Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) má za sebou kolotoč rokovaní so zdravotnými poisťovňami o zmluvách na tento rok. Ako v rozhovore uviedol prezident ANS Marián Petko, stretnutia boli náročné, ale korektné. Ak však nedôjde k dofinancovaniu, jeseň bude problémová. A pocítia to aj pacienti.

V akom stave sú rokovania Asociácie nemocníc Slovenska so zdravotnými poisťovňami?

Rokovania so zdravotnými poisťovňami už boli ukončené. Tých rokovaní bolo extrémne veľa, asi štyridsať. Nikdy sme toľko rokovaní neabsolvovali. So zdravotnými poisťovňami sme však dohodnutí. Do konca týždňa by nám mali prísť návrhy dodatkov pre členov Asociácie nemocníc Slovenska k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti. Vzhľadom na to, aká je finančná situácia, dodatky budú realizované len v prvom polroku 2024 a minimálne Všeobecná zdravotná poisťovňa deklaruje, že keby nedošlo k financovaniu, v druhom polroku tohto roka by nebola schopná garantovať také isté podmienky, ako sú teraz na dofinancovanie.

Ako hodnotíte rokovania?

Rokovania boli náročné, ale korektné. Bolo ich veľa, pretože sme potrebovali nastaviť financovanie nemocníc, ale aj zazmluvnenie rozsahu zdravotnej starostlivosti. Zdravotným poisťovniam sme predostreli naše požiadavky a potreby pre všetkých členov ANS. Postupne sme sa snažili dopracovať k výsledku a odkomunikovať všetko, čo nebolo úplne jasné.

Všeobecná zdravotná poisťovňa už teraz tvrdí, že ak nedôjde k dofinancovaniu zdravotníctva v druhej polovici roka 2024, nebude môcť nemocniciam po 1. júli garantovať rovnaké podmienky ako v prvom polroku 2024. Vidia situáciu rovnako súkromné zdravotné poisťovne?

Všeobecná zdravotná to priznala. Zdravotné poisťovne Union a Dôvera uviedli, že ak nedôjde k dofinancovaniu tento rok, bude veľký problém.

Ponúkla Všeobecná zdravotná poisťovňa nemocniciam združeným v ANS lepšie podmienky než súkromné zdravotné poisťovne?

Práve spomínaný vysoký počet rokovaní priniesol vyvážené podmienky od všetkých zdravotných poisťovní, ktoré zohľadňujú veľkosť a potreby poistného kmeňa tej-ktorej poisťovne. Samozrejme, ide o zložitý proces a nastavovanie podmienok, keďže je potrebné zohľadniť aj systém prepoistenia a vekovú štruktúru kmeňa. V každom prípade hodnotím ponuky od všetkých troch zdravotných poisťovní ako vyvážené. Všetky k rokovaniam pristúpili veľmi zodpovedne.

Prečo práve Všeobecná zdravotná poisťovňa nebude môcť garantovať rovnaké podmienky aj v druhom polroku 2024?

Všeobecná zdravotná poisťovňa uviedla, že ak nedôjde k dofinancovaniu, budeme musieť opäť otvoriť rokovania od júla 2024. Rovnako zdravotné poisťovne Dôvera a Union potvrdili, že ak nedôjde k dofinancovaniu na úrovni 250 až 300 miliónov eur, na jeseň 2024 nastane problém. Za asociáciu sme nedostatočné financovanie pripomienkovali ešte v novembri 2023 pri prijímaní štátneho rozpočtu. Už na jeseň sme tvrdili, že aj keď je rozpočet pre zdravotníctvo najvyšší, nebude stačiť na pokrytie všetkých povinných nákladov v zmysle platnej legislatívy a zároveň na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti tak ako doposiaľ.

Rokovali ste s ministerstvom zdravotníctva o prípadnom dofinancovaní? Máte informácie o tom, že by k nemu malo tento rok dôjsť?

Rokovali sme s ministerstvom zdravotníctva aj s ministerkou Zuzanou Dolinkovou. Rokovania boli korektné. Pani ministerka nás ubezpečila, že bude rokovať s ministrom financií o uvoľnení ďalších finančných zdrojov. Za ANS budeme ešte rokovať aj s predsedom zdravotníckeho parlamentného výboru Vladimírom Balážom (SMER). Chceme ho na situáciu upozorniť a budeme čakať, ako sa situácia počas roka vyvinie.

Môžu nemocnice počítať s dofinancovaním už v lete?

Dofinancovanie nemusí prebehnúť v lete. Ministerstvo financií môže rozhodnúť o dofinancovaní v priebehu septembra alebo októbra. Oficiálny prísľub bude závisieť od politických rokovaní najvyšších predstaviteľov.

Čo môže nastať, ak k dofinancovaniu nedôjde?

Nedostatok financií vždy pocíti v konečnom dôsledku pacient. Tváriť sa a hovoriť, že to pacientov nijako neovplyvní, je nezmysel. Pretože ak nebude na lieky, na prevádzku zariadení, pacient to vždy pocíti. Napríklad Česká republika je, dá sa povedať, o niekoľko desaťročí „popredu“ v porovnaní so slovenským zdravotníctvom práve pre financovanie. Môžeme predpokladať, ako by sa k situácii postavili zdravotnícki pracovníci, keby nemocnice nemali dosť financií na mzdy. My v ANS si nemôžeme dovoliť neplatiť sociálne odvody, ako to robia veľké štátne nemocnice. Nemôžeme sa neustále zadlžovať. Bez dostatočného financovania sa bude zvyšovať investičný dlh a nemocnice budú v horšom stave. V konečnom dôsledku na to vždy, žiaľ, dopláca pacient.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa