V súčasnosti je na celom svete v prevádzke 440 jadrových reaktorov a vo výstavbe je ďalších 61. Vyplýva to z údajov Svetovej nukleárnej asociácie (WNA). Kým niektoré krajiny, ako napríklad Nemecko, sa jadrovej energie vzdávajú, iné chcú jadrovú energetiku posilniť výstavbou nových reaktorov.
Medzi ne patrí aj Slovenská republika. Ministerka hospodárstva Denisa Saková vlani v novembri počas 16. európskeho jadrového energetického fóra potvrdila, že slovenská vláda chce kontinuálne podporovať jadrovú energiu. „Jadro zohráva veľmi významnú úlohu pri zaisťovaní bezpečnosti dodávok energie a zároveň nám pomáha stabilizovať ceny elektriny,“ uviedla.
Slovensko a jadro
Na Slovensku v roku 2022 jadrová energia vyrobila 59,2 percenta elektriny v krajine. Slovensko z nastavenej trajektórie v oblasti jadrovej energetiky nechce ustupovať, práve naopak. Potvrdilo to i Programové vyhlásenie vlády na roky 2023 až 2027. V ňom vláda deklaruje, že budúcnosť rozvoja energetickej politiky Slovenska sa má zakladať na podpore energetického mixu zloženého z jadrovej energie a obnoviteľných zdrojov. Vláda prisľúbila vytvoriť podmienky na prípravu výstavby nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice. Zároveň sa zaviazala, že bude hľadať možnosti diverzifikácie dodávok jadrového paliva.
Zástupcovia slovenského energetického jadrového priemyslu v roku 2023 začali intenzívne rokovania o možnej budúcej spolupráci s francúzskou energetickou spoločnosťou EDF aj americkou spoločnosťou Westinghouse Electric Company. Americká spoločnosť Westinghouse Electric Company sa na Slovensku v uplynulých rokoch podieľala na demontáži chladiaceho systému dvoch blokov reaktora VVER-440 v jadrovej elektrárni Bohunice V1. Spoluprácu na demontáži podpísala v septembri 2017 so spoločnosťou JAVYS.
Vlani v lete podpísali JAVYS a Westinghouse memorandá o porozumení. „Podpísali sme dve memorandá. Jedno na technológie AP1000 na veľké bloky, druhé na AP300 na modulárny reaktor 300 megawattov (MW), ktorý vychádza z technológie AP1000.
Na základe podpísaných dohôd si môžeme vymieňať informácie, ktoré Slovenská republika potrebuje, aby sa do budúcnosti rozhodla, ktorým smerom pôjde a ako bude pokračovať vývoj výstavby reaktorov v krajine,“ uviedol vlani na jeseň v rozhovore pre TREND prezident spoločnosti Westinghouse pre Česko a Slovensko Petr Brzezina. „Slovenský priemysel je tradične zvyknutý na jadro a sú tu firmy, ktoré v tom majú skúsenosti. Vďaka tomu sa môžu zúčastniť na projektoch v rámci celého regiónu,“ dodal.
Dôraz na bezpečnosť
Westinghouse reaktor AP1000 (1 100 + MW elektrického výkonu) označuje odborník ako najmodernejšiu jadrovú technológiu súčasnosti (GEN III+), ktorá má v súčasnosti šesť blokov v komerčnej prevádzke a ďalších desať blokov v realizácii. Na Slovensku spolupracuje aj so spoločnosťou JESS.
Pri rozhodovaní slovenskej vlády o budúcej spolupráci americká spoločnosť kladie dôraz na bezpečnosť. Podľa spoločnosti Westinghouse pasívne bezpečnostné systémy AP1000 a AP300 majú „unikátny systém, ktorý chráni reaktory viac ako 72 hodín bez nutnosti akéhokoľvek zásahu obsluhy, a to aj v prípade úplnej straty napájania.“
Ďalšie výhody spolupráce so slovenskou jadrovou energetikou spoločnosť vidí v overenej technológii, pri ktorej sa minimalizuje riziko implementácie projektu. Okrem iného predpokladá synergie pre slovenské energetické firmy v rámci posilňovania regionálnej spolupráce.
Ďalšie výzvy v regióne
Americká spoločnosť sa chce podieľať na viacerých jadrových projektoch v stredoeurópskom regióne. Veľké plány má napríklad v Poľsku. Prvú poľskú jadrovú elektráreň v lokalite Lubiatowo-Kopalino by mali tvoriť tri bloky, ktoré budú využívať reaktory AP1000.
Poľská vláda si technológiu americkej spoločnosti Westinghouse vybrala ešte na jeseň v roku 2022. O rok neskôr, v septembri 2023, Westinghouse, americká firma Bechtel a poľská spoločnosť Polskie Elektrownie Jądrowe podpísali zmluvu o inžinierskych službách pre túto jadrovú elektráreň. Podľa informácií poľskej vlády by sa s výstavbou elektrárne malo začať v roku 2026. Prvý blok majú uviesť do prevádzky v roku 2033.
Celkovo americká spoločnosť počíta v Poľsku s nasadením šiestich blokov. Podľa štúdie, ktorú vydala spoločnosť PricewaterhouseCoopers LLC (PwC) v apríli 2024, po uvedení do prevádzky „tieto bloky vytvoria HDP vo výške najmenej deväť miliárd eur a podporia viac ako 16-tisíc pracovných miest ročne“.
Šesť blokov AP1000 by na základe súčasnej spotreby energie v poľských domácnostiach mohlo napájať minimálne trinásť miliónov domácností, vyplýva z analýz štúdie. Podľa jej odhadov by mal ekonomický prínos projektu AP1000 počas dvadsaťročnej výrobnej, inžinierskej a inštalačnej fázy dosiahnuť 27,7 miliardy eur.
Okrem Poľska spoločnosť rozširuje spoluprácu aj v Bulharsku. Vlani v júni tam podpísala kľúčovú zmluvu na reaktor AP1000 s bulharskou jadrovou elektrárňou Kozloduj. Tento rok v apríli rozšírila dodávateľský reťazec podpisom memoranda o porozumení.
Američania rozširujú spoluprácu aj smerom na Ukrajinu. Reaktor AP1000 bude súčasťou piateho bloku elektrárne Chmelnyckyj na Ukrajine. Vyplýva to z tohtoročnej aprílovej dohody medzi Westinghouse a ukrajinskou štátnou jadrovou spoločnosťou Energoatom. Zástupcovia Ukrajiny a Westinghousu tak nadväzujú na memorandum o porozumení, ktoré podpísali pred dvoma rokmi. Na jeho základe by malo postupne na Ukrajine pribudnúť až deväť reaktorov tohto typu.
Okrem výstavby reaktorov prehlbujú aj spoluprácu v oblasti dodávok jadrového paliva Westinghouse VVER-1000. „Počas vojny sme našu spoluprácu nezastavili, práve naopak, prehĺbili sme ju a urýchlili,“ uviedol v tejto súvislosti šéf Energoatomu Petro Kotin. „Zariadenia, ktoré plánujeme vybudovať v Chmelnyckej jadrovej elektrárni, umožnia najväčšiu obnovu na Ukrajine od čias druhej svetovej vojny,“ povedal ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko.
Stabilné zdroje elektriny
Zatiaľ čo Nemecko vlani odstavilo z prevádzky svoje posledné tri jadrové elektrárne, mnohé iné krajiny v Európe plánujú výstavbu nových reaktorov. P. Brzezina upozorňuje, že vybudovanie veľkých kapacít veternej a solárnej energie potvrdilo, že tieto zelené zdroje síce neprodukujú emisie, no sú závislé od počasia a slnečného svitu.
„Všetkým je zrejmé, že potrebujeme stabilné zdroje. Výhľadovo sa uhoľné zdroje budú odstavovať. A pokiaľ ide o plyn, závislosť od dodávateľov je jasná. Z toho vyplýva, že jadro je zdroj, ktorý môže zaistiť bezpečnosť a stabilitu dodávok elektriny. Malo by byť základom energetického mixu v každej krajine, ktorá uvažuje o tom, že chce mať spoľahlivé a bezemisné zdroje,“ povedal.
Vlani koncom júla spoločnosť Westinghouse pripojila do prevádzky reaktor AP1000 v jadrovej elektrárni Vogtle v americkom štáte Georgia. „Aby veterná elektráreň vyrobila rovnaké množstvo energie ako elektráreň Vogtle 3, musela by mať rozlohu viac ako 1 600 štvorcových kilometrov, teda takmer 4,5-krát rozlohu Bratislavy,“ uvádza spoločnosť Westinghouse. Tento rok v apríli do komerčnej prevádzky zapojila ďalší, štvrtý reaktor, Vogtle 4. Spoločne by mali zásobiť elektrinou približne pol milióna domácností a podnikov.
Tieto jadrové bloky, ktoré prevádzkuje spoločnosť Southern Nuclear, sú pritom prvé projekty výstavby nových jadrových elektrární v Spojených štátoch viac ako po tridsiatich rokoch. „Som hrdý na to, že môžem oznámiť úspešné nasadenie technológie AP1000 pre štvrtý blok elektrárne Vogtle, čím sa táto elektráreň stala najväčším zdrojom čistej energie v Spojených štátoch,“ uvádza prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Westinghouse Patrick Fragman.
Spoločnosť avizovala ďalšie možnosti spolupráce s využitím technológie AP1000 vo viacerých krajinách strednej a východnej Európy, ale aj v Spojenom kráľovstve či Indii.
- Reaktor Westinghouse AP1000
Reaktory v komerčnej prevádzke
- 2 reaktory – San-men, Čína
- 2 reaktory – Chaj-jang, Čína
- 1 reaktor Vogtle 3, USA – v komerčnej prevádzke od júla 2023
- 1 reaktor Vogtle 4, USA – v komerčnej prevádzke od apríla 2024
Reaktory v realizácii:
- 6 reaktorov – Čína
- 3 reaktory – Poľsko, Lubiatowo-Kopalino
- 1 reaktor – Ukrajina, Chmeľnyckyj (prvý z deviatich plánovaných reaktorov)
PRAMEŇ: Westinghouse