Pri investovaní robí každý chyby a priznávajú si to aj najväčšie investorské esá. George Soros tvrdí, že len čo si uvedomíme, že nedokonalé porozumenie je ľudskou prirodzenosťou, nie je hanba mýliť sa, iba zlyhať pri oprave omylov. Mylnosť názorov a postojov dokonca zohráva prominentnú rolu v jeho pohľade na svet.

Špeciálne, keď uznal, že pri predikciách sa väčšinou mýlil. Dodáva však, že nezáleží na tom, či máte pravdu alebo sa mýlite, ale koľko zarobíte, keď máte pravdu, a prerobíte, keď ste sa pomýlili.

Omyly sú podľa podpredsedu predstavenstva konglomerátu Berkshire Hathaway Charlieho Mungera vlastne pozitívnou vecou z hľadiska skúseností, keď vyhlásil, že nemožno mať úspešný život bez komplikovaných vecí, ktoré nevyšli.

Finančník Chuck Akre podotýka, že každý deň je šťastný, ak sa niečo naučil, a dvojnásobne, ak ho to nestálo príliš veľa. „Najväčšie chyby v investovaní nepochádzajú z informačných či analytických faktorov, ale z tých psychologických,“ hovorí americký investor a spisovateľ Howard Marks. Súhlasí s tým ​legenda hodnotového investovania Benjamin Graham s konštatovaním, že hlavným problémom investora a jeho najhorším nepriateľom je on sám.

Priekopník podielových fondov John Templeton povedal, že by sme mali byť dostatočne pokorní na to, aby sme si pripustili, že sa môžeme mýliť, pričom esenciálnym bezpečnostným faktorom proti tomu je diverzifikácia. Vskutku, v komplexnom svete na zabezpečenie úspechu treba viac jednoduchosti.

A to tak, že nie je potrebné hľadať ihlu v kope sena, ale kúpiť si celú túto kopu, povedal zakladateľ Vanguard Group Jack Bogle. Keď máte v portfóliu jedno zlaté vajce, nie je prekážkou mať tam aj pár pokazených, podotýka investor Peter Lynch.

Omylom a zlyhaniam sa možno vyhnúť aj tak, že nebudete preskakovať prekážky vysoké sedem stôp, ale rozhliadnete sa po vysokých len jednu stopu, aby ste ich mohli prekročiť. To je princíp, ktorý preferuje investičný génius Warren Buffett.

Keď už sklamania v dôsledku chýb prídu, potom najdôležitejšou lekciou, ktorú sa investor môže naučiť, je ostať pokojný, keď sa stretne s neočakávanými a nepriaznivými výsledkami, konštatuje Peter Bernstein, ktorý dodáva, že mýliť sa je sem-tam nevyhnutné.

Súčasne pamätajte, že do problémov vás spravidla nedostane to, čo neviete, ale to, čím ste si úplne istý a nie je to tak, pripomína bloger Michael Batnick. „Najväčšou príčinou finančných ťažkostí ľudí je strach zo straty peňazí,“ povedal autor finančných bestselerov Robert Kiyosaki.

Vskutku, najväčším rizikom a chybou pri investovaní je nepodstúpiť žiadne. V dnešných turbulentných časoch sa tento prístup môže stať nekomfortným, no stačí ostať zainvestovaný, nerobiť vôbec nič a čakať.

To sú najmúdrejšie možnosti investorov na akciových trhoch, podotýka investor Guy Spier. Trpezlivosť totiž prináša nielen ruže, ale aj nezvyčajné výnosy, uzatvára zakladateľ Pioneer Funds Philip Carret. 

Stanislav Pánis

Analytik J&T BANKY. Po štúdiu v odbore financie, bankovníctvo a investovanie na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pracoval od roku 2006 v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T BANKE pôsobí od roku 2011.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
Berkshire Hathaway Chairman and CEO Warren Buffett eats an ice cream bar while touring the exhibition floor prior to the annual shareholders meeting on Saturday, May 3, 2014, in Omaha, Neb. More than 30,000 shareholders are expected to fill the CenturyLink Arena to hear Buffett and Berkshire Vice Chairman Charlie Munger discuss their business. (AP Photo/Nati Harnik)
Neprehliadnite

Držte sa buffettizmu, zhodnoťte majetok a porazte infláciu