koncovej ceny elektriny by mala poklesnúť aj pozastavením odvodu do Národného jadrového fondu, ktorý v roku 2020 na tieto účely vyzbieral viac ako 62 miliónov eur. Podľa R. Sulíka je vo fonde v súčasnosti dosť prostriedkov na likvidáciu odstavených jadrových zariadení.
Rezort hospodárstva by sa chcel s rastúcimi cenami elektrickej energie popasovať zavedením viaczdrojového financovania pre obnoviteľné zdroje. Mal by na to slúžiť jednak envirofond, kde sa kumulujú prostriedky z predaja emisných povoleniek, možnosťou je aj štátny rozpočet či dividendy energetických podnikov. Návrh rozpočtu na budúci rok s tým však nepočíta.
Ministerstvo hodlá kompenzovať zvýšenú cenu silovej elektrickej energie znížením TPS. Regulovaná cena elektrickej energie na budúci rok sa počíta z priemernej ceny v prvom polroku 2021. Tá predstavovala 61 eur za megawatthodinu, čo je o tretinu vyššia cena než v tomto roku, no stále len polovičná oproti aktuálnym trhovým cenám. Zníženie TPS bude pôsobiť ako vankúš pre domácnosti.
Vláda hľadá spôsob, ako nevyriešiť energetickú krízu
Neistá budúcnosť
Situácia je iná pre firmy, ktoré sú vystavené veľkoobchodným cenám elektrickej energie. Mnohé z nich sa pri súčasných vysokých cenách zdráhajú uzavrieť dlhodobejšie kontrakty a veria, že cena elektriny čoskoro poklesne. Ide však o neistý scenár.
Ministerstvo okrem zníženia taríf pre tieto spoločnosti neponúka riešenie, keďže na kompenzácie z envirofondu neexistuje politický konsenzus a ani do cien energií na voľnom trhu nemá ako zasiahnuť.
Nakoniec sa môže stať aj to, že nielen firmy, ale aj domácnosti bude v roku 2023 čakať dramaticky vyššia cena elektriny. Forwardové trhové ceny totiž ukazujú, že cena elektriny na budúci rok, od ktorej sa odvíjajú tie regulované, ostane na dvojnásobných úrovniach oproti dlhodobo priemernej cene. Každá politika niečo stojí. Aj tá zelená.