Obdobie technologickej bubliny si väčšinou spájame len s poklesom cien akcií a recesiou. Po obrovskej bubline prišiel v roku 2000 pád. Akciovému indexu Nasdaq trvalo 15 rokov, kým sa vrátil na úrovne spred kolapsu.
S technologickou bublinou však prišla aj bublina v oblasti telekomunikácií. Americké firmy preinvestovali viac ako 500 miliárd dolárov do optických káblov a sieťových zariadení. Rýchle zisky firiem sa nakoniec nedostavili a väčšina spoločností v telekomunikáciách zbankrotovala. Deštrukcia kapitálu bola obrovská. Našťastie, infraštruktúra ostala.
Potenciál na jej využitie bol v tom čase veľmi malý a trvalo dlhý čas, kým sa aj zariadenia koncových používateľov dostali na takú úroveň, aby rýchlu sieť dokázali využiť. Množstvo mladých podnikateľov videlo v tejto situácii príležitosť.
Travis Kalanick, Brian Chesky, Daniel Ek, Jack Dorsey, Ben Silbermann, Mark Zuckerberg. Všetci títo, ako aj mnohí ďalší podnikatelia sa rozhodli napriek kolapsu technologickej bubliny začať s podnikaním. Ich výsledkom sú firmy ako Uber, Airbnb, Spotify, Twitter, Pinterest alebo Facebook.
Všetky tieto spoločnosti a mnohé iné vznikli až po kolapse dot.com bubliny. Vďaka rýchlemu a dostupnému internetu mohli získať svojich používateľov, najskôr naprieč Spojenými štátmi a následne expandovať po celom svete. Služby ako Shopify, Instagram alebo WhatsApp sú skutočne globálne.
Pandémia covidu tiež priniesla istý „exces“. Výroba čipov možno nie je oblasť, v ktorej momentálne pociťujeme nadprodukciu, ale tento segment sa historicky berie ako cyklický. Obdobie prudkého nárastu dopytu striedajú obdobia vysokých zásob.
Koronavírus tiež priniesol obrovské investície do skladov a logistiky. Napríklad spoločnosť Amazon za 24 mesiacov zdvojnásobila svoje fulfillment centrá, ktoré budovala predošlých 25 rokov. Investície do biotechnologických spoločností v období 2020 až 2021 dosiahli rekordné maximum.
Nadmerné investície nespomínam v kontexte bubliny a očakávania jej spľasnutia. Skôr naopak. Chcem upozorniť, že aj prípadné nadmerné investície môžu priniesť svoj osoh. Možno nie o pár mesiacov, ale v budúcnosti určite. Dostupnejšie a lacnejšie čipy, dodatočný rozvoj internetového predaja alebo inovácie v oblasti nových spôsobov liečby.
Na základe terajších investícií nemusíme hneď očakávať deštrukciu kapitálu, ale vývoj môže pokračovať ďalej ako „kreatívna konštrukcia“. Trh niekedy musí dorásť do svojho potenciálu, ktorý sa mu vďaka investíciám otvoril.
- Ján Beňák
Ján Beňák sa profesionálne venuje finančným trhom od roku 2007. Momentálne pracuje ako portfólio manažér akciových podielových fondov v spoločnosti Asset Management Slovenskej sporiteľne. Je držiteľom prestížneho titulu CFA.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora