Na pochopenie tejto „analýzy“ zrejme netreba byť matematický génius. Takže ako dlho vydržia podnikatelia financovať straty počas tvrdého lockdownu? Odpoveď môže dať transparentný plán štátnej pomoci. Na jeho základe si každý dopredu dokáže spočítať, ako dlho pri nulových tržbách zvládne platiť všetky výdavky. Lenže takýto plán nie je k dispozícii ani rok po vypuknutí pandémie. Všetko sa hasí na poslednú chvíľu.

Štát najnovšie preplatí desaťpercentný výpadok tržieb podnikom v gastronómii a cestovnom ruchu. Zvyšok stále nevie, či jeho osudom bude nevyhnutný bankrot alebo nebodaj záchrana od štátu. Súčasný chaos mnohým podnikateľom prinesie zbytočné problémy s exekútormi. Tým sa však iba začínajú problémy Slovenska. Od januára prudko padá výber DPH, podľa ministerstva financií dosiahne tento rok až 290 miliónov eur.

V tejto situácii silnejú hlasy za razantnejšiu podporu ekonomiky a Rada pre rozpočtovú zodpovednosť navrhuje minúť dve miliardy. Nový minister financií na to odkázal, že pomoc zaplatíme my všetci, a preto bude každé jedno euro obracať rovnako zodpovedne ako vo svojej firme. Inými slovami, názory odborníkov Igora Matoviča netrápia a hlavným predpokladom pre zvládnutie zložitých makroekonomických procesov je podľa neho úspešné riadenie inzertných novín.

Fráza o obracaní každého jedného eura je len súborom prázdnych slov. Slovensko práve v čase pandémie investuje do nákupu radarov okolo 150 miliónov eur. Armáda dostala prednosť pred bankrotujúcimi podnikateľmi. Nulový prínos pre slovenskú ekonomiku malo aj minutie stoviek miliónov eur na testy, ktoré navyše krajinu aj tak neochránili pred zavedením tvrdého lockdownu.

Z krátkodobého pohľadu krach domácich podnikateľov zníži štátu daňové príjmy a zvýši výdavky na podporu v nezamestnanosti. Z dlhodobého pohľadu povedie k zakonzervovaniu nízkych miezd, keďže prepustení zamestnanci sa stanú zdrojom lacnej pracovnej sily pre prosperujúce fabriky. Takýmto problémom úspešný majiteľ inzertných novín v živote nečelil, napriek tomu je budúcnosť ekonomiky v jeho rukách.