Mal 24 rokov, keď opustil študijný program MBA na Stanfordovej univerzite. Chcel radšej pracovať pre jednu z najrýchlejšie rastúcich spoločností v krajine, aj keby začal úplne od nuly. Šlo o americký technologický startup Microsoft a adeptom na pracovnú pozíciu bol Steve Ballmer.

Vo firme bývalého spolužiaka z Harvardu Billa Gatesa dostal praobyčajné miesto asistenta, no postupom času sa vypracoval až najvyššie – na generálneho riaditeľa spoločnosti. So svojimi 86,3 miliardy dolárov uzatvára v súčasnosti v rebríčku Bloomberg Billionaires Index top desať najbohatších ľudí sveta.

Majetok: 86,3 mld. $
 19,3 mld. $
Krajina: USA 
Vek: 66 
Oblasť: investor, biznismen

Ako sa to tomuto absolventovi Harvardu s titulmi z matematiky a ekonómie podarilo? Do spoločnosti Microsoft nastúpil v roku 1980.

„Začínal som ako asistent prezidenta. Bol som Billov asistent, v podstate hlavný kuchár a umývač fliaš,“ hovorieval S. Ballmer o svojich začiatkoch. Venoval sa najmä účtovníctvu, ktoré nutne potrebovalo sprofesionalizovať.

„Bol som v oddelení ľudských zdrojov, zamestnal som všetkých.“ B. Gates ponúkol vtedy S. Ballmerovi základný plat 50-tisíc dolárov za rok. Na tú dobu aj vzhľadom na vek mladého pracovníka to boli celkom slušné peniaze. „Môj otec povedal: ,Čo je to, dočerta, za softvér?‘ a moja mama pridala: ,Načo by bol komu niekedy počítač?‘,“ opisoval asistent šéfa Microsoftu svojho času postoj rodičov k jeho novej práci.

Už sa nevrátil

Trval však na svojom a povedal si, že ak mu kariéra v spoločnosti so sídlom v Redmonde vo Washingtone, ktorá sa postupne vypracovala na najväčšieho svetového výrobcu softvéru, nevyjde, vráti sa k štúdiu.

Neskôr skonštatoval: „Už som sa nevrátil.“ Aj B. Gates odišiel predčasne z Harvardu v roku 1975, aby rozbehol biznis s Microsoftom. Najprv trval na tom, že bude robiť všetko od kódovania softvéru až po pohovory s novými kandidátmi, pretože mal zlozvyk – nedelegovať právomoc nikomu.

Najatie S. Ballmera, jeho priateľa z vysokej školy, to však zmenilo. S. Ballmer ho čoskoro naučil, „ako najať veľa ľudí, naozaj dobrých ľudí a vytvárať organizácie a tímy,“ povedal B. Gates.

Prototyp predajcu IBM

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa