Vzťah medzi ministerstvom zdravotníctva a Lekárskym odborovým združením (LOZ) sa vyostruje. Lekárski odborári ostro odmietajú tvrdenia ministra zdravotníctva Kamila Šaška o tom, že memorandum medzi vládou Slovenskej republiky a LOZ sa napĺňa. Lekárski odborári zaslali ministerstvu zdravotníctva najnovšie požiadavky, ktoré by podľa nich bolo možné splniť do konca roka. Medzi nimi požadujú trestnoprávnu zodpovednosť riaditeľov nemocníc v prípade, ak pacientovi úmyselne nezabezpečia lekára a zdravotnú sestru, či platové podmienky, ktoré boli definované v memorande v roku 2022.
Vybrané okresy
Vláda najnovšie na mimoriadnom zasadnutí rozšírila definíciu mimoriadnej udalosti v zákone o civilnej ochrane obyvateľstva. Po novom sa za ňu bude považovať aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Vláda tak rozhodla v súvislosti s hromadnými výpoveďami lekárov. Po novom by sa mohla ustanoviť povinnosť zdravotníckych pracovníkov poskytovať počas mimoriadnej udalosti zdravotnú starostlivosť.
„Jediným cieľom bolo zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti pre slovenského pacienta tak, aby sme mali v rukách nástroj, ktorým budeme garantovať, že jeho život a zdravie zostanú zabezpečené aj po prípadnom uplynutí výpovednej lehoty lekárov, ktoré nastane koncom decembra,“ vysvetlil rozhodnutie vlády minister zdravotníctva s tým, že zdravie a život občanov musia byť nadradené nad práva lekárov či akékoľvek spory. Ak by lekári svoje výpovede nestiahli, vyhlásenie mimoriadnej udalosti by sa mohlo týkať dvanástich okresov na Slovensku. O ktoré konkrétne ide, minister zdravotníctva neinformoval.
Lekárski odborári sa v reakcii na novinky schválené vládou vyjadrili, že vláda svojimi krokmi priznala, že nie je ochotná riešiť problémy slovenského zdravotníctva a problémy, ktorým pacienti čelia dennodenne, a namiesto riešenia problémov chce nariadiť lekárom nútené práce.
Kritika voči rozhodnutiu vlády sa strhla aj z lavíc opozície. Podľa Kresťanskodemokratického hnutia ide o jednoznačné zneužitie moci a prejav nekompetentnosti vlády a jej nominantov prichádzať s koncepčnými zmenami v sektore. „Pocítia to všetci. Mimoriadna situácia ešte viac prehĺbi krízu v zdravotníctve a spôsobí oveľa väčšiu frustráciu medzi lekármi,“ povedal predseda opozičnej strany SaS Branislav Gröhling s tým, že liberáli za zákon, ktorý zastrašuje lekárov, nezahlasujú.
Rokovali desiatky hodín
Minister zdravotníctva Kamil Šaško tvrdí, že s lekárskymi odborármi rokoval osobne viac než 30 hodín, pričom sa vykonalo obrovské množstvo práce. Výsledkom rokovaní sú podľa ministra konkrétne opatrenia, ktoré spoločne s vládou presadil, pričom niektoré z nich už boli schválené aj parlamentom. Minister zároveň tvrdí, že väčšina bodov memoranda medzi Lekárskym odborovým združením a vládou z roku 2022 je buď splnených, alebo v plnení.
Priznal, že požiadavka zmeny systému financovania štátnych nemocníc je náročným zadaním, pre ktoré je potrebná široká diskusia, produkčný, prevádzkový a personálny audit. V odpočte splnených podmienok odborárov uviedol zriadenie pracovnej skupiny k financovaniu nemocníc. V pláne má aj reformu vzdelávania lekárov, k čomu zriadil pracovnú skupinu. Vláda zároveň odmietla transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, zriadila komisie pre dohľad nad plnením memoranda a zaviedla zmeny v špecializačnom štúdiu zdravotníkov.
Lekárski odborári tvrdia, že lekári naďalej trvajú na svojich výpovediach. Pri schvaľovaní zmien v parlamente budú sledovať rozhodovanie každého poslanca parlamentu, ako sa ku kríze postaví. „Odkazujeme vláde i poslancom, že všetci lekári stiahnu výpovede a stačí na to iba jedno, aby vláda začala dodržiavať dohody, ktoré porušila,“ povedal šéf LOZ Peter Visolajský.
Čo zatiaľ schválili
Ministerstvo zdravotníctva chce do komisie, ktorá pripravuje úhradový mechanizmus DRG pre nemocnice, nominovať zástupcu LOZ. „Je to krok, ktorý zďaleka nie som povinný urobiť, ale vychádzame im v ústrety,“ povedal minister zdravotníctva Kamil Šaško. „Teraz to chcú celé prekopať. Ale to, že chcú byť členmi výboru, je ich požiadavka ešte z prvého memoranda. A nielen to. Tí odborári idú ešte ďalej. Oni chcú hovoriť do toho, kto za ministerstvo zdravotníctva tam môže a nemôže sedieť. A takýchto prípadov by som vám dal tisíc,“ povedal minister K. Šaško v pléne parlamentu.
V parlamente sa objavili aj doplňujúce návrhy pri zákone o zdravotnom poistení. Po novom by mali zdravotné poisťovne zverejňovať zmluvy, ktoré uzatvorili s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a so zariadeniami sociálnej pomoci. Zverejňovať by sa mali aj prílohy a dodatky zmlúv, pričom zmeny v zmluvách majú byť vyznačené.
Minister K. Šaško pripomenul, že odborári sa často domáhajú právomocí, ktoré im neprislúchajú. „Prepáčte, ale ja si nebudem pýtať povolenie alebo súhlas, či môžem niečo predložiť na vládu alebo nie. To nie je úloha odborárov,“ pripomenul minister zdravotníctva s tým, že požiadavky zástupcov Lekárskeho odborového združenia sa menia zo dňa na deň, čo nepovažuje za zodpovedné.
- Najnovšie požiadavky Lekárskeho odborového združenia
- Oprava pozmeňujúceho návrhu zákona k štandardizovaným zmluvám tak, aby sa na tom podieľalo aj MF SR, a zabezpečiť platenie výkonov poisťovňami.
- Zhodnotenie plnenia programovej vyhlášky MZ SR, ktorá bude obsahovať rozpis rozpočtu pre každú úroveň nemocníc a zároveň aj z hľadiska vlastníka nemocnice.
- Zmena riadiaceho výboru DRG – odborári žiadajú aj zástupcu MF SR.
- Zástupcu MF SR žiadajú aj v pracovnej skupine DRG financovanie.
- Transparentné zverejňovanie informácií o agende pracovných skupín a riadiaceho výboru DRG, zoznamu členských inštitúcií, ich zastupujúcich členov, hlasujúcich členov, zápisníc z rokovaní a výsledkov hlasovaní.
- Povinnosť úradu pre dohľad každoročne zverejňovať údaje o celkovej úhrade, uznanom casemixe, casemix indexe a jednotkovej cene, cene úhrady za jednotku casemix pre každého poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti.
- Povinnosť všetkých zdravotných poisťovní každý mesiac zverejňovať, nakoľko od nich mali jednotlivé nemocnice uznaný efektívny casemix.
- Preniesť minimálne personálne normatívy do prílohy zákona.
- Opraviť uznesenie vlády k transformácii nemocníc.
- Opäť prehodnotiť špecializačné odbory lekárov, ktoré sú dlhšie, ako určuje smernica EÚ.
- Zrušiť záverečné písomné práce pri špecializačnom štúdiu a nahradiť ich alternatívami.
- Rozhodnúť o stavbe národnej nemocnice Slovenska – Rázsochy.
- Opraviť systémové riešenie miezd zdravotníkov do stavu kompromisu z roku 2022 pred zásahom vlády.
- Opraviť Zákonník práce.
- Opraviť nariadenie vlády ohľadom praktickej časti počas rodičovskej dovolenky.
- Špecifikovať nepretržitú prevádzku v zákone.
- Opraviť uznesenie vlády k spoločnej komisii pre kontrolu memoranda k dodržiavaniu memoranda.
- Uzatvoriť zmluvu o plnení memoránd a dodržiavaní Zákonníka práce.
- Riaditeľ nemocnice, ktorý vedome a úmyselne nezabezpečí pacientovi lekára a sestru v rozpore so všeobecne záväznými predpismi a tým ohrozí zdravie alebo život pacienta, musí za svoje vedomé konanie niesť trestnoprávnu zodpovednosť.