Problémom so zdražovaním energií a s nedostatkom surovín čelia prakticky všetky firmy, upozornili predstavitelia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) na nedávnej tlačovej konferencii.

Podľa podpredsedu SOPK a riaditeľa holdingu Martimex Júliusa Kostolného niektorí veľkí spotrebitelia energií stoja pred zatvorením fabrík. Ak sa to stane, predikovaný hospodársky rast nebude. Predseda SOPK Peter Mihók upozornil aj na sekundárne dosahy zastavenia firiem na subdodávateľov.

J. Kostolný osobitne pripomenul problémy strojárskych firiem. „Ako som sa bavil s malými firmami, zásoby majú tak na dva mesiace. A potom zavrú prevádzky, lebo nebudú mať zdroje na nákupy, platy zamestnancov, jednoducho dôjde k takémuto obmedzeniu,“ uviedol.

Podpredseda SOPK a riaditeľ spoločnosti Siemens Vladimír Slezák zase pripomenul problémy s čipmi. „Sme finančne zdravá firma, čo však neznamená, že sme na tom dobre,“ povedal a dodal, že peňazí na účtoch má síce firma dosť, ale nemá čipy, ktoré potrebuje prakticky na výrobu čohokoľvek.

Generálny riaditeľ Siemensu Vladimír Slezák
Zdroj: Martin Mikláš
Generálny riaditeľ Siemensu Vladimír Slezák

V tomto smere je podľa neho svet zvrátený. Spoločnosti vyrábajúce telefóny totiž podľa jeho slov majú čipov dosť aj do zásoby, pričom tie chýbajú firmám, ktoré vyrábajú technológie pomáhajúce ľuďom žiť.

Ako uzavrel J. Kostolný, firmy svoje starosti napríklad so zháňaním drobných vstupov potrebných na výrobu zvládnu, ale potrebovali by, aby vláda prijala opatrenia na zmiernenie negatívnych dosahov na ekonomiku a podnikateľskú sféru.

Na snímke predseda Klubu 500 Vladimír Soták počas spoločnej tlačovej konferencie Klubu 500 a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) k dopadu prudkého zvyšovania cien elektriny a plynu na priemyselné podniky v Bratislave 12. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Slovenskí podnikatelia bijú na poplach. Vyzvali na kompenzáciu cien energií, štát má konať

Slováci majú vysoké dlhy a málo peňazí

Podľa správy Allianz Global Wealth Report 2021 a združenia Pracujúca chudoba majú obyvatelia Slovenska druhý najvyšší priemerný dlh v regióne strednej a východnej Európy. Priemerné dlhy Slováka sú vo výške 8 451 eur.

Naopak, kým priemerný Slovák vlastní čisté finančné aktíva vo výške 7 531 eur, priemerný Čech má 21 607 eur a Poliak 9 882 eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa