Strednú Áziu tvorí päť postsovietskych krajín – Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgizsko a Tadžikistan. Ide o geograficky a ekonomicky rôznorodé štáty. Väčšie a silnejšie ekonomiky majú iba Kazachstan, Uzbekistan a Turkmenistan, a to najmä pre bohaté prírodné zdroje. Aj to je dôvod záujmu slovenských firiem o región. V Turčianskych Tepliciach sa koncom októbra konalo diskusné fórum – Exportný klub na tému Stredná Ázia, ktoré zorganizovala Eximbanka v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Cieľom podujatia bolo poskytnúť slovenským firmám prehľad o príležitostiach pre ich expanziu na teritóriá Strednej Ázie.
„Tento dynamický trh zaznamenáva prudký rast v rôznych oblastiach priemyslu, infraštruktúry, digitalizácie a energetickej bezpečnosti, čo vytvára značný potenciál pre slovenské spoločnosti. Máme preto záujem prehlbovať obchodné vzťahy s cieľom pomôcť firmám presadiť sa na tomto teritóriu,“ zdôraznil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Chovanec. „Záujem o exportný klub dynamicky rastie, rovnako ako rastie aj dynamika regiónu Strednej Ázie s množstvom investičných a obchodných príležitostí. Štáty ako Kazachstan, Uzbekistan, Kirgizsko, Tadžikistan či Turkmenistan prechádzajú rýchlymi hospodárskymi zmenami, modernizáciou priemyslu a infraštruktúry, a tým otvárajú dvere a obchodné príležitosti pre Slovensko so silnou expertízou – od energetiky, strojárstva, poľnohospodárstva až po IT a inovácie,“ dodal generálny riaditeľ Eximbanky Rastislav Podhorec.
Potenciál západného Balkánu je veľký, no realita zaostáva za očakávaniami
Kazachstan
Kazachstan je najväčšou krajinou Strednej Ázie a hrá kľúčovú úlohu v regionálnej ekonomike vďaka bohatým prírodným zdrojom, najmä ropy, plynu a minerálov. Krajina patrí medzi najväčších svetových exportérov uránu a využíva svoju strategickú geografickú polohu na podporu tranzitného obchodu medzi Áziou a Európou, čo je kľúčový prvok iniciatívy Novej hodvábnej cesty. Kazachstan je najväčšou ekonomikou Strednej Ázie s najvyšším HDP na obyvateľa v regióne, mnohostrannou medzinárodnou politikou, priaznivým daňovým režimom a ochranou investorov. Obchodné vzťahy medzi Slovenskom a Kazachstanom zaznamenali v posledných rokoch výrazný rast. V roku 2022 Slovensko exportovalo do krajiny tovary v hodnote 138 miliónov dolárov a importovalo za 37 miliónov. Najväčším vývozným artiklom Slovenska sú automobily, dovozným minerály a ropné produkty. Kazachstan je atraktívny aj pre investície do ťažobného priemyslu i energetiky a slovenskí exportéri tam vyvážajú náhradné diely pre ťažké strojárstvo, mliekarenské výrobky a iné potraviny.
Uzbekistan
Uzbekistan, druhá najväčšia ekonomika Strednej Ázie, prechádza dynamickým prechodom z centrálne plánovaného hospodárstva na trhovú ekonomiku. Krajina je významným producentom zlata, bavlny, zemného plynu a uránu, pričom tieto komodity tvoria značnú časť jej exportu. Slovensko do Uzbekistanu exportuje tovary v hodnote 26 miliónov eur, importuje iba tovary v hodnote šesť miliónov, najmä umelé hnojivá. Najväčším vývozným artiklom sú pneumatiky, automobily a strojárske zariadenia. Uzbekistan má strategickú polohu, je otvorený investíciám, má silné ekonomické základy, sedempercentný priemerný ročný rast HDP a 24-percentný rast zahraničného obchodu v roku 2023.
Spolupráca so štvrtým najväčším investorom na Slovensku sa rozširuje na energetiku
Turkménsko
Turkménsko má dobrú strategickú polohu, efektívny súdny systém, vyspelú infraštruktúru, najväčšie množstvo prírodného bohatstva a nízke ceny energie. Turkménsko je známe svojimi rozsiahlymi zásobami zemného plynu, ktoré patria medzi najväčšie na svete. Ekonomika krajiny je výrazne závislá na ťažbe a exporte zemného plynu a ropy, pričom tieto odvetvia tvoria približne polovicu HDP. Napriek energetickému bohatstvu krajiny jej poloha za Kaspickým morom momentálne neumožňuje import energií do Európy.
Podpora obchodu
Eximbanka podporuje slovenských podnikateľov pri ich exportných aktivitách na tradičné trhy krajín EÚ, sústredí sa však aj na vývozné trhy mimo EÚ a nové perspektívne teritóriá v rozvíjajúcich sa regiónoch či geograficky vzdialenejších destináciách. Eximbanka počas svojej 27-ročnej histórie podporila export do viac ako 100 krajín sveta v hodnote takmer 20 miliárd eur, pričom podpora exportu do Strednej Ázie dosiahla 205,4 milióna eur. Región Strednej Ázie je bohatý na nerastné suroviny a kritické minerály, ktorých má EÚ nedostatok. V kontexte rozvoja elektromobility a produkcie energie z obnoviteľných zdrojov je zabezpečenie spoľahlivých a udržateľných dodávok týchto surovín pre európskych producentov strategickou prioritou EÚ.
Stredná Ázia má tiež výhodnú geografickú polohu na križovatke obchodných koridorov medzi Európskou úniou, Čínou, Indiou a Tureckom, čo priťahuje geopolitickú a ekonomickú pozornosť kľúčových hráčov. Pre exportérov je kľúčové pochopiť špecifiká jednotlivých trhov vrátane ich potrieb, investičných príležitostí, kultúrnych odlišností či obchodných podmienok, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou úspešnej spolupráce. Európska únia sa snaží posilniť svoje postavenie v tomto regióne prostredníctvom iniciatívy Global Gateway, ktorá spája členské štáty EÚ, inštitúcie a finančné zdroje s cieľom realizovať projekty strategického významu v oblastiach ako energetika, infraštruktúra či digitalizácia. Slovenskí exportéri môžu využiť príležitosti zapojiť sa do tendrov na subdodávky alebo realizovať vlastné projekty s podporou Eximbanky.
Jedným z konkrétnych úspechov Eximbanky je podpis Memoranda o spolupráci s KazakhExportom, čo vytvára základ pre podporu projektov spoločného záujmu. Táto spolupráca otvára slovenským firmám nové možnosti zapojenia sa do realizácie projektov v Kazachstane, čo je ďalší krok k prehĺbeniu obchodných vzťahov v regióne Strednej Ázie.