Chcel by som si kúpiť kaštieľ. Ale čo potom s ním? Len náklady na vykurovanie a údržbu sa pri priemerne veľkom objekte ročne vyšplhajú na úroveň 30-tisíc eur. Urobím v ňom luxusný hotel a k tomu wellness, to na seba dokáže zarobiť. Aj keď prvý, ale legitímny plán, vďaka ktorému sa najmä v okolí Bratislavy podarilo zachrániť a opraviť viacero honosných historických šľachtických sídiel.

O klasický biznisový plán, podľa ktorého sa dá rýchlo zbohatnúť, však ani zďaleka nejde. Napriek tomu, že jedna noc sa môže pohybovať na úrovni od 90 až do 250 eur, väčšinou ide o investíciu, ktorá sa vráti najskôr ďalšej generácii. A ani to nie je zaručené.

Čím ďalej sa však človek hýbe smerom na východ, tým menej luxusných hotelov v kaštieľoch či kúriách nachádza. Záchrana národných kultúrnych pamiatok tam zostáva skôr na pleciach samospráv, občianskych združení alebo nadšencov, ktorí vďaka drobným príspevkom dokážu pamiatku aspoň zachovať.

Využitie historických budov sa smerom na východ mení, stávajú sa z nich priestory pre kultúru, ak má obec šťastie a kaštieľ jej patrí, vie doň po rekonštrukcii presťahovať napríklad sídlo obecného úradu. TREND sa však pozrel na to, ako a prečo kaštiele zachraňujú súkromníci. A ako je možné, že kým niektorí tvrdia, že sa nedokážu dohodnúť s pamiatkarmi, so samosprávou a susedmi, iným sa to celkom elegantne darí.

Bodygardi z BMW

T29 moravany
Zdroj: TREND.sk
T29 moravany

V obci Moravany nad Váhom, pár kilometrov za Piešťanmi smerom na sever, okoloidúcemu do očí udrie mierne ošarpaná biela budova s ozdobnou atikou. Pred renesančným kaštieľom práve prebiehajú stavebné úpravy, robotníci čistia okolie priľahlej hospodárskej budovy.

Brány do areálu sú otvorené, občas dovnútra nesmelo zablúdi zopár zvedavcov. Pod hranatou vežou je na podstavci vystavená socha. Čierny trojhlavý pes Kerberos, ktorý v antickej mytológii stráži vchod do podsvetia, symbolicky stráži vstup do kaštieľa.

„Minulý týždeň sa tu skončil festival Hradby Samoty, najmä hudobná produkcia tu bola trochu temná. Aj susedia sa začudovane pýtali, čo za rachot sa to tu ozýva,“ usmieva sa pred vchodom Zuzana Sabová, kurátorka výstavy, ktorá je dnes umiestnená v priestoroch kaštieľa. Spolu s ňou priestory pamiatky ukazuje Róbert Vydra, povolaním právnik, no zároveň človek s obrovskou vášňou pre historickú architektúru. Aj vďaka svojmu vzdelaniu sa mu v roku 2017 podarilo vymotať kaštieľ zo zložitej spleti súdnych sporov a exekúcií.

Hotel, wellness alebo výstavná sieň? Ako zachrániť kaštiele

Zdroj: Milan David

Dostal sa do nich potom, ako ho v roku 2006 kúpila firma bývalého piešťanského primátora Ivana Mrázika, ktorý ju posunul dvom slovinským občanom. Ako sa neskôr ukázalo, títo dvaja boli zapletení do jedného z najväčších slovinských finančných škandálov, ktoré spočívali v tunelovaní penzijných fondov. Do celého sporu, ktorý roky Slovinskom otriasal, bol zapojený aj Moraviansky kaštieľ, no R. Vydrovi sa napokon podarilo so Slovincami dohodnúť.

Hotel, wellness alebo výstavná sieň? Ako zachrániť kaštiele

Róbertovi Vydrovi sa podarilo vymotať kaštieľ v Moravanoch nad Váhom zo zložitej spleti súdnych sporov a exekúcií. Zdroj: Milan David

„Slovinci prišli na jeden míting v sprievode takých čudne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa