Centrálna banka sa rozhodla sprísniť poskytovanie pôžičiek, aby spomalila vysoký rast zadlžovania domácností. Ten bol v posledných rokoch najvyšší spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Kým v roku 2009 bola zadlženosť slovenských domácností druhá najvyššia v rámci krajín strednej a východnej Európy, v súčasnosti je už najvyššia v regióne.
Nové pravidlá nútia najprv šetriť
NBS najprv nastavila limity, koľko peňazí musí dlžníkovi po zaplatení všetkých splátok zostať. Následne od júla minulého roku úplne zakázala úvery, ktorých výška presahuje 90 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti, a výrazne obmedzila aj úvery nad 80 percent hodnoty nehnuteľnosti.
Od júla tohto roku platí, že takýchto úverov banky môžu poskytnúť len 20 percent. Banky preto nastavili pre ľudí, ktorí si chcú požičať viac ako 80 percent z ceny bytu či domu, vyššie úroky.
Zároveň platí ďalšie pravidlo, podľa ktorého celková zadlženosť klienta nemôže prekročiť osemnásobok jeho čistého ročného príjmu. Ak si úver berie dvojica, počíta sa ich spoločný príjem. Zarátavajú sa pritom všetky úvery, ktoré žiadateľ už má. Počíta sa aj povolené prečerpanie či kreditné karty.
Aj v tomto prípade môžu banky udeliť výnimky.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?