Inflácia na Slovensku prerastá do všetkých odvetví a skresľuje v podstate všetky ekonomické ukazovatele. Nedávno Inštitút finančnej politiky (IFP) zverejnil daňovú prognózu, ktorá hovorí, že v štátnom rozpočte na rok 2023 bude o dve miliardy eur daňových príjmov viac. Je to jeden z prejavov rastúcej inflácie. Ľudia zaplatia vyššie sumy vo forme dane z pridanej hodnoty.
Okrem toho ľudia tlačia zamestnávateľov do zvyšovania nominálnych miezd a tým viac zaplatia aj na dani z príjmov. Inflácia však zároveň celý dodatočný výnos zhltne a štát vlastne nemá dodatočné príjmy, ktoré by mohol vecne použiť.
Za základné potreby dáme viac
Inflácia zároveň nedopadá na všetky odvetvia rovnako, napriek tomu ceny stúpajú v podstate plošne. Najhoršie je na tom ťažký priemysel. Podľa IFP sú z hľadiska energetickej náročnosti najviac vystavené riziku podniky pôsobiace v spracovávaní kovov a v ťažbe a dobývaní, tieto odvetvia však majú celkovo nízky podiel na slovenskej priemyselnej aktivite a zamestnanosti. „Vysoké ceny energií sa však môžu postupne pretaviť aj do konečných cien ostatného tovaru a služieb. Či sa to stane a ako rýchlo, závisí od rôznych faktorov, najmä od trvania vysokého rastu nákladov, stavu zásob, konkurenčného prostredia, ako aj možností a ochoty firiem dočasne znášať nižšie ziskové marže,“ upozorňuje IFP. Rast cien priamo súvisí s tým, že spracovateľský priemysel je náročnejší na spotrebu elektrickej energie. Práve zvyšovanie cien energií je obrovský problém, s ktorým si vláda ani Národná banka Slovenska príliš neporadia. Vysoké ceny energií sa následne prejavujú v každodenných nákupoch, keďže neexistuje žiadne odvetvie, ktoré by na svoje fungovanie nepotrebovalo energiu. Stúpajú aj ceny potravín.
Štát vyberá na daniach viac, ako čakal. Pridávať učiteľom a sestrám sa z týchto peňazí nebude
Príčin, prečo potraviny dražejú, je viacero. „Producenti uvádzajú ako jeden z dôvodov drahšie energie potrebné na výrobu. Ďalším dôvodom je vysoká cena ropy a následne pohonných látok. Potraviny treba nielen vyrobiť, ale aj prepraviť do obchodov. Pri cenách potravín je vždy dôležitý aj faktor počasia, ktorý má dosah na úrodu rastlinného pôvodu. To má následne vplyv na živočíšnu výrobu, teda na chov zvierat,“ objasňuje analytička spoločnosti -Wood & Company Eva Sadovská.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?