Práve je jedno z najkrajších období aj na fotografovanie. Jeseň je totiž plná farieb, východy a západy slnka majú svoj špecifický charakter a portréty v exteriéri akúsi inú auru. Bola by škoda to nejako nezaznamenať.
Mnohým stačí mobilný telefón, iní si chcú dopriať niečo ešte pokročilejšie. V oboch táboroch sa dajú nájsť zaujímavé kúsky. Ako aj pri ostatných segmentoch spotrebnej elektroniky však platí, že nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci. Našťastie, výber je na trhu dostatočný, rovnako ako cenové rozpätie.
Japonci to stále vedia
Medzi fotografickými novinkami sa len nedávno objavila druhá generácia Sony Alpha 7S. Celkovo si japonská značka robí svojimi fotoaparátmi dobré meno. A nielen tými veľkými a hotovými. Je zároveň jeden z najväčších dodávateľov snímačov a objektívov pre smartfóny.
Sony Alpha 7 S Zdroj: Sony
Táto divízia je aj jednou z najziskovejších pre Sony a do vývoja a výroby ide investovať ďalšie miliónové sumy. Je teda veľká šanca, že jeden Sony fotoaparát má vo vrecku každý druhý človek. Ak je to najnovšia Xperia Z5, tak je to dokonca momentálne najlepší mobilný fotoaparát na trhu. Tak to aspoň tvrdia výsledky známych testov DxOMark. Niet sa ani veľmi čo čudovať. 23-megapixlový snímač Exmor R a optika Carl Zeiss sú v piatej generácii už vyladené vrchovato.
No zároveň si Sony dobré meno urobila aj akýmsi praktickým prístupom pri vývoji fotoaparátov. Hlavne radu Alpha 7, čo sú fullframe fotoaparáty vreckových rozmerov, a pokročilým kompaktom RX100, ktorý nedávno dorazil na pulty obchodov vo štvrtej generácii. Alpha 7S II je najnovší kúsok s viacerými zdokonaleniami oproti predchodcovi aj mnohým konkurentom.
Spomínaný fullframe snímač má rozlíšenie 12,2 megapixla. To by nebolo až také nevšedné. Novinka má však rozsah citlivosti ISO od 50 do neuveriteľných 409 600. Okrem iného to má znamenať zníženie šumu v tmavých scénach na minimum. Veľký snímač je využitý naplno.
Bez problémov si poradí aj s nahrávaním 4K videa s vysokým dátovým tokom a po prvýkrát v tomto rade už pozná aj nahrávanie rýchlosťou 120 fps. Alebo inak povedané, vytvorené video sa dá upraviť na päťkrát spomalený záznam vo full HD rozlíšení. Aby fotografie a ani video neboli rozmazané alebo roztrasené, v tele sa nachádza okrem iného aj nová päťosová stabilizácia pomocou gyroskopu a akcelerometra.
Podobne aj rad RX100 sa za posledné štyri roky stal takmer kultovým. Sony dokázala do minimalistického tela natlačiť 1“ snímač a slušný nevymeniteľný objektív Zeiss Vario Sonnar T 24-70 mm so svetelnosťou f/1.8 až f/2.8. Generácia RX100 IV má znova niečo lepšie alebo nové.
Sony RX100 Zdroj: Sony
Celkový dizajn sa nemení, stále je to drobná škatuľka s rozmermi 10 x 6 x 4 centimetre. Vďaka novej elektronike vie nahrávať video s rýchlosťou 1 000 fps aj 40-násobne spomalené video. Podpora WiFi na bezdrôtový prenos dát je samozrejmosť. Trochu zamrzí, že oproti predošlým generáciám sa cena dostala vyššie, až na 1 150 eur.
Jedným z konkurentov Sony RX100 je aj Canon Eos M. Najnovší model Eos M10 je podľa všetkého zameraný na mladšiu klientelu, pre pokročilejších mladých fotografov, ktorí ocenia desiatky možností upraviť fotografiu na dotykovom trojpalcovom displeji rovno na fotoaparáte. A tiež fakt, že si k minimalistickému telu môžu zobrať viacero objektívov a podľa potreby ich meniť.
Za kvalitu záberov zodpovedná 18-megapixlový Cmos senzor v kombinácii s novou generáciou obrazového procesora Digic 6. Pri samotnom fotografovaní sa každý môže podľa vlastných preferencií pohrať s manuálne nastaviteľnými parametrami a následným uložením záberu v 14-bitovom formáte RAW.
Canon EOS-M10 Zdroj: Canon
Pre dobrodušnejšie typy
Na výlety do exteriéru, hlavne medzi plachú zver alebo na ťažko dostupné miesta, je praktické zobrať si fotoaparát Nikon P900. Alebo skôr ďalekohľad? Novinka s fajn ergonómiou je ultrazoom, ako sa patrí. Disponuje doslova extrémnym 83-násobným optickým priblížením a komu by bolo málo, ešte aj 16-násobným digitálnym zoomom.
Nie je problém nasnímať detailný portrét aj cez celú dĺžku futbalového štadióna. Pri takto vytiahnutom objektíve je aj najmenšie pohnutie rukou na výsledku vidieť. A statív nenosí so sebou každý. Preto výrobca fotoaparát doplnil optickou stabilizáciou, ktorá je upravená práve na čo najlepšie zachytené vzdialené alebo rýchle objekty.
Pomocou WiFi a NFC sa dá fotoaparát jednoducho spárovať s Android alebo iOS smartfónmi, ktoré potom fungujú aj ako vzdialená spúšť a aj hľadáčik. Nikon Coolpix P900 je osadený 16-megapixlovým CMOS snímačom a predáva sa za necelých šesť stovák.
Nikon P900 Zdroj: Nikon
Veľmi iný fotoaparát
Pre konzervatívnych fotografov táto novinka nebude. Naopak, pre toho, kto rád experimentuje a neprekáža mu pomerne prémiová cena 1 700 dolárov, je Light L16 (na titulnej foto) ako stvorený. Ide o naozajstný unikát. V tele trochu väčšieho kompaktu s päťpalcovým displejom je totiž až neuveriteľných 16 fotoaparátov. Lepšie povedané 16 objektívov a rovnaký počet snímačov. A ešte konkrétnejšie osadených je päť 35 mm, päť 70 mm a šesť 150 mm objektívov, pod každým 13-megapixlový snímač.
Aj keď ide o komponenty z turistických a mobilných fotoaparátov, vedia prekvapiť. V kombinácii so špeciálnym softvérom totiž umožňuje urobiť až 52-megapixlový záber. Alebo vytvoriť fotografiu, ktorá v sebe spája ten istý záber, ale s inou expozíciou, časom alebo hodnotou ISO. Prípadne sa dá meniť bod ostrenia až po expozíciu či lepšie zachytiť aj rýchlo sa pohybujúci objekt.
Nenápadný a odolný
Urobiť príjemný záber zvládne šikovný fotograf v podstate s akýmkoľvek fotoaparátom. Je to viac o oku ako o megapixloch. Výnimkou je fotografovanie v extrémnych podmienkach. Tam je špecializovaný hardvér takmer povinnosť. Ešte nedávno bol odolný fotoaparát taký, ktorý nezomrel po páde do bazéna. Na samotnú kvalitu fotografií sa až tak nepozeralo.
Dnešné odolné kúsky sa už pomaly približujú strednej vyššej triede klasických kompaktov. Jedným z nich je Olympus Tough TG-4. Dizajnovo by ho človek ani medzi odolné fotoaparáty nezaradil. Žiadne obrovské pogumované telo, ale vcelku elegantný kúsok hrubý len tri centimetre.
Pritom nemá problém robiť zábery 15 metrov pod hladinou vody, pri teplote -10 stupňov Celzia a vydrží pád z dvoch metrov na tvrdý povrch. Dokonca sa naň môže postaviť stokilový chlap a nič sa nestane. Novinka je vybavená 16-megapixlovým CMOS snímačom, štvornásobným optickým priblížením, vie ukladať do formátu RAW. A to aj na dne jazera.
Olympus Tough TG-4 Zdroj: Olympus