Presne pred dvadsiatimi rokmi sa do obchodov začali dostávať aj robotické vysávače. Nevyžadovali si takmer žiadnu interakciu s človekom. V podstate ide o samonavádzací robot, ktorý je navyše vybavený drobným, ale výkonným vysávačom.
Na test sa k nám dostala trojica tých momentálne najvybavenejších. Luxusné vlajkové lode od firiem iRobot, Samsung a Neato. Ich cena je tiež prémiová. Do ktorého z nich sa oplatí investovať?
Úplne na začiatok sa musí každý pokúsiť zodpovedať otázku, či je robotický vysávač druh spotrebiča, ktorý potrebuje alebo ktorý bude vedieť plnohodnotne využívať. Aj ručný vysávač za zlomok ich ceny totiž dokáže povysávať. Ale ruku na srdce, koho táto domáca povinnosť baví? A aj keby, nie každý má čas sa po byte či dome prechádzať na pravidelnej báze.
Robotický vysávač má význam pri ploche aspoň 50 až 60 štvorcových metrov. Garsónku si dokáže ručne povysávať aj lenivec. Ideálny povrch pre robotické vysávače je laminátová alebo drevená podlaha, no poradia si aj s kobercami s krátkym vlasom.
Ak sa po dome alebo byte navyše prechádzajú chlpatí miláčikovia, je robotický vysávač priam nevyhnutný. Až po tomto teste a vyprázdňovaní zásobníkov sme si uvedomili, koľko prachu a chlpov sa nachádza na podlahe, ktorá je na prvý pohľad čistá.
S tým súvisí aj frekvencia vysávania. V klasickej mestskej oblasti nie je vôbec zlý nápad vysávať aj každý druhý deň, pri alergikoch radšej denne. A práve na to sú robotické vysávače ako stvorené.
Stará záležitosť
Robotické vysávače môžu pre mnohých znamenať futuristický spotrebič, ktorý práve vymysleli šialení vedci niekde v NASA. Je pravda, že ide o pomerne starú a už aj bežnú záležitosť. Prvý robotický vysávač predstavil švédsky Electrolux už v roku 1996. Trilobite, ako sa nevšedná novinka volala, sa vďaka svojmu dizajnu ozaj trochu podobal na predhistorický trilobit. Mal nízky výkon a navigoval sa pomocou ultrazvuku. V každom prípade nastavil štandard a postupy, ktoré ostali zachované dodnes a ktoré postupne značky ako iRobot, Samsung, Neato, LG a ďalší stále zdokonaľujú. Napríklad oznamovanie naplneného zásobníka, používanie celého spektra senzorov na orientáciu alebo automatické vrátenie sa do nabíjacej stanice.
iRobot Roomba 980
iRobot je pravdepodobne najznámejšia značka v tomto segmente. Dalo by sa povedať, že zľudovela a pre mnohých ľudí sa iRobot stal synonymom robotických vysávačov. Niet sa čo diviť, tento výrobca má s robotmi dlhoročné skúsenosti, dokonca na armádnej úrovni. Jeho produkty pomáhajú napríklad pyrotechnikom alebo požiarnym jednotkám. Teraz sa už však sústreďujú na domácich používateľov.
iRobot Roomba 980 Zdroj: Irobot
Model Roomba 980 sa u nás začal predávať len v marci. Ide o prirodzenú evolúciu predošlej generácie 800. Ale rozdielov je viacero. Okrem toho, že je to prvý online vysávač tejto značky, pribudla úplne nová forma navigácie a silnejší motor. Ako sa to prejavilo v praxi?
Roomba 980 má okrúhle telo, tak ako všetky ostatné modely tohto výrobcu. Nie je to problém, prach pri stenách a v rohoch pomáha vymetať bočná rotačná metlička. Plastové telo je hutné a vyššia hmotnosť dáva pocit, že nejde o hračku. Na vrchnej časti je hlavné tlačidlo, tlačidlo pre návrat do nabíjacej stanice a na bodové vysávanie. Uprostred je objektív kamery.
Isto mnohým napadlo, že vysávač s webkamerou je za vlasy pritiahnuté riešenie. No nejde o kameru ako takú. Sníma kontrastné body v izbe, na základe ktorých si vytvára mapu prostredia. Nedá sa používať na sledovanie okolia ako pri bežnej kamere. Na ráme je ešte priestorový senzor, rovnaký je aj na nabíjacej stanici.
Odopínanie zásobníka je jednoduché, jeho vyprázdnenie už menej. Dôvodom je štrbinový otvor zásobníka, takže veľké chumáče prachu je nutné vybrať rukou alebo metličkou. Ale to je daň za to, že Roomba je nízka a vojde aj pod nábytok.
Funguje aj bez smartfónu, ale tá pravá zábava sa začne až po zapnutí aplikácie. Je dostupná pre iOS aj Android, slušne spracovaná a prehľadná. Hoci mnoho funkcií neponúka.
Pri prvom zapnutí a zaregistrovaní nabehne pomocník párovania. Pripojenie do domácej siete prebehlo hladko a za pár sekúnd. A potom už stačí jedno kliknutie a vysávač začne pracovať. Prípadne stačí nastaviť, v ktoré dni a o koľkej hodine sa má začať s vysávaním. Ovládanie fungovalo aj cez internet a vysávanie sme bez problémov spustili z električky.
Ani desať aplikácií však nenahradí to podstatné, kvalitné vysávanie. Našťastie WiFi je len bonus, výrobca sa primárne sústredil na hlavnú úlohu. Navigácia v priestore bola ukážková. Roomba 980 je prvý model výrobcu, ktorý konečne vysáva v pravidelných líniách a nebehá po izbe ako biliardová guľa. Je vidieť, ako sa po pár sekundách zorientuje a začne vysávať. Len raz sa stalo, že sme ho po prerušení práce poslali do nabíjacej stanice a asi bol zmätený a netrafil.
Ocenili sme i funkciu Carpet Boost. Inými slovami, plný výkon sa zapne, až keď vysávač detekuje koberec. Na drevenej podlahe by to bolo zbytočné, pretože sací výkon je naozaj dostatočný. Nebojíme sa povedať, že sa priblížil ku klasickým ručným vysávačom.
Tomu zodpovedá aj hlučnosť. Ale pri robotických vysávačoch je to irelevantné. Majú sa používať vtedy, keď nikto nie je doma. iRobot aj pri tomto modeli používa dvojicu gumených valcov namiesto klasických kief. Ukázalo sa to ako lepšie riešenie, hlavne sa prestali namotávať dlhšie chlpy a vlasy. Novinkou je aj funkcia dobitia a vrátenia sa k načatej práci.
Neato Botvac Connected
Kalifornská firma Neato Robotics možno nie je medzi širokou verejnosťou až taká známa. V oblasti robotických vysávačov je to však veľký hráč. Aj na Slovensku je už dostupný ich model Botvac Connected. Bol to vôbec prvý vysávača s WiFi pripojením.
Neato Botvac Connected Zdroj: Neato Botvac
Novinka má polkruhové telo, takže dokáže prísť k stene úplne na doraz. Navyše má pogumovanú kefu takmer po celej šírke. Spolu s bočnou rotačnou metličkou povysával aj nečistoty, ktoré ostatní dvaja konkurenti zanechali.
Botvac Connected má sparťanský dizajn. Priamo na vysávači je len tlačidlo pre bodové vysávanie a hlavný ovládač. Na obsluhu slúži aj malý farebný displej s dotykovými šípkami, ktorých používanie bolo frustrujúce. Sú nepresné a nastaviť plán vysávania pomocou nich bolo utrpením. Našťastie sa všetko dá pohodlne nastaviť a ovládať cez mobilnú aplikáciu.
Oceniť musíme najjednoduchší systém vyberania zásobníka zo všetkých vysávačov. Tvorí väčšinu vrchného krytu, takže je hneď poruke. Jeho vyprázdnenie si však vyžiada metličku. Praktická je aj dobíjacia stanica. Má v sebe integrovaný adaptér, je ťažká, a teda stabilná.
Aplikácia pre iOS a Android je pre slovenský trh dostupná od konca marca. Párovanie prebehlo bez komplikácií a bolo intuitívne. Aj dizajn aplikácie je sparťanský. Okrem štandardných funkcií ako plánovač alebo prepínanie medzi Turbo a Eco režimom má tiež manuálny režim. Na displeji sa zobrazia šípky a vysávač sa zmení na autíčko na diaľkové ovládanie. Aplikácia tiež upozorňuje na stav batérie, zásobníka alebo na vzniknuté konflikty. Aj Botvac Connected sa dá ovládať cez internet.
Renomé si Neato vysávače urobili pre veľmi precíznu navigáciu. Aj Botvac Connected v tom pokračuje. Po spustení sa dostane k stene a začne obchádzať celú izbu. Až potom sa pustí do vysávania v strede, pás za pásom. Ako kombajn na poli. Z testovaných vysávačov sa pohyboval najpomalšie, čo však nepovažujeme za chybu.
Pri práci aj navigovaní pôsobil rozvážne. Hlavne pri cúvaní sa niekedy rád oprel do nábytku silnejšie. No inak bola radosť sledovať ho pri práci. Nemal problém s nižším prahom ani káblami. So samotným výkonom sme nemali problém, v Turbo režime vedel povysávať aj vyšší koberec.
Samsung PowerBot VR9000
Samsung PowerBot VR9000 by na prvý pohľad do tohto testu vlastne nemal patriť. Je to služobne najstarší kúsok a nemá WiFi funkcie. Lenže stále patrí k tomu najlepšiemu, čo kórejský výrobca ponúka. A cenovo je tiež v rovnakej kategórii. Neznamená to, že by to bol nejaký zastaraný model. Naopak, VR9000 si svoju prácu urobil veľmi dobre. Pár mušiek sa však nájde.
Samsung Powerbot VR9000 Zdroj: Samsung
Dizajnovo pôsobí veľmi futuristicky. Hlavne pre cyklónovú technológiu vysávania. Nečistoty zbiera do priehľadného valca na vrchnej časti. Veľmi ľahko sa vyberá a ešte ľahšie vyprázdňuje. Je to ako vysypať nečistoty z pollitrového pohára.
Aj Samsung sa rozhodol pre kefu po takmer celej šírke vysávača. Takže vysávanie je efektívnejšie. Prekvapujúco chýba rotačná metlička. Takže úplne do rohov sa nedostal.
Trochu nelogické riešenie je samostatný adaptér. Nie je súčasťou nabíjacej stanice, takže nie je taká stabilná a potrebné je vyrovnať sa s napájacími káblami. Rozmerné kolesá dokázali vysávač dostať aj na hrubší koberec a prešli prahom bez problémov.
Na ovládanie slúži trojica dotykových tlačidiel a monochromatický displej nad nimi. Na úplné využitie vysávača je však potrebný diaľkový ovládač, ktorý je súčasťou balenia spolu s majákom na virtuálne uzatvorenie priestoru. Podľa gusta sa na ovládači prepína medzi režimami alebo nastavuje plánovač.
Aj VR9000 podporuje manuálny režim, keď sa kurzormi vysávač ovláda ako model autíčka. Špecialitou je svetelné ukazovadlo. Na podlahe sa vytvorí červený bod, ktorý vysávač uvidí a ide na to miesto povysávať. Žiaľ, táto funkcia sa nedá označiť za spoľahlivú. Niekedy tento bod vysávač vidí, inokedy nie a je potrebné natrénovať si, z akej výšky na podlahu svietiť a v akom uhle.
Automatická navigácia fungovala špičkovo. To aj napriek tomu, že VR9000 na to potrebuje skenovať strop. Aj tento model vysáva v pravidelných líniách, takže nevynechal žiadnu časť. S dostatkom výkonu si trúfol aj na koberec. No pri maximálnom výkone niekedy ten najjemnejší prach za sebou rozfúkal. Ak sa na to miesto už nevrátil, nečistoty tam ostali. Preferovali by sme tiež gumenú a nie klasickú kefu, pomaly sa na ňu začali namotávať vlasy.
Záverečné hodnotenie
Všetky tri vysávače sú naozajstné vlajkové lode. Prekvapujúco je WiFi pripojenie praktickým doplnkom. Titul najlepšieho robotického vysávača udeľujeme modelu iRobot Roomba 980. Neato Botvac Connected však ponúka takmer rovnakú úžitkovosť za citeľne nižšiu cenu. Preto vyhráva v kategórii pomer výkon/cena.
Tri najvybavenejšie robotické vysávače | |||
iRobot Roomba 980 | Neato Botvac Connected | Samsung Powerbot VR9000 | |
Sací výkon | – | 43 W | 30 W |
Výdrž na jedno nabitie | do 120 minút | do 120 minút | do 60 minút |
Dĺžka kefy | 210 mm | 277 mm | 311 mm |
Druh navigácie | optické mapovanie priestoru, senzor schodov, senzor nárazu | laserové mapovanie, senzor nárazu, akcelerometer, senzor schodov | optické mapovanie stropu, senzor nárazu, senzor schodov |
Kapacita zásobníka | 0,6 l | 0,77 l | 0,7 l |
Pripojenie na internet | áno | áno | nie |
Hlučnosť | 58 dB (eco režim) | 60 dB | 76 dB |
Rozmery | 351 x 351 x 95 mm | 335 x 321 x 100 mm | 378 x 362 x 135 mm |
Hmotnosť | 4 000 g | 3 700 g | 4 800 g |
Cena | 999 eur | 799 eur | 989 eur |
Plusy | ovládanie smartfónom | v danej kategórii nízka cena | dizajn |
rýchle a výkonné vysávanie | výkon | výkon | |
intuitívne ovládanie | pedantná navigácia | presná navigácia | |
jednoduchá manipulácia so zásobníkom | ideálny zásobník | ||
ovládanie smartfónom | |||
Mínusy | vysoká cena | vyššia hlučnosť | diaľkový ovládač je menej praktický ako mobilná aplikácia |
nepraktické ovládanie priamo na vysávači | vysoká cena | ||
PRAMEŇ: dokumentácia výrobcov |