Paradoxne, na väčšinu z nich nie sú potrebné ani hlboké znalosti a človek odhalí ich nezmyselnosť aj so stredoškolskou biológiou. Napriek tomu im Slováci veria. Prečo to tak je, aké sú najhoršie šarlatánske teórie kolujúce po internete a ako sa im brániť, hovorí v rozhovore pre TREND jeden zo zakladateľov webu lekár Maroš Rudnay.
Vo svojom voľnom čase sa venujete vyvracaniu mýtov. Ako ich vyhľadávate?
Zo začiatku sme si témy hľadali sami. Mali sme facebookovú stránku, ale keď témy pribúdali a opakovane sme narážali na tie isté mýty, vznikol blog, kde je možné naše články ľahšie vyhľadávať a čítať aj mimo Facebooku. Časom nám začali posielať tipy ľudia. Posielajú ich dodnes a často nás upozorňujú aj na veci, ktoré sme už vyvracali. Falošné mýty majú svoj životný cyklus tak ako poplašné správy. S polročnou pravidelnosťou sa vracajú.
Nie je to pre vás demotivujúce?
Nepovedal by som, že domotivujúce. Šírenie nepravdivých správ internetom sa netýka len medicíny a my si uvedomujeme, že sa tomu nedá úplne zabrániť. Čo bolo hlavne naším cieľom, a povedal by som, že do veľkej miery sa nám ho aj podarilo splniť, bolo vytvorenie databázy článkov, ktoré vyvracajú mýty a ku ktorým sa môžu ľudia kedykoľvek vrátiť.
Váš tím tvoria všetko mladí lekári. Nenarážate na to v diskusii?
Áno, vyhadzujú nám to na oči, ale týmto argumenty nevyvrátia. Teraz sme mladí lekári, potom budeme iba čerstvo atestovaní a nakoniec senilní dôchodcovia, ktorí už predsa nemôžu nič vedieť. Vždy sa niečo nájde, ako nás spochybniť, ale toto je iba argumentačný faul, ktorý fakty nevyvráti.
Maroš Rudnay Zdroj: Ivan Fleischer
Konzultujete niektoré veci s inými lekármi?
Určite. Radíme sa nielen medzi sebou , ale ak je to potrebné, tak aj s odborníkmi s dlhšou praxou. Keď sú zložitejšie témy, vkladáme do textov aj odkazy na štatistiky alebo odvolávky na výskum, prípadne na iné stránky, kde už je vysvetlená základná fyziológia, anatómia. No v drvivej väčšine na vyvrátenie mýtov, na ktoré sme doteraz narazili, netreba hlboké vedomosti z nejakého odboru, lebo sú v nich rozpory so základnou biológiou.
Čoho najčastejšie sa týkajú medicínske nezmysly?
Najčastejšie sa vyskytujú témy okolo životného štýlu, aj keď toto by som úplne neoznačoval za šarlatánstvo. Štandardné evergríny sú choroby, ktoré desia ľudí najviac – smrteľné či chronické ochorenia. Veľká časť mýtov, ktoré sme vyvracali, sa týkala rakoviny či očkovania. Tradične je v kurze aj homeopatia, aj keď tá ako taká nebezpečná nie je. Škodí akurát peňaženke.
No homeopatii sa venujú aj niektorí lekári.
V prvom rade treba povedať, že ide o marginálnu skupinu lekárov. Určite sa vám nestane, že by ste prišli s infarktom do nemocnice a začnú vás tam liečiť homeopatikami. Nemôžem odpovedať za lekárov, ktorí sa tomu venujú, prečo to robia. Myslím si však, že časť z nich naozaj verí, že tým pomáha pacientom. Časť v tom zrejme vidí biznis.
Maroš Rudnay Zdroj: Ivan Fleischer
Ako tomu môžu veriť? Majú rovnaké medicínske vzdelanie ako vy.
Myslím si, že si uvedomujú, že tam ide o placebo efekt, a využívajú to vo svoj prospech, respektíve v prospech pacienta. Placebo efekt nie je v liečbe zanedbateľný. Aj keď je, samozrejme, rozdiel medzi placebo efektom pri zlomenej nohe a pri chronických bolestiach.
Uznávate alternatívnu medicínu?
Medicína je len jedna. To, čo funguje na liečenie ľudí, je medicína. Čo nefunguje, medicína nie je. Toto máme aj na našej stránke ako motto.
Najviac ma štve, keď počujem, že očkovanie spôsobuje autizmus. Bolo to už niekoľkokrát vyvrátené
Spomínali ste, že najčastejšie šarlatánske stránky sa týkajú životného štýlu. Majú sa teda ľudia vyhýbať výživovým poradcom?
Sú výživoví poradcovia, ktorí majú na túto činnosť vzdelanie a relevantné vedomosti, ako napríklad jedna z našich redaktoriek, ktorá má vysokoškolské vzdelanie v odbore klinickej výživy. No výživové poradenstvo je aj veľmi obľúbená voľná živnosť, venuje sa jej hocikto. Vzhľadom na to, čo radia a odporúčajú, mi nie je jasné, na základe akých vedomostí a faktov svoje odporúčania formulujú. Videl som už rôzne nezmysly, ktoré propagujú.
Napríklad?
Napríklad diéta na základe krvných skupín. V Košiciach som zaznamenal poradcov, ktorí propagovali vegánsku stravu ako najlepšiu liečbu prekyslenia organizmu na základe teórie Roberta Younga. Tento človek bol pritom za svoje aktivity odsúdený, keďže vykonával lekársku prax, aj keď na to nemal kvalifikáciu ani licenciu. Na jeho osobe sa dá demonštrovať, ako funguje marketing alternatívnej medicíny. Young sa často uvádza ako Dr. a neznalý človek by mohol nadobudnúť pocit, že je lekár, no na americkom kontinente existuje titul „N.D.“ pre „doktora“ naturopatie. Okrem toho, že je to známy šarlatánsky titul, ktorý nemá s medicínou nič spoločné, Young ho získal na neakreditovaných školách.
Veľmi silné sú na internete antivakcinačné skupiny. V čom sú nebezpečné?
V ich argumentácii. Keď napríklad niekto tvrdí, že rakovina sú zapuzdrené parazity alebo je to huba, tak aby ste to vyvrátili, stačí vám ukázať rozdiel medzi hubou a nádorovým ložiskom pod mikroskopom. Rovnako ak vám niekto tvrdí, že žlčový kameň veľkosti slivky vám sám vyjde zo žlčníka, stačí pohľad do učebnice anatómie a viete, že je to nezmysel. No čo sa týka antivakcinačných skupín, na to, aby ste vyvracali ich argumenty, je potrebný hlbší vhľad. Je nutné preverovať štúdie, či naozaj uvádzajú to, čo tvrdia. Zväčša zistíte, že je to úplne inak alebo že je to vytrhnuté z kontextu. Treba hľadať konkrétne vedecké dôkazy. Nie je to ako ostatné veci, že to nedáva zmysel v základnej rovine.
Maroš Rudnay Zdroj: Ivan Fleischer
Je medicínsky mýtus, ktorý vás dlhodobo irituje?
Najviac ma asi štve, keď počujem, že očkovanie spôsobuje autizmus. Toto bolo už
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?