Koronakríza v segmente zdravotníctva nezasiahla len nemocnice a ambulancie. V pozadí prebieha financovanie nákladov na testovanie a očkovanie. Štát opäť drží poisťovne ako rukojemníkov. Problémy sa prejavujú na zdraví Slovákov. Aj to sú témy rozhovoru s Elenou Májekovou, riaditeľkou sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia v Unione ZP.

Ako vnímate rozpočet smerujúci do zdravotníctva na tento rok?

Už koncom minulého roka sme hovorili, že pozitívny určite nie je. Predpoklady sú extrémne optimistické. Ministerstvo financií počítalo s nárastom zamestnanosti na rozdiel od Národnej banky Slovenska, ktorá predpokladá pokles o 1,3 percenta. 

Keby nezamestnanosť naozaj vzrástla, o koľko by prišla poisťovňa s každým percentom rastu nezamestnanosti?

Určite je to v miliónoch, presne to však závisí od viacerých faktorov: koľko podnikov zanikne, koľko nezamestnaných pribudne, ako sa budú vyvíjať OČR, či zamestnaní budú alebo nebudú doma a aké budú mať príjmy. Tých scenárov je veľa, nikto nevie presne predvídať, čo sa stane. Ľudia sú optimistickí, lebo prišla vakcína. Dúfajú, že situácia sa zlepší, ale tým, že prichádzajú nové mutácie koronavírusu, je veľmi ťažké predvídať, ako to nakoniec bude.

Predpokladám, že čo sa týka rozpočtu, je tam nejaká rezerva. Tou kľúčovou otázkou je, ako sa použije. Či jednostranne pre štátnu poisťovňu, alebo pre všetky poisťovne naraz. Je v tejto téme nejaký posun?

Nie je. Keď hovoríme o covide, ten je momentálne najkritickejší, lebo je najnákladnejší. Náklady na PCR testovanie, očkovanie či antigénové testy nie sú v rozpočte započítané. A pritom narastajú. Paradoxne, programový rozpočet pre zdravotníctvo v roku 2021 predpokladá, že sa ušetrí desať miliónov eur na SVLZ, kam patrí aj laboratórna diagnostika covidu. Nie sú kryté ani vysokopravdepodobné dodatočné náklady na pacientov, ktorí budú mať trvalé následky na telesnom či duševnom zdraví po prekonaní covidu. Respektíve dodatočné náklady na odloženú zdravotnú starostlivosť či následky jej odloženia. Na túto skutočnosť sme upozornili aj ministerstvo. V rozpočte je viac ako miliardová rezerva na dosah covidu-19, ale týka sa všetkých oblastí hospodárstva. Dúfame, že z nej dostatočnú časť pridelia práve zdravotníctvu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa