Ťažko nájsť spravodlivosť v nespravodlivom systéme minimálnych dôchodkov. Čo je spravodlivé na tom, keď štát najchudobnejším ľuďom zmrazí penzie a bohatým ich zvýši až o pár desiatok eur za mesiac?
Pritom práve snahou o nastolenie spravodlivosti ministerstvo práce promuje návrh na zmrazenie minimálnych dôchodkov, a to až do roku 2032.
Neférové je podľa štátnych úradníkov to, že v minulosti rýchly rast minimálnych dôchodkov postupne stieral rozdiely medzi dlhšie a kratšie pracujúcimi ľuďmi. V takto nastavenom systéme sa potom strácala motivácia odvádzať štátu vysoké dôchodkové odvody a bez nich v budúcnosti absolútne nie je možné zvládnuť financovanie lepších štátnych dôchodkov.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť upozorňuje, že o 50 rokov bude v systéme chýbať približne štvrtina zdrojov. V tejto prognóze je už započítané ohlasované zmrazovanie minimálnych dôchodkov aj postupné zvyšovanie veku odchodu do penzie.
Na druhej strane je nereálne, aby starší človek najbližších dvanásť rokov dokázal vyžiť z mesačného príjmu 334,30 eura. V reálnom živote bude nútený buď predať svoju nehnuteľnosť, alebo mu v lepšom prípade pomôžu jeho deti.
Navyše proti zmrazeným penziám sa už dnes ozývajú opoziční politici, ktorí využívajú situáciu a chcú takto získať hlasy nespokojných penzistov. Práve problémy čoraz väčšej skupiny obyvateľov stáli v minulosti za vznikom minimálnych dôchodkov, ktoré dnes poberá viac ako 200-tisíc Slovákov.
Nebolo by od veci, keby si minister práce Milan Krajniak namiesto zmrazenia položil otázku, ako je možné, že ľudia pracujúci celý život majú nárok len na minimálnu penziu? Práve odpovede na ňu môžu vyriešiť problémy nespravodlivých minimálnych dôchodkov.
Dlhé roky môžu legálne minimálne odvody platiť dobre zarábajúci živnostníci. Drobní podnikatelia s mesačnými tržbami vo výške niekoľko tisíc eur pri šikovnej účtovníčke odvedú štátu minimum. Nízke odvody za seba do Sociálnej poisťovne platia aj mnohí majitelia jednoosobových spoločností s ručením obmedzeným alebo zamestnanci pracujúci na dohodu.
Spoločne ide o státisíce ľudí, ktorí si čisté mesačné príjmy zvyšujú platením nízkych odvodov a negatívne dôsledky tohto rozhodnutia pocítia až na penzii. Štát by sa preto mal zamyslieť, ako práve drobných podnikateľov viac motivovať sporiť si na penziu. Jednoduché riešenie v podobe zvýšenia odvodov môže spôsobiť vlnu krachov a problémy nízkych penzií sa ním nijako nevyriešia.