Z dokumentov Panama Papers, ktoré TREND a aktuality.sk analyzovali v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku, vyplýva, že Enterprise Solutions často figurovala v zložitých schémach z daňových rajov, ktoré mohli Slovákom a Čechom slúžiť na ukrytie skutočného majiteľa. Pohltila aj dve Výbohove firmy, ku ktorým sa v tom čase oficiálne nehlásil.
Výboh v raji
Miroslav Výboh v minulosti podnikal v zbrojárskom biznise. České časopisy Týden aj Euro ho zaradili do rebríčkov najväčších československých boháčov. Podľa obchodného registra na Slovensku pritom v súčasnosti figuruje iba v jednej firme. Médiami je tiež označovaný za jedného z najvplyvnejších osôb v pozadí Smeru-SD. Premiér Robert Fico sa k nemu hlási ako k dlhoročnému kamarátovi.
Bránou do schránkového sveta Miroslava Výboha sa pre novinárov TRENDU a Aktuality.sk stali dve firmy, ktoré zveril do starostlivosti medzinárodnej siete právnikov Mossack Fonseca. Právna kancelária riadi a zakladá schránky po celom svete. Doteraz najväčší únik dokumentov z jej počítačov ukázal, že v daňových rajoch mali účty najmä politici, športovci a biznismeni, ktorí sa chceli vyhnúť daniam alebo utajiť bohatstvo.
Na kauze Panama Papers spolupracuje s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku sedem slovenských médií: Aktuality.sk, Denník N, Hospodárske noviny, RTVS, Sme, TREND a TV Markíza.
„Budúci manažment, zastupovanie a ďalšie záležitosti, ktoré sa týkajú Caledonian International Investments (CII) a Caledonian International Management (CIM), registrovaných na Britských Panenských ostrovoch, bude riešiť spoločnosť Mossack Fonseca. S pozdravom, Miroslav Výboh.“
Takto znel stručný list, ktorý v marci 2010 poslal biznismen dovtedajšiemu správcovi svojich firiem. Akcie spoločností Caledonian totiž nevlastnil priamo, ale bol takzvaný beneficial owner, teda konečný užívateľ výhod . Obe spoločnosti spravovala Slovákovi globálna poradenská firma Amicorp, ktorú v tom čase zastupoval Michael Price. Podľa jednej z uniknutých listín mal aj dispozičné práva k Výbohovmu účtu vo švajčiarskej banke.
Seychelská schránka Enterprise Solutions by sa mohla stať kľúčom k mnohým doteraz neobjasneným kauzám
Z dokumentov nie je jasné, na čo Miroslav Výboh používa spoločnosti na Britských Panenských ostrovoch, kde je nulová daň. Tvrdí, že tieto firmy v skutočnosti nikdy nevykonávali podnikateľskú činnosť a nemali žiadny obrat. „Boli založené s cieľom plánovaného spoločného podnikania so zahraničnými právnickými osobami v oblasti developerských projektov. K ich realizácii nikdy nedošlo,“ uviedol M. Výboh.
Na Mossack Fonsecu sa podľa neho obrátil preto, aby mu pomohla ich zlikvidovať. A ako vraví, bol to jediný kontakt s touto právnickou kanceláriou. Mailová komunikácia, ktorá unikla k investigatívnym novinárom, naozaj vypovedá o tom, že Mossack Fonseca zlikvidovala firmy CII a CIM na Britských Panenských ostrovoch. Ešte predtým sa v nich udiala zásadná zmena.
Prevody akcií
Akcie oboch firiem previedla Amicorp na ďalšiu spoločnosť – Enterprise Solutions so sídlom na Seychelách. Na doklade je opäť ako konečný užívateľ výhod, ktorý vydal príkaz na prevod, uvedený M. Výboh.
Podľa Pavly Holcovej z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku, ktorá má prístup k materiálom z daňových rajov, to môže znamenať, že akcie prevádzali na ďalšiu Výbohovi blízku spoločnosť. „Enterprise Solutions je firma, ktorá sa často v offshorových schémach Miroslava Výboha objavuje,“ povedala P. Holcová. Upozornila, že ľudia, ktorí s Enterprise Solutions pracovali, boli väčšinou Slováci alebo Česi.
Práve Enterprise Solutions by sa tak mohla stať kľúčom k mnohým doteraz neobjasneným kauzám. Vystupuje totiž zväčša ako manažér schránok, ktoré boli do českých či slovenských obchodov zapletené. V niektorých figuruje tiež ako „nominee shareholder“. Teda osoba, ktorá je oprávnená konať v mene majiteľa za firmu, zaparkovanú v daňovom raji, kde skutočný vlastník nechce oficiálne vystupovať.
M. Výboh najskôr vyhlásil, že Enterprise Solutions „nepozná, nikdy ju nevlastnil, nevyužíval jej služby ani nikdy nebol jej konečným užívateľom výhod“. Keď mu TREND poslal kópiu listinného dôkazu s jeho menom, tak si na Enterprise Solutions spomenul.
„Táto téma je, samozrejme, trošku technicky komplexnejšia a pán Výboh sa v nej musel tiež zorientovať,“ odpísala jeho asistentka. Ide podľa nej len o ďalšiu licencovanú spoločnosť, ktorá poslúžila ako držiteľ akcií. V takejto pozícii vystupuje Enterprise Solutions v mnohých firmách, aj preto podľa M. Výboja vznikajú TRENDU „rôzne mapy a prepojenia“. To však podľa neho neznamená, že s nimi má niečo spoločné.
Zdroj: Maňo Štrauch
Kauza kompa
M. Výboh má pravdu. Výskyt seychelskej schránky v biznisoch na Slovensku a v Česku je vysoký. Enterprise Solutions bola napríklad pri vzniku spoločnosti Amusette, ktoré je rovnako registrovaná na Seychelách. Schránku s rovnakým názvom spomenula vo svojom blogu ešte pred voľbami občianska aktivistka a dnes už poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová. Písala o nej v súvislosti so známou kauzou kompa.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?