Za mreže sa tak posadil aj expremiér Adrian Nastase, päť ministrov a desiatky poslancov. Rovnaký osud postihol aj stovky ďalších verejných činiteľov – primátorov, sudcov, biznismenov a manažérov štátnych podnikov.
Protikorupčný boj bežal ako dobre naolejovaný stroj od roku 2005, až sa aktuálne zasekol. Obávanej šéfke DNA a hlavnej prokurátorke Laure Kövesi (TREND 42/2016) hrozí, že príde o funkciu a jej úrad o nezávislosť. Znepokojenie nad vývojom v Rumunsku vyjadruje aj Európska únia.
Plnou parou vzad
„Vládna sociálnodemokratická strana PSD preberá stalinistické metódy... nemá právo, aby urobila z Rumunska raj zločincov,“ vyhlásila bývalá rumunská ministerka spravodlivosti Monica Macovei. Tá v roku 2005 odštartovala hviezdnu éru protikorupčnej inštitúcie DNA.
Parlament schválil koncom minulého roka súbor legislatívnych zmien. Tie okliešťujú nezávislosť prokurátorov, ktorí si trúfajú obžalovať aj najvyššie politické figúry. Aj predseda vládnej PSD Liviu Dragnea (na úvodnej fotografii) sa nestal premiérom len preto, že ho v roku 2015 prokurátori DNA dostali pred súd, ktorý ho odsúdil za volebné podvody.
Napriek tomu dokázal vyhrať voľby, a keďže ho ako odsúdeného prezident Klaus Iohannis odmietol vymenovať do premiérskeho kresla, L. Dragnea nastrčil do funkcie premiérky vernú Vioricu Dancilu a začal presadzovať zmeny, ktoré majú DNA pristrihnúť krídla. Nezávislá protikorupčná inštitúcia proti nemu totiž vedie ďalšie konanie, ktoré by ho už definitívne mohlo dostať za mreže.
Obávanej šéfke DNA a hlavnej prokurátorke Laure Kövesi hrozí, že príde o funciu a jej úrad o nezávislosť Zdroj: Razvan Valcneantu
„Posledné legislatívne zmeny v justičnom systéme a v trestných kódexoch budú mať veľmi vážny vplyv na našu prácu,“ priznáva šéfka DNA L. Kövesi v rozhovore pre Euronews. Podľa novej úpravy, ktorá ešte nie je právoplatná, by ich práca nadobudla charakter frašky.
„Predstavte si, že dostaneme konkrétny podnet na primátora, že si vypýtal úplatok za poskytnutie verejnej zákazky. Po novom by prokurátor musel informovať dotknutého funkcionára, že pán XY na neho podal trestné oznámenie, a zároveň by ho musel prizvať, aby sa zúčastnil na všetkých vyšetrovacích úkonoch, ktoré budeme robiť. Je jasné, že za takýchto podmienok nezískame žiaden dôkaz a nič nevyšetríme. Nemôžeme predsa chytiť pri čine človeka, ktorého vopred upozorníme, že po ňom ideme a prosíme ho o spoluprácu,“ vysvetľuje L. Kövesi.
Rumunský parlament schválil legislatívne zmeny, okliešťujúce nezávislosť dravých prokurátorov
Novú legislatívu v súčasnosti posudzuje Ústavný súd a nemá ešte potrebný podpis prezidenta republiky K. Iohannisa, ktorý ju otvorene kritizuje. Veď nové ustanovenia majú oslabiť aj jeho vlastnú právomoc vymenúvať vedenie prokuratúry. Moc sa má presunúť do rúk ministerstva spravodlivosti, ktoré by malo pod palcom aj justičnú inšpekciu. Tá prerokúva disciplinárne pochybenia prokurátorov a sudcov a môže navrhnúť ich odvolanie.
Ide o zjavnú politizáciu justičných a vyšetrovacích orgánov, ktorá sa nepáči ani Bruselu. Zhoršovanie úrovne právneho štátu v Rumunsku bolo aj témou februárového zasadania Európskeho parlamentu. Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker varoval, že aktuálny vývoj môže zabrzdiť vstup Rumunska do schengenského priestoru. Dianie v krajine bude koncom februára vysvetľovať rumunská premiérka V. Dancila na osobnom stretnutí s predsedami Komisie a europarlamentu.
Druhá strana mince
Sledovanie situácie v Rumunsku pripomína kriminálny triler, kde má
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?