Diskusie o zelených budovách, cirkulárnej ekonomike či cyklodoprave sa objavujú aj na Slovensku. No, kým my sme len na začiatku, Holandsko má viac ako 30-ročný náskok. Ten je viditeľný na každom kroku.

Reportér TRENDU mal možnosť vidieť ich projekty v rámci cesty novinárov z krajín V4 do miest Amsterdam, Rotterdam, Delft a Utrecht. To, čo videl, ho prekvapilo a šokovalo. Keď človek vidí, kde sú firmy, mestá a myslenie na západe Európy, pochopí, ako pozadu je Slovensko.

Súd ako z lega

Stavebný odpad tvorí v Európe tretinu odpadu. Ide najmä o stavebný a demolačný odpad, ktorý vzniká pri rekonštrukciách a výstavbe nových budov. Na Slovensku sa recykluje 20 až 30 percent stavebného materiálu. Sutina, ktorá vzniká počas búracích prác, je pritom až z 90 percent opäť využiteľná. V Holandsku to vyriešili radikálne. Dokážu opätovne použiť celú budovu do poslednej skrutky a nitu.

Aj pri recyklovaní vzniká nejaký odpad, holandská vláda si preto povedala, že kým postaví budovu súdu, čo trvá asi päť rokov, v jeho blízkosti v Amsterdame vystaví dočasný súd. Podmienky pre stavebnú firmu boli jasné. Budova bude dočasne stáť na plánovanom mieste, potom sa odstráni. Najlepšie by bolo, ak by sa úplne zrecyklovala či opätovne využila na novom mieste.

Wenlock Cross, drevený obytný dom, Londýn
Neprehliadnite

Zelené budovy majú pozitívne vplývať na výkon ľudí v nich, ale aj na svoje okolie

Stavebná firma to zobrala ako výzvu a takúto budovu za pár mesiacov postavila. Nikto by si ani nevšimol, že je dočasná. V čase nášho príchodu ju už rozoberali. Celú ju sťahujú inam. Využijú z nej skoro všetko: od okenných tabúľ cez koberce, sadrokartóny až po svietidlá a betónové podlahy. Jediné, čo nemôžu preniesť, sú žiarovky a výťahy, lebo už nespĺňajú normy. „Nevyužijú sa ani kovové stojky pod podlahou, lebo sme ich lepili, to bola chyba,“ priznáva Menno Rubbens, šéf stavebnej firmy Cepezed. Demontáž potrvá sedem mesiacov, opätovná výstavba pol roka.

Prečo stavať dočasné rozoberateľné budovy? Odborníci tvrdia, že je to trend, ktorý vedie k cirkularite a rotácii stavby. Žiadna budova nevydrží večne. Po rokoch bude zastaraná materiálovo i fyzicky. Potom ju zbúrajú alebo rozoberú. Druhá možnosť je pre životné prostredie prínosnejšia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa