Boli to fosílne palivá, ktoré posunuli ľudstvo z doby agrárnej do doby modernej. Tento lacný a dostupný zdroj energie nachádzajúci sa v podzemí má však aj svoju odvrátenú stranu. Vyťažiť a spotrebovať fosílne zdroje, ktoré sa tvorili stovky miliónov rokov v priebehu dekád, prináša klimatické otázniky. Pritom existuje zdroj s takmer neobmedzenou energetickou výdatnosťou a rozumnou ekologickou čistotou, ktorý je iba niekoľko kilometrov od nás. Stačí zájsť hlbšie do podzemia a ukáže sa nelimitovaný zdroj tepelnej energie, ktorá sa dá využiť okrem výroby tepla na výrobu elektrickej energie. Má to však jeden háčik – vysoké a doteraz často až prohibičné vstupné investičné náklady.

Energetická kríza však pohľad na geotermálnu energiu zmenila. Pri bezprecedentných cenách zemného plynu a elektriny dostávajú zmysel aj projekty, ktoré sa doteraz na prvý pohľad javili ako nerentabilné. Celé štvrťstoročie trvalo, kým napríklad projekt na rozhraní obcí Ďurkov, Svinica, Bidovce a Olšovany, vzdialený 18 kilometrov od Košíc, dostal šancu na realizáciu. A s ostatnými väčšími projektmi na Slovensku či inde v Európe to nebude inak.

Geotermálna energia môže mať neobmedzené teoretické možnosti, no praktické využitie má svoje limity. Vysoká cena vrtov a dostupnosť tepelného zdroja sú hlavným z nich. Aj preto je globálna výroba elektriny z geotermálu 300-násobne nižšia ako v prípade fosílnych palív, keď v roku 2021 presiahla iba 15,6 gigawattu. Pri súčasných technologických možnostiach sa však stále využíva iba menej ako sedem percent možného geotermálneho potenciálu planéty.

Svetový potenciál

Na výrobu elektriny z geotermálu je ideálne nájsť skutočne výdatný zdroj podzemného tepla. A ten nie je všade. Najväčšia geotermálna elektráreň na svete Geysers Geothermal Complex sa nachádza niekoľko kilometrov od San Francisca, kde sedí navrchu hlbokej magmatickej komory. Komplex tvorí 22 elektrární a rozprestiera sa na území niekoľkých štvorcových kilometrov. Výkon elektrární je pritom rovnaký ako výkon prvých dvoch blokov Mochoviec, na úrovni približne tisíc megawattov. Z mnohých hľadísk je geotermálna elektráreň podobná jadrovej. Obe si vyžadujú veľkú vstupnú investíciu. A obe, keď začnú produkovať, poskytujú stabilný výkon, ktorý nedokáže ponúknuť ani solárna, ani veterná elektráreň. Ale, samozrejme, sú tu aj rozdiely. Najmä v potenciálnej produkcii, ktorá je pri jadre násobne väčšia, ale prirodzene aj bezpečnosti. Práve vysoká vstupná investícia je však často bariérou, ktorú málokto dokáže prekonať.

 Vysoké fixné náklady na vstupe však pri geotermálnom zdroji maskujú nízke operačné náklady, keď netreba dokupovať žiadne suroviny ani byť vystavený trhovým či bezpečnostným rizikám. Na porovnanie rôznych zdrojov výroby elektriny a výšky ich fixných a variabilných nákladov slúži indikátor vyrovnávajúcich nákladov energie (LCOE). Ten meria čistú súčasnú hodnotu nákladov na výrobu elektriny počas celej životnosti projektu. Európska komisia si dala vypracovať report s cieľom vypočítať LCOE pre rôzne zdroje energie v 27 krajinách Európskej únie z hodnôt z roku 2018. Z neho vyšiel pomerne prekvapujúci výsledok. Najlacnejšia energia pochádzala z veterných elektrární umiestnených na kontinente, keď cena výroby jednej megawatthodiny bola 59 eur. Druhý najlacnejší zdroj bol geotermál, ktorý produkoval MWh za 62 eur. Jedna MWh z uhlia stála 90 eur a zo zemného plynu 94 eur. Jadro, ktoré sa v prieskume nenachádzalo, dokáže v Spojených štátoch a Číne poskytnúť hodnoty medzi uvedenými fosílnymi a obnoviteľnými zdrojmi.

Už pred piatimi rokmi bola výroba elektrickej energie z geotermálu v Európe viac než konkurencieschopná. Pri súčasných cenách elektrickej energie, zemného plynu či uhlia o jej potenciáli niet pochýb. Obdobie lacného plynu je pravdepodobne za nami, čo znamená, že otázkou nie je či, ale skôr ako a kde sa do projektov pustia investori po celom svete. V tomto smere má aj Slovensko rozbehnuté prvé väčšie projekty, ktoré stavajú na geotermálnom potenciáli krajiny.

Slovenské možnosti

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa