Kríza spôsobená koronavírusom je pripomenutím toho, že z času na čas prichádza obdobie, keď sa veci menia rýchlejšie a razantnejšie, ako by komukoľvek ešte pred pár týždňami napadlo.

Práve vtedy dostáva otázka, ako dlho vydržíme, zásadný charakter. Ako dlho vytrvajú domácnosti, firmy, banky, štáty, ale aj súštátia fungovať v stave radikálne zmenenej spoločenskej situácie? Pretože čas hrá proti istotám – hrá proti udržaniu pravidiel a vzťahov, ktoré boli dovtedy nespochybniteľné. Hrá proti zabehanému systému, že ľudia pracujú, zarábajú a majú z čoho platiť svoje dlhy. Keď sa táto istota začne strácať, spoločnosť bude čakať najprv menšia, no časom až radikálna zmena. Ako dlho, je otázka, ktorej odpoveď predurčuje budúcnosť.

Mnoho ľudí pobúrili slová Igora Matoviča o trojtýždňovom „vypnutí“ krajiny. Byť dvadsať dní zamknutý doma nelahodí ľudskej povahe. Ide pritom iba o niekoľkotýždňovú izoláciu, no aj tá môže napáchať nenávratné škody na ekonomike, chápaní slobody či roly štátu.

Pritom niekde v pozadí sa formuje zmena oveľa hlbšieho a dlhodobejšieho charakteru. Kým ľudia veria alebo chcú veriť, že súčasná situácia rýchlo pominie a spoločnosť sa vráti k predošlému spôsobu života, každým dňom karantény sa zvyšuje pravdepodobnosť, že nastáva opačný scenár – svet sa zmení. Navždy – a možno na nepoznanie.

Budúcnosť nepozná nikto. Ľuďom neostáva nič iné, ako rozmýšľať nad možnými scenármi vývoja, prisudzovať im určité pravdepodobnosti a na ich základe robiť rozhodnutia. Neistota je opäť kráľom. Jediná istota v tejto situácii je, že neistota a prosperita sú nekompatibilné. Po týždňoch boja s koronavírusom si to začínajú uvedomovať aj politici sediaci na najvyšších priečkach v nadnárodných inštitúciách.

Ekonomika zastala. Ako dlho vydržíme boj s koronavírusom?

Reštaurácie patria medzi najväčšie obete súčasnej krízy. Zdroj: Profimedia

Ekonomika zastala

„Toto je kríza ako žiadna iná,“ konštatuje Kristalina Georgievová, výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu. „Nikdy v histórii fondu sme neboli svedkami toho, že by svetová ekonomika zastala,“ dodáva. Je to podľa jej slov omnoho horšie ako globálna finančná kríza.

Slovensko vyhralo prvú fázu boja s vírusom, teraz prichádza tá druhá, omnoho ťažšia

Ekonomika je stroj, ktorý ovplyvňuje všetko ostatné. Vytvára alebo nevytvára bohatstvo, ktoré sa rozdeľuje medzi ostatných. Ak prúdi do zdravotníctva, dokáže zachraňovať životy. Ak prúdi do školstva, dokáže zvyšovať produktivitu práce. Ak bohatstvo prestane prúdiť, začne vznikať sociálne a politické napätie. Často nasledované zmenou existujúcich väzieb a štruktúr.

Očakávania globálneho hospodárskeho rastu v roku 2020 smerujú k poklesu o tri percentá, omnoho väčšiemu ako počas svetovej finančnej krízy. Pokles HDP nie je jediný ekonomický parameter ukazujúci hrôzostrašnosť súčasného stavu.

Indikátor PMI sledujúci aktivitu v sektoroch výroby a služieb sa prepadol v Európe na historické minimá. Nezamestnanosť, naopak, vzrástla na

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa