Neskromným plánom technologického giganta je zapojiť do globálneho finančného systému 1,7 miliardy obyvateľov planéty, ktorí nemajú bankový účet. Facebook chce týmto ľuďom sprístupniť lepšie, lacnejšie a otvorenejšie finančné služby. Ak sa mu to podarí, jeho mena sa stane silnou konkurenciou tradičných peňazí.
Stratégia libry je založená na dvoch princípoch, ktoré Facebook spojil dokopy: realizovanie digitálnych platieb a vytvorenie novej kryptomeny krytej finančnými aktívami.
Inšpirácia v digitálnych platbách
Facebook sa svojím projektom libry zaradí k existujúcim platobným systémom. Najväčšou inšpiráciou mu je čínsky WeChat, no čerpať bude aj z funkcionalít systému Apple Pay či Google Pay. Tie poskytujú možnosť vykonávať transakcie cez platobné terminály bez nutnosti použitia platobnej karty. Údaje svojej karty si klient uloží do mobilnej peňaženky a potom pri platení stačí vytiahnuť telefón, priblížiť ho k terminálu a platbu autorizovať.
Aj keď Google Pay funguje na Slovensku už dlhšie, razantný nástup zaznamenal v poslednom období Apple. So svojou Apple Pay prichádza na Slovensko v stredu 26. júna a okrem možnosti platenia z mobilu prinesie zaujímavé funkcionality. Jednou z nich bude možnosť posielať peniaze cez Messages svojim priateľom jednoduchým kliknutím. V tom sa bude výrazne podobať na čínsky WeChat. Posielanie peňazí cez čet bude aj základným konceptom fungovania novej facebookovej kryptomeny.
Používateľom novej libry bude stačiť mobil a facebookový účet. Zdroj: Calibra
Finančné služby sú lákadlom pre veľké technologické giganty. Už dlhšie sa hovorí o tom, že práve ony môžu začať nahrádzať tradičné banky, ktoré sa nedokážu prispôsobiť technologickej revolúcii. Na vykonanie platieb cez mobil už s príchodom libry nebude treba ani bankový účet, ani platobnú kartu.
Používateľovi bude stačiť mobil a, samozrejme, facebookový účet. Podľa výkonného zástupcu maloobchodnej divízie Goldman Sachs Adama Della „existujú dva druhy bánk: tie, ktoré majú problém, a potom tie, ktoré nevedia, že majú problém“. Tradičné bankovníctvo môže zažiť podobný rozvrat, ako zažil maloobchod príchodom firmy Amazon.
Svetová banka uvádza, že tretina globálnej populácie nemá bankový účet. To je segment, ktorý plánuje nová kryptomena osloviť. Ide najmä o rozvíjajúce sa krajiny, kde má bankový účet zhruba iba polovica obyvateľov. Najväčší potenciál rastu finančných služieb je v rýchlo rastúcich ekonomikách Indie a Číny. Príchod Facebooku do segmentu platobných systémov je však iba prvý krok.
Inšpirácia v kryptomenách
Tradičné platobné systémy majú jeden typický prvok. Sú napojené na
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?