Aj solventnejší Slováci budú musieť v istom momente uvažovať o budúcnosti aktív, ktoré vybudovali. K dispozícii majú niekoľko iných, menej extravagantných riešení, než odovzdať majetok zvieraciemu miláčikovi. Aj keď väčšina ľudí ho plánuje prenechať deťom, predovšetkým v prípade firiem to môže byť značne problematické.

Slovenskí milionári sú víťazmi ekonomickej transformácie Slovenska po roku 1989. Cesta budúcich boháčov k dnešnému majetku sa začala pred tridsiatimi rokmi. Slovenský milionár je priemerne päťdesiatnik, ktorý má za sebou úspech v podnikaní alebo športe. Ide prevažne o mužov. Z pohľadu investovania je tradicionalista.

„Pri investíciách uprednostňuje skôr tradičné, konzervatívne investície, ale v rámci diverzifikácie majetku časť jeho portfólia tvoria aj alternatívne investície, ako sú nehnuteľnosti, umelecké diela či víno. Slovenský dolárový milionár rieši zabezpečenie rodiny do budúcnosti a s tým súvisiaci transfer majetku na dedičov,“ hovorí riaditeľ Erste Private Bankingu na Slovensku Michal Orlovský.

Najbohatší Slováci zatiaľ zväčša nedosahujú dôchodkový vek, podnikanie majú naďalej pod kontrolou. Platí, že aktuálne rozmýšľajú skôr o tom, ako biznis ďalej rozvíjať. „V slovenských podmienkach ide väčšinou o generáciu zakladateľov firiem. Veľká časť z nich má aktivity pevne v rukách a správu majetku v budúcnosti ešte nepovažuje za hlavnú tému,“ upozorňuje riaditeľ pre privátnu klientelu z UniCredit Bank Roman Hajduk.

Nástupcu treba vychovať

Presun majetku je dlhodobý projekt, ktorý sa nedá naplánovať za dva dni.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa