„Od konca roku 2020 zastávame názor, že reálna ekonomika je príliš malá pre finančné a ekonomické programy vlád, centrálnych bánk a zelenú transformáciu,“ uviedol Steen Jakobsen, hlavný ekonóm a CIO Saxo Bank, v prognóze tejto banky na prvý štvrťrok 2022.

Úzkym hrdlom ekonomického rastu je podľa neho súčasná energetická kríza. Je spôsobená nedostatočnými investíciami počas desaťročí, najmä v oblasti fosílnych palív, ktoré stále poháňajú väčšinu energetických vstupov do ekonomiky.

Pripomenul, že v roku 2021 rástli ceny energií a elektriny v miere, akú sme nevideli od 70. rokov minulého storočia. Ceny elektriny v Európe vzrástli na desaťnásobok dlhodobého priemeru, čiastočne v dôsledku  nižších dodávok palív z Ruska, ale aj nedostatočnej výroby, keďže Nemecko odstavuje jadrové elektrárne a nové zdroje nie sú schopné ich nahradiť.

„Vytvorili sme monštrum, v ktorom politická priorita ísť zeleným smerom poháňa energetickú krízu. Čím dlhšie budeme bez plánu na zabezpečenie hladkej cesty k očakávanej zelenej budúcnosti, tým viac budú naše ekonomiky trpieť v dôsledku nedostatočnej produkcie,“ uviedol Steen Jakobsen.

Ale hoci politici dlho ignorovali potrebu zlepšenia sietí a využívania konvenčnej energie, očakáva už zlepšenie. „Veľkou revolúciou v roku 2022 bude, že začneme budovať našu energetickú budúcnosť na základe realizmu, nie fantázie,“ nazdáva sa šéfekonóm Saxo Bank.

Zastavenie plynu z Ruska by EÚ tvrdo pocítila

Európska únia by bola schopná na krátky čas zvládnuť prípadné zastavenie dodávok ruského plynu, malo by to však pre ňu „vážne ekonomické dôsledky“. Zároveň by musela prijať mimoriadne opatrenia na obmedzenie spotreby. Uviedol to v analýze ekonomický think-tank Bruegel.

Napätie medzi Ruskom a západnými štátmi pre situáciu na Ukrajine zvyšuje obavy z možného zastavenia dodávok ruského plynu. Ak by Rusko odstrihlo EÚ od svojho plynu, ktorý sa na jej celkovej spotrebe podieľa takmer 40 percentami, Únia bude prinútená výrazne zvýšiť dovoz LNG a zaviesť núdzové opatrenia na zníženie dopytu, napríklad odstavovanie výroby.

Zastavením dodávok by najviac utrpeli štáty strednej a východnej Európy, ktoré nie sú v takej miere napojené na západnú infraštruktúru. Kapacita sietí teoreticky umožňuje zväčšiť dodávky plynu z Nórska či zo severnej Afriky, producentské krajiny však možno nebudú schopné zvýšiť ťažbu.

Nedostatok polovodičov obmedzí predaj áut aj tento rok
Zdroj: TASR

Polovodiče znova obmedzia predaj áut

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa