Na počiatku boli traja programátori, jeden startup a obrovská chuť zmeniť dovtedajšie spôsoby podnikových aplikácií. Firma Oracle sa rýchlo vyvíjala a zakrátko sa stala najväčším dodávateľom databázového softvéru. Veľkú zásluhu na tom mal spoluzakladateľ softvérového gigantu Larry Ellison, ktorý vynikal pri identifikácii a dobývaní nových trhov. 

Majetok: 93,3 mld. $
 13,8 mld. $
Krajina: USA
Vek: 78
Oblasť: informačné technológie

Výskumný dokument IBM

Oracle rástol aj akvizíciou ďalších softvérových spoločností vrátane Sun Microsystems za 7,4 miliardy dolárov v roku 2010 a NetSuite za 9,3 miliardy dolárov v roku 2016. V súbehu s tým sa majetok L. Ellisona rozširoval. Podľa Bloomberg Billionaires Indexu je altuálne siedmym najbohatším človekom na svete s čistým majetkom 93,3 miliardy dolárov. 

Miliardár, ktorý sa narodil v New Yorku osamelej mladej matke, to nemal v živote jednoduché. V útlom veku ho adoptovala matkina teta s manželom. Larry mal blízky vzťah s adoptívnou matkou, no otčim mu nerozumel a často mu hovorieval, že nikdy v živote nič nedokáže. 

Myšlienka, ktorá stála pri zrode spoločnosti Oracle, napadla L. Ellisonovi, keď čítal o relačných databázach vo výskumnom dokumente IBM. Šlo o spôsob organizácie veľkých objemov údajov a zjednodušeného prístupu k nim. Kým IBM mala ešte vec vo fáze výskumu, L. Ellison už okamžite videl obrovský komerčný potenciál relačných databáz na transformáciu fungovania podnikov.

Stačilo, že on a jeho bývalí kolegovia z elektronickej firmy Ampex Corporation Bob Miner a Ed Oates použili dvetisíc dolárov z vlastných úspor na založenie Software Development Laboratories – spoločnosti, ktorú neskôr premenovali na Oracle. Bolo to v roku 1977. Počas nasledujúcich dvoch rokov L. Ellison a jeho tím vytvorili prvý komerčný štruktúrovaný jazyk (SQL) na správu veľkých relačných databáz. 

Poprednými zákazníkmi boli americkí agenti

Kľúčom ku skorému úspechu firmy bolo získanie zmluvy v hodnote 50-tisíc dolárov od americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) v roku 1978 na vývoj systému správy relačných databáz. Keď podnikatelia v roku 1979 vydali Oracle 2, prvú komerčnú relačnú databázu, CIA patrila medzi popredných zákazníkov. 

No prišli aj horšie časy, keď firma zažila v roku 1990 prvú štvrťročnú stratu. Objavili sa rôzne podvody pri účtovaní predaja, čo znížilo cenu akcií. Vyhliadky sa zlepšili v roku 1992 vydaním populárneho databázového softvéru s názvom Oracle 7, ktorý si získal trh. Od Oracle 7 záviseli banky, korporácie, vlády, letecké spoločnosti, automobilky, ale aj maloobchodníci. 

Séria strategických akvizícií

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa