Stavebníctvo sa považuje za konzervatívne odvetvie. Stavbári stále budujú domy z tehál, zo železobetónových panelov či z dreva. Napriek tomu dochádza aj v tomto segmente k inováciám v stavebných materiáloch, ich spojoch a presadzujú sa aj nové trendy v technológiách či konštrukčných systémoch.

Napokon do procesu projektovania a stavebných postupov vstupuje digitalizácia. O týchto témach diskutovali odborníci na konferencii Inovácie a digitalizácia v stavebníctve, ktorú organizovalo Nakladatelství Forum.

Pozemky na streche

Bratislava má dlhodobo nedostatok bytov. Nájomných a lacnejších je ešte menej. Výstavba nových viazne pre pomalé stavebné konanie. Aj preto sa mesto namiesto zahusťovania rozširuje do šírky. Stavbári však vidia budúcnosť práve v zahusťovaní osídlenia. Jednou z možností je stavať nad obytné domy nadstavby či podkrovia.

Inšpiratívnym riešením je koncept Soltag. Vyvinulo ho konzorcium dánskych spoločností zo stavebného sektora. „Na jeho vzniku sa podieľali výskumné ústavy, asociácie pre bývanie a výrobné firmy z odvetvia bytovej výstavby, ktoré sa zaoberajú energetickou efektivitou budov,“ hovorí zástupkyňa riaditeľa pre vzdelávanie Ústavu manažmentu Slovenskej technickej univerzity (STU) Daniela Špirková.

Soltag sú v podstate prefabrikované moduly bytov a domov, ktoré sa vyrábajú za optimálnych podmienok vo výrobných halách. Odtiaľ moduly dopravia na stavbu, kde ich spojením vznikajú bytové jednotky. Dom je zložený z dvoch základných spojených modulov. V jednom je technické zázemie, kuchyňa, kúpeľňa, hala a spálňa, v druhom  jedáleň a obývacia miestnosť s otvoreným priestorom v podkroví. „Moduly sú vyrobené na mieru a prispôsobujú sa každému projektu,“ dodáva D. Špirková.

Funenpark v husto obývanej centrálnej časti Amsterdamu ponúka príjemné zelené rezidenčné bývanie bez áut.
Neprehliadnite

Zelené budovy ovplyvňujú svoje okolie aj výkon ľudí v nich

Šikovná nadstavba

Z modulov sa môžu tvoriť aj nadstavby. Základom je rámová konštrukcia, ktorá zároveň tvorí podporu pre vonkajšiu terasu a balkón. Ide o ľahký konštrukčný systém, statici by nemali mať výhrady. Strešná konštrukcia pozostáva z oceľového rámu s drevenými latami. Súčasťou je dokonale vzduchotesný plášť s tepelnou izoláciou v stenách a streche.

Stavebnicová strecha s integrovaným systémom ohrevu vzduchu, ktorého vrchný plášť tvorí zinkový plech, má zvislé drážky, vhodné na osadenie strešných okien a solárnych panelov. Riešenie umožňuje vďaka automaticky riadeným aktívnym prvkom maximálne využitie všetkých tepelných ziskov a zaistenie dokonalej vnútornej mikroklímy. Tieto byty majú preto aj ekonomické benefity. Úspora energie sa pohybuje od 160 do 360 eur za rok. Navyše po osadení vznikajú na streche zaujímavé plochy na zelené riešenia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa