Ako historici dobre poznáte priebeh nástupu Adolfa Hitlera či Klementa Gottwalda k moci. Aké máte pocity, keď sledujete vzostup politickej strany Mariana Kotlebu?
Martin Slávik (M. S.): Mám pocit, že sa to práve láme. Ak štát nezačne systematicky pracovať a riešiť dôvody, zajtra sa zobudíme do rána, keď už budú mať kotlebovci hlasov príliš veľa.
Ľubomír Morbacher (Ľ. M.): Ak štandardné politické strany urýchlene nepredstavia funkčný plán na opravu toho, čo tu nefunguje – justície, školstva, zdravotníctva –, tak sa to nemusí skončiť dobre.
Ľ. M.: Je ich mnoho. Uniformy a pochodovanie, ktoré používali zo začiatku na vzbudenie strachu a sily. Keď hrozilo, že súd zruší Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS), zrejme si pripravili záložnú stranu s názvom Pevnosť Slovensko. Je to odkaz na Festung Europa, termín, ktorým nacisti označovali ochranu európskych hodnôt pred nájazdmi boľševických hôrd z východu a inými nepriateľmi. Dnes sú to zrejme migranti.
M. S.: Diskusie prívržencov extrémistov na sociálnych sieťach sa hemžia vyjadreniami ako „paraziti na kandelábre“ či „paraziti do táborov“. Rovnakú rétoriku používali nacisti voči Židom a komunisti voči triednym nepriateľom, ktorých zaraďovali bez súdu do táborov nútených prác. Chceme študentom vysvetliť, kam viedla väčšinová ľahostajnosť v minulosti a že označením skupiny ľudí za parazitov, potkanov, švábov si hnutia a strany pripravujú pôdu na rozdúchanie nenávisti.
Zdroj: Maňo Štrauch
Sú na školách aj učitelia, ktorí s extrémistami súhlasia?
M. S.: Sú aj učitelia, ktorí extrémistov podporujú. Ostatní s nimi veľmi nechcú ísť do konfrontácie, aby sa na pracovisku dalo fungovať, nenarušili sa medziľudské vzťahy. Jeden učiteľ sa na našej prednáške postavil a vraví: „Čo im klamete, komunizmus bol dobrý, boli sme hospodársky samostatní a dnes je horšie.“ Pomohlo nám aj to, že sa začali zapájať študenti, hovorili o problémoch svojich rodičov s režimom a vlastne zintenzívnili diskusiu.
Presvedčili ho argumenty?
M. S.: Nie. Bavili sme sa o tom, že Československo nebolo sebestačné, pretože len vedeckotechnická rozviedka ukradla zo Západu technológie za miliardy korún, hovorili sme o poradovníkoch na škodovky alebo o liekoch, ktoré sme museli dovážať, hoci zdravotníctvo bolo výkladnou skriňou režimu. Mali sme teda neschopných ľudí, že sme nedokázali vyrobiť kvalitné autá a elektroniku, alebo bol problém v systéme? A prečo režim postavil plot, ktorý držal ľudí v krajine, a zabíjal takých, ktorí chceli ísť preč? Vyhlásil, že už nebude diskutovať, lebo všetko prekrútime.
Koľko je takých učiteľov?
Ľ. M.: Do
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?