Sektor prechádza revolučným vývojom a čoraz viac zrastá s informačnými technológiami, na ktoré sa orientuje záplava start-upov. Energie však nestoja úplne bokom. V rôznych domácich súťažiach pre štartujúcich podnikateľov sa objavujú aj projekty zamerané aspoň sčasti na riešenia, ktoré s nimi súvisia. Do podpory start-upov orientovaných na energetické výzvy sa zatiaľ, až na svetlé výnimky, nehrnú ani zabehnuté tradičné domáce energo firmy.
Vzácne mozgy
Na to, aby človek mohol podnikať s technológiami v energetike, potrebuje mať istý typ technickej znalosti a zručnosti, či už v informačných technológiách alebo nových materiáloch. Počet firiem v tejto oblasti je preto obmedzený, okrem iného aj okruhom ľudí, ktorí disponujú takouto výbavou.
„Start-upy v oblasti energetiky a energie sa na Slovensku dajú spočítať na prstoch dvoch rúk,“ hovorí Michaela Jacová, investičná manažérka spoločnosti Neulogy Ventures zameranej na vyhľadávanie start-upov a investície do nádejných projektov.
Drvivá väčšina investorov z fondov rizikového kapitálu sa o firmy v energetike nezaujíma
Nemá na mysli etablované spoločnosti s produktom a klientmi, ktoré majú potenciál expandovať do zahraničia. Naozaj vzácne sú podľa M. Jacovej firmy s globálnym inovačným potenciálom v top oblastiach, ako sú zásobníky a batérie, doprava, inteligentné siete či budovy alebo zvyšovanie účinnosti.
V zahraničí pochádza takýto typ firiem primárne z univerzitného prostredia a z výskumných projektov ako spin-offy, pretože vyžadujú pomerne sofistikované technické znalosti, výskumnú infraštruktúru a širšiu spoluprácu naprieč viacerými odbormi. V slovenských podmienkach často narážajú na problémy s prenosom z akademickej pôdy do praxe.
Technologický mostík
Veľkosť slovenského start-upového podhubia v energetike limituje okrem mozgových kapacít tiež nižšia dostupnosť rizikového kapitálu. M. Jacová ju vysvetľuje aj tým, že investori chcú tomu, do čoho vkladajú peniaze, dostatočne rozumieť. A keďže väčšina ľudí, ktorí sa venujú investovaniu rizikového kapitálu, pochádza skôr z prostredia informačných technológií, sústreďujú sa na to, k čomu sami najviac inklinujú.
„Našťastie, veľa nového sa v energetike deje práve cez informačné technológie, či už je to dátová analytika, riadenie, bezpečnosť sietí, takže aj tu sa hýbeme vpred,“ konštatuje M. Jacová.
„Start-upy v oblasti energetiky a energie sa na Slovensku dajú spočítať na prstoch dvoch rúk,“ hovorí Michaela Jacová Zdroj: Maňo Štrauch
Drvivá väčšina investorov z fondov rizikového kapitálu sa o firmy v energetike podľa nej nezaujíma, nehovoriac o takzvaných anjelských investoroch. Neulogy Ventures je skôr výnimkou, lebo ľudia z firmy sa v prostredí energetiky v minulosti pohybovali a ťahá ich to do tejto brandže.
Investície do energetických start-upov nedominujú ani vo svete. Podľa M. Jacovej sa stačí pozrieť na to, že v porovnaní so špecializovanými fondmi je fondov globálne zameraných výslovne na energiu a energetiku veľmi málo. Spomedzi úspešných start-upov v oblasti energetiky a energie v slovenských podmienkach M. Jacová spomína firmu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?