Európsky parlament sa zapája do diania po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Osobne ste žiadali odstúpenie Roberta Kaliňáka. Presvedčili vás zmeny v slovenskej vláde o tom, že prípad bude vyšetrený nestranne?

Najprv si musíme povedať, čo vlastne máme na stole. Vražda investigatívneho žurnalistu v Európe sa udiala už druhýkrát počas krátkeho obdobia: po prípade na Malte v októbri minulého roku. Zároveň tu máme dokumenty a vyšetrovania, ktoré hovoria o možnom vplyve mafie na váš štát. To je pre Európsku úniu zásadná vec – už to nie je len národná záležitosť, ale aj otázka našich spoločných hodnôt. Z tohto pohľadu bolo zapojenie Európskeho parlamentu veľmi dôležité, aby sme prípadu dodali dostatočnú viditeľnosť a aby sme vyžadovali nezávislé vyšetrovanie. Musíme nájsť spôsob, aby občania Slovenska i celej Európy mali garanciu, že vyšetrovanie prebehne poriadne. Rezignácia ministra vnútra a premiéra boli pozitívne kroky a teraz čakáme na ich konkrétne výsledky.

Aké inštitucionáne nastavenie je potrebné na to, aby ľudia mali garanciu nezávislého vyšetrovania? Policajný šéf je stále ten istý, policajná inšpekcia je priamo podriadená ministrovi vnútra.

Ak máte nového premiéra a ministra vnútra a obaja boli potvrdení aj prezidentom, ktorý sa o prípad veľmi zaujímal, chcem im dať šancu ukázať, čo dokážu. Ale občianska spoločnosť na Slovensku kladie ďalšie závažné otázky. Vláda na to musí reagovať a najlepšie by bolo, ak by došlo k medzinárodnej účasti na vyšetrovaní. To by bol naozajstný dôkaz o jeho nezávislosti. Prvá návšteva delegácie europarlamentu tiež určite nebude posledná.

Tento týždeň bude Európsky parlament schvaľovať rezolúciu o prípade vraždy Jána Kuciaka. Čo od nej môžeme očakávať?

Prvým a najdôležitejším kritériom bude apel na nezávislé vyšetrovanie. Druhým bodom budú nejasnosti týkajúce sa čerpania európskych fondov na Slovensku. Pretože našou úlohou je chrániť peniaze európskych daňových poplatníkov. Preto sa podozrenia z ich zneužívania a porušovania pravidiel musia objasniť. Má u vás mafia naozaj prístup k týmto zdrojom? Nech si nikto nemyslí, že túto debatu o niekoľko dní rýchlo ukončíme.

Ak sú tu dôkazy o tom, že sa eurofondy zneužívajú, môže to mať vplyv na ich budúce rozdelenie

Európsky parlament však v tomto nemá veľké právomoci.

Jasné, máme na to nezávislé inštitúcie, ako je Európsky úrad na boj proti podvodom OLAF. Úloha europarlamentu je politická: profesionáli si urobia svoju prácu a my sa potom vyjadríme, aké z toho plynú politické dôsledky. Napríklad tak, ako keď som žiadal rezignáciu ministra vnútra Roberta Kaliňáka. V súčasnosti už prebiehajú diskusie o ďalšom viacročnom rámci pre eurofondy, a ak sú tu dôkazy o tom, že sa zneužívajú, môže to mať na ich budúce rozdelenie vplyv.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa