V diaľke sa dvíha nitriansky kopec Zobor, dá sa zahliadnuť aj Nitriansky hrad a spleť striech osemdesiattisícovej slovenskej Nitry. Mesta, kde sa dnes vyrábajú jedny z najdrahších a najluxusnejších áut sveta, britské Jaguary a Land Rovery. Ešte novotou žiariaci obrovský závod v poli niekoľko kilometrov na sever od mesta vyzerá, ako keby na Slovensku pristála obrovská loď mimozemskej civilizácie. Je tu všetko do detailov vymyslené, presne zastrihnuté trávniky, novovysadené stromy, nikde ani papierik, všetko akoby sterilne čisté. Oproti väčšine slovenských tovární, čo som na ceste po Slovensku videl, niečo neuveriteľné. Tak nadšene som pred časom písal o automobilke Jaguar, najnovšom klenote v automobilovej korune Slovenska. Automobilke, ktorá podobne „mimozemsky“ vyzerá aj zvnútra. Automobilke, ktorá je najväčšou indickou investíciou v strednej Európe. A je jedným z príkladov, že dnešná India dokáže byť absolútnou svetovou špičkou.
Mimochodom, Jaguar, ktorý prispieva k slovenskému prvenstvu v počte vyrobených áut na obyvateľa, v minulých dňoch spomínal aj minister zahraničia Juraj Blanár, ktorý prišiel do Indie na niekoľkodňovú návštevu. Obchod s touto krajinou, ktorý predstavuje skoro miliardu eur a je na historickom maxime, chce Bratislava ešte zvýšiť. Okrem iného ponukou slovenských zbraní. „India je v súčasnosti najväčším importérom obrannej techniky a slovensko-indické vzťahy majú dlhú a úspešnú tradíciu. Partnerstvo trvá už viac ako tri desaťročia,“ uviedol J. Blanár, ktorého prijal aj jeho indický náprotivok Subrahmanjam Džajšankar a ktorý vystúpil aj na najväčšej indickej a svojím spôsobom svetovej konferencii Raisina Dialogue 2024. Na nej bol napokon v tričku Globsecu aj Blanárov predchodca Miroslav Wlachovský.
Staré Dillí a indická realita
Nitrianska továreň sa mi vybavila pred niekoľkými dňami v starom Dillí, keď sme prechádzali tamojším obrovským trhom neďaleko Červenej pevnosti, ktorá je pre Dillí niečím, ako je pre Bratislavu Hrad. Dobytím tejto pevnosti sa v devätnástom storočí skončila vláda mogulov, islamských panovníkov Indie, ktorú definitívne prevzalo Spojené kráľovstvo. India sa tak stala „drahokamom v kráľovskej korune impéria“ až do získania samostatnosti po druhej svetovej vojne.
Tržnica, čo je vlastne celá štvrť dýchajúca históriou, plná chrámov všemožných vyznaní a ulíc špecializovaných na rôzne druhy tovarov, je pre občasných turistov z Európy i Ázie stále koncentráciou nielen starého Dillí, ale aj jednej z podôb súčasnej Indie.
Na dopravné zápchy a všadeprítomný chaos tam na tržnici starého Dillí stačia stovky a tisícky šliapacích rikší, trojkolesových tuk-tukov, motoriek a všemožných povozov. A tisícky, stovky tisíc, azda aj milióny ľudí. Dôstojné dámy v sárí, turisti vezúci sa na šliapacích rikšiach, veľkolepo vyzerajúci a šľachticky sa nesúci sikhovia, obchodníci, predavači orechov a mandlí, reštaurátori, pouliční predajcovia občerstvenia alebo čaju. Ale aj ľudia jednoducho spiaci uprostred dňa na zemi, tlupy žobrákov, žobráčok, často s celými klanmi zašpinených detí.
Je to očarujúce, voňajúce aj páchnuce, farebné aj umazané, krásne i odpudivé. Podmanivé, ale aj trochu desivé. Aj tam si uvedomíte, že popri všetkom možnom je India nie jedna krajina, ale vlastne celý kontinent, kde vedľa seba existujú rôzne náboženstvá. Katolícky kostol tam stojí na dohľad od mešity, tá susedí so sikhským chrámom a ten s ďalšími náboženskými stavbami. „Títo sú vegetariáni a nejedia mäso, tamtí vegetariáni nie sú a mäso jedia,“ hovorí „vodič“ našej šliapacej rikše, ktorému sa podarilo uloviť nás pred bránou do trhoviska pri Červenej pevnosti.
Najbohatší Indovia dýchajú iný vzduch
Stačí pár desiatok minút jazdy chaotickými ulicami beznádejne zaplnenými autami, motorkami, autobusmi a tuk-tukmi, v skutočnosti len niekoľko kilometrov, a ste v inom svete. Svete Nového Dillí, ktoré má už k Jaguaru pri Nitre bližšie. Jeho srdcom je spomínaný komplex, kde vedľa Brány Indie, dnes poňatej ako britský prejav úcty indickým vojakom, ktorí v druhej svetovej vojne položili život za porážku Japoncov a nacistického Nemecka, je obrovský park, planina tiahnuca sa niekoľko kilometrov ku komplexu bývalého sídla miestokráľa. Dnes obrovského palácového komplexu, kde sídli hlava Indie, prezident. V okolí je aj parlament, múzeá, ministerstvá, sídlo premiéra a ďalšie inštitúcie, ktoré sa pokúšajú riadiť srdce bývalého britského koloniálneho impéria zmenšené o Pakistan a Bangladéš. Celý komplex prešiel v posledných rokoch rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá mu vrátila krásu starú osemdesiat rokov a doplnila ju o stanicu nového moderného metra, ktoré spája Nové Dillí s jeho obrovskou, dvadsaťmiliónovou časťou, do ktorej by sa všetci obyvatelia Slovenska vošli štyrikrát. Nové Dillí má len asi dvestotisíc obyvateľov, väčšinou štátnych úradníkov, vojakov, zamestnancov ambasád, luxusných hotelov a príslušníkov indickej smotánky.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?