Odpadu sa na Slovensku každoročne vyprodukuje čoraz viac. Aj keď miera recyklácie rastie, množstvo nerecyklovateľného odpadu sa prakticky nemení. V súčasnosti tak približne 50 percent vyprodukovaného komunálneho odpadu končí na skládkach, čo je jedna z najhorších foriem, ako si s ním poradiť. Z odpadu je pritom možné vyrábať napríklad aj energiu. Odpad zároveň nie je fosílnym palivom a jeho spaľovanie odbúrava problém s metánom, ktorý by inak odpad vyprodukoval na skládkach.

Energeticky sa v súčasnosti spracuje na Slovensku približne len sedem percent komunálneho odpadu. Aj keď na trhu je dopyt po budovaní nových zariadení, ministerstvo životného prostredia ako povoľovací orgán je k takýmto zámerom skeptické. Polemika ministerstva s investormi sa dostala až na hranu zákonnosti.

Zamrznutý proces

Medzi väčšie známe projekty patrí aj dvojica zariadení, ktoré plánuje postaviť spoločnosť ewia z portfólia finančnej a investičnej skupiny Wood & Company. Umiestniť ich chce v Šali a neďaleko Trnavy. Obe sú aktuálne v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Povoľovací proces pre šaliansky projekt sa začal na jeseň 2019 a počas dvoch rokov stihol napriek pandémii prejsť všetkými jeho fázami.

„Prebehli verejné prerokovania, bol vypracovaný odborný posudok a máme 16 pozitívnych stanovísk rezortných orgánov, dotknutých orgánov a orgánov miestnej samosprávy aj pozitívny odborný posudok,“ vymenúva Ladislav Halász, regionálny riaditeľ spoločnosti ewia. Posledným krokom je vydanie záverečného stanoviska, na ktoré má ministerstvo životného prostredia zákonnú lehotu 30 dní od odovzdania odborného posudku.

Ladislav Halász
Neprehliadnite

Košický odpad čakajú investície a premena na vodík pre autobusy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa