Počas posledných dvoch dekád pracoval Gazprom na vybudovaní novej infraštruktúry, ktorá umožní prepravu zemného plynu do Nemecka najkratšou trasou, mimo tranzitných krajín.

Prvá etapa (Nord Stream 1) už desať rokov naplno funguje, druhá (Nord Stream 2) je práve v procese schvaľovania. Deje sa to uprostred najväčšej energetickej krízy v Európe za posledné roky.

Plynu je vraj dosť

Zemného plynu je v zásobníkoch akosi málo aj preto, že ruskými plynovodmi prúdi menej plynu, ako by Európa potrebovala. V lete tohto roka sa nemecká kancelárka Angela Merkelová pokúsila upokojiť kritikov projektu Nord Stream a vyhlásila, že Nemecko je pripravené uvaliť sankcie na Moskvu, ak bude plynovod používať ako zbraň.

Išlo o ďalší prejav nekompromisného postoja Berlína voči svojmu hlavnému dodávateľovi zemného plynu. V máji 2020 nemecký regulátor odmietol udeliť Nord Streamu 2 výnimku z pravidla, že jeden hráč nemôže vlastniť surovinu a zároveň riadiť jej prepravu.

Schvaľovanie nového plynovodu

Certifikácia Nord Stream 2 sa začala v septembri. Regulátor má na rozhodnutie štyri mesiace. To už bude chladnejšie, ako je dnes. Zhodou okolností začal pár týždňov pred certifikáciou klesať tlak v plynovode Jamal, ktorý vedie do Nemecka cez Bielorusko a Poľsko.

Denný prietok mal v lete dosahovať viac ako 80 miliónov kubických metrov denne. Už na konci júla však bol len na úrovni necelých 50 miliónov. V polovici augusta padol na 20 miliónov, na štvrtinu obvyklého prietoku.

KATASTROFICKÉ
SCENÁRE
Analytici predpovedajú,
že za plyn aj elektrinu
si čoskoro budeme
priplácať od 5 do 15
percent.
Zdroj: TASR/AP/Sergei Chuzavkov

Takýmto tempom sa nestihli naplniť zásobníky na obvyklú kapacitu ešte pred zimou. Gazprom dodáva dostatok zemného plynu podľa dohodnutých kontraktov, ale nerobí nič pre to, aby svoje zásobníky v Európe naplnil v potrebnej miere.

Spustenie dodatočnej kapacity prostredníctvom Nord Stream 2 by však problém mohlo vyriešiť. Niektorí komentátori si myslia, že obmedzenie letného toku plynu do Európy je len motiváciou pre regulátora, aby bol proces hladký a rýchly.

Odpoveď na prudko rastúce ceny

Dopyt po zemnom plyne nečakane vyskočil aj pre výpadok alternatívnych zdrojov energie, a tak vznikli vážne obavy, či bude zemného plynu v zime dostatok. Cena prudko stúpla, a pritom do Európy ešte neprišla zima. Energetická kríza je na spadnutie.

Ruskí predstavitelia sa snažia situáciu upokojiť. Prezident Vladimir Putin povedal, že je možné zvýšiť dodávky, ale treba sa dohodnúť s Gazpromom. Vicepremiér Alexander Novak podotkol, že rýchle schválenie Nord Streamu 2 zo strany regulátora by mohlo byť odpoveďou na prudko rastúce ceny plynu, ktoré trápia európske vlády. Podľa neho by rýchle schválenie Nord Streamu 2 dalo trhu pozitívny signál.

Jeden z najväčších výrobcov a distributérov tepla vo forme horúcej vody a pary v sústave centralizovaného zásobovania teplom na Slovensku - spoločnosť Tepláreň Košice, a.s.
Neprehliadnite

Niektoré teplárne nestihli nakúpiť zemný plyn včas, pomôže im regulátor a zodpovednejší hráči

Ak by chceli Rusi skutočne upokojiť situáciu, využili by existujúce kapacity plynovodov vedúce cez Ukrajinu a Poľsko. V skutočnosti nemá Gazprom dosť plynu, aby naplnil existujúce plynovody aj Nord Stream 2 zároveň.

Na druhej strane, časom bude Rusko Nord Stream 1 a 2 preferovať pred Ukrajinou, kde má zazmluvnenú kapacitu len 40 miliárd kubických metrov ročne a ak chce viac, musí akceptovať cenu ktorú určí Ukrajina. Ukrajinské plynovody sú už staré a náchylné na poruchy. Nord Stream je nová infraštruktúra.

Mocný Gazprom a limity infraštruktúry

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa