Zábava sa už naozaj skončila a možno máme len pár týždňov na odvrátenie hrozby zatvárania fabrík. V časoch vrcholiacej pandémie je naozaj jedno, kto z dvoch vládnych kohútov má pravdu a kto z nich klame.

V hre je totiž oveľa viac ako klesajúce preferencie OĽaNO či rastúca popularita SaS. V lepšom prípade môže nezvládnutie krízy poslať do domácej karantény na pár týždňov státisíce zamestnancov fabrík. V horšom sa z týždňov stanú mesiace a možno aj roky.

Zahraniční zákazníci totiž nepočkajú, kým Slováci ráčia obnoviť výrobu, zákazky bez meškania posunú konkurencii. Časti pracujúcich ľudí by preto aj dočasné zatvorenie fabrík prinieslo trvalú stratu zamestnania. Premiér akoby silou-mocou chcel otvoriť Pandorinu skrinku a ukázať občanom, aký bude dôsledok odmietnutia ním presadzovaného plošného testovania.

Ako inak sa dá vysvetliť, že namiesto hľadania riešení na zastavenie pandémie venoval svoj čas hlavne vyostrovaniu konfliktov? A to nielen so Sulíkom, ale aj s vedcami, predstaviteľmi samospráv, dátovými analytikmi, jednoducho s každým, kto si dovolil mať iný názor.

I. Matovič má vo svojich rukách moc a plošné testovanie mohol pretlačiť už v decembri. Namiesto toho sa rozhodol otvárať kostoly a lyžiarske strediská. O manažérskych kvalitách premiéra svedčí aj to, že proti plošnému testovaniu celého Slovenska dlhodobo najviac protestuje R. Sulík a napriek tomu práve on dostal za úlohu nakúpiť testy.

Vláda by konečne mohla začať hovoriť o ďalších riešeniach, ako zastaviť pandémiu. Na začiatok môže skúsiť kopírovať dobré nápady zo zahraničia a podľa vzoru Bavorska zaviesť povinné nosenie respirátorov FFP2.

Prípadné nenosenie nemusí byť trestané drakonickou pokutou 1 659 eur, ale možno viac zaberie 20 eur, ktorú by policajti aj reálne uložili. Pre nedostatok vakcín premiér nemusí automaticky hodiť do koša ani ideu plošného očkovania.

Pre pomalosť Bruselu totiž časť krajín reálne zvažuje, že si očkovacie látky kúpi bez pomoci Európskej únie, a bolo by fajn, ak by si túto možnosť Slovensko nevšimlo ako posledné. O nákupe prebytočných vakcín z Izraela napríklad už rokuje Česko.

S predchádzajúcimi krízami slovenskí politici nemohli spraviť takmer nič. V pandémii však vláda môže spôsobiť zatvorenie prosperujúcich podnikov s kopou objednávok. Stane sa to v prípade, že svojou nečinnosťou dopustí kolaps extrémne vyťažených nemocníc.