Je to konšpirácia, na Slovensku klinické skúšanie vakcín neprebieha. Podobných hoaxov nájdeme na internete desiatky, pritom skutočné problémy s vakcínami sú úplne inde. Pre mutácie koronavírusu čelíme tretej vlne pandémie a zabrániť najhoršiemu môžeme len očkovaním. Preto sme na marcovom videosummite lídrov členských štátov Európskej únie boli svedkami náročnej diskusie o systéme prerozdeľovania a zlyhávajúcich dodávkach vakcín.

Aby nedošlo k nedorozumeniu – komplikácie nespočívajú v tom, že by EÚ neobjednala dostatok vakcín. Ide o to, koľko ich reálne dorazilo. V prvom štvrťroku 2021 očakáva EÚ iba 100 miliónov dávok vakcín, z toho tretinu od spoločnosti AstraZeneca. Tá pôvodne prisľúbila 120 miliónov dávok. Čelíme teda opakovaným porušeniam dodávateľských zmlúv zo strany farmaceutických firiem a rozdiely v podiele zaočkovaných občanov sa medzi členskými krajinami Únie prehlbujú. Je tu však veľká vôľa hľadať riešenia pre štáty, ktoré sú výpadkom vakcín postihnuté najviac. Medzi také patrí aj Slovensko.

EÚ na vzniknuté problémy a nedodržiavanie dohôd reaguje. Aby zachovala bezpečnosť dodávateľských reťazcov, zaviedla do existujúceho mechanizmu autorizácie zásady reciprocity a proporcionality.

„Farmafirmy“ musia pred vývozom vakcín do krajín mimo EÚ najskôr dodržať záväzky voči členským štátom Únie a dodať im prisľúbené dávky. Nejde o zákaz vývozu. Ide o zabezpečenie vakcín pre Európu, a tiež vyzvanie ďalších krajín, aby sa rovnako otvorili pre vývoz.

Čo je však v tejto chvíli rovnako dôležité, EÚ musí zvýšiť produkciu vlastných očkovacích látok proti koronavírusu a urýchliť nielen výrobu, ale aj dodávku a nasadenie vakcín proti ochoreniu covid-19. A trvať na väčšej transparentnosti. Žiadna členská krajina EÚ nie je zodpovedná za to, že vopred dohodnuté (a zmluvne potvrdené) dodávky vakcín dodávatelia nedodržali. Európski občania musia mať istotu, že dostanú spravodlivý podiel dávok vakcíny, ktorý im prináleží. Za slovenskú diplomaciu môžem potvrdiť, že pre to urobíme všetko.