Pandémia koronavírusu zastihla celý svet nepripravený. Po prvotnom šoku začali jednotlivé štáty zavádzať reštriktívne opatrenia, ktoré mali v prvom rade zabrániť šíreniu nákazy. Po niekoľkých týždňoch obmedzení a zatvorených prevádzok sa objavil aj ďalší, rovnako vážny problém – ekonomické dôskedky.

Niektoré firmy museli zatvoriť brány pre pandémiu, iným sa zase prepadli objednávky. To so sebou spravidla prináša rast nezamestnanosti. Ak firma prestane generovať zisk, snaží sa maximálne zredukovať svoje náklady. A medzi tie najväčšie patria práve výplaty pre zamestnancov.

Jozef Mihál
Neprehliadnite

Mihál: Systém trvalého kurzarbeitu zvýši odvody. Čaká sa na to, ktorý politik to povie ako prvý

Nemecko a niektoré ďalšie krajiny na to majú účinný nástroj, ktorý aktivujú práve v časoch krízy – kurzarbeit. Je to systém, ktorý má slúžiť na udržanie zamestnanosti v časoch, keď zamestnávateľ balansuje na hrane existencie. Keď firma úplne alebo sčasti preruší výrobu, zamestnanci pracujú kratší čas alebo sú doma. Vtedy poberajú dávku kurzarbeit ako časť náhrady mzdy.

Nemecké firmy a ich zamestnanci sa v tomto smere nespoliehajú len na záchranné padáky od štátu, ale šetria si na to cez poistné odvody. Počas poslednej hospodárskej krízy v krajine vďaka tomu stúpla miera nezamestnanosti zhruba len o jedno percento.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa