Regionálny rozvoj spadá na Slovensku pod Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Je to dobré riešenie?

Sú dve základné koncepcie, ako sa venovať rozvoju regiónov: centralizmus a decentralizácia. V tej prvej je dôraz na riešenie problémov v regiónoch zhora nadol s dôrazom na silnejšie kompetencie centrálnej vlády. V tej druhej sa hľadajú cesty, ako riešiť veci zdola nahor, kompetenčne sa posilňujú orgány územnej samosprávy vrátane tej finančnej.

Na Slovensku sa za Dzurindových vlád spustila reforma verejnej správy a decentralizácia vrátane fiškálnej. V týchto procesoch sa za Ficových vlád ďalej nepokračovalo, reformy štátu aj v tejto oblasti zamrzli. Oveľa väčšia pozornosť sa venovala posilňovaniu ingerencie [zasahovania, pozn. TREND] centrálnej vlády v regionálnej politike. Nič sa neurobilo s rozdrobenosťou miestnej samosprávy, Slovensko sa na rozdiel od drvivej väčšiny ostatných krajín EÚ vôbec nepohlo k municipalizácii a kompetenčne a fiškálne silnejším samosprávam.

Namiesto samosprávnych reforiem sme sa dočkali pseudoreformy ESO [počas druhej vlády Roberta Fica, pozn. TREND], ktorej výsledkom je silnejšia štátna správa, v území reprezentovaná okresnými úradmi na čele s prednostami ako politickými nominantmi vlády.

Regionálny rozvoj riešia aj na ďalšie tri ministerstvá - dopravy, pôdohospodárstva a vnútra. Je to efektívne?

Dnešný stav, keď sú kompetencie rozvoja regiónov delené medzi štyri rôzne ústredné orgány štátnej správy, považujem za nešťastný. Ministerstvo dopravy a výstavby má na starosti len mestá.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je zodpovedné za regionálny rozvoj, ale bez eurofondov. Ministerstvo vnútra zase zodpovedá za koordináciu správy medzi obcami, VÚC a štátom. Napokon úrad podpredsedu vlády zodpovedá za prideľovanie eurofondov.

Geograf-analytik: Keď štát dotuje regióny, priznáva, že niečo zlyháva

Dušan Sloboda Zdroj: Maňo Štrauch

V niektorých krajinách existujú aj špecializované ministerstvá regionálneho rozvoja, napríklad v Poľsku a Maďarsku. Nepomohlo by to aj nám?

Nemyslím si, že potrebujeme ministerstvo pre regionálny rozvoj. Potrebujeme iné prerozdelenie kompetencií a financií v štáte medzi centrálnou vládou a územnými samosprávami a komunálnu reformu. Namiesto ministerstva

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa