Národná banka Slovenska (NBS) rozprúdila debatu o prínose finančných sprostredkovateľov. V najnovšej Správe o finančnej stabilite im vyčíta, že úvery, ktoré bankám prinesú, sú rizikovejšie než tie, ktoré klienti vybavia priamo v pobočke. Navyše nedokážu zákazníkom vyjednať lepšiu úrokovú sadzbu. Tá je priemerne o 0,2 percentného bodu vyššia v porovnaní s úvermi na bývanie, ktoré neprejdú cez ruky finančných agentov.

WA 24 archív Drážďany - Na archívnej snímke zo 5. decembra 2018 sú banovky v hodnote 10, 20 a 50 eur. Spoločná európska mena vo štvrtok 4. júna 2020 mierne klesla po výraznom posilnení sa z predchádzajúcich dní. Ráno sa predávala po 1,1219 USD, čo bolo o niečo menej ako v noci na štvrtok. V stredu (3. 6.) sa jej kurz dostal až na 1,1237 USD/EUR, čo bolo najviac od polovice marca. FOTO TASR/DPA


ARCHIV - 04.12.2018, Dresden: ILLUSTRATION - Zahlreiche Banknoten zu 10, 20 und 50 Euro liegen auf ei
Neprehliadnite

Sprostredkovatelia nie sú charita. Pracujú najmä preto, aby dostali províziu

V minulosti sa už viedla diskusia o tom, či je sprostredkovateľ pre klienta prínosom. Ako profesionál by mu mal predložiť najlepšiu ponuku. Problém je v spôsobe odmeňovania. Sprostredkovateľa neplatí klient, ale finančná inštitúcia. Provízia závisí od výšky úveru. NBS tvrdí, že takéto nastavenie odmeňovania sprostredkovateľov motivuje, aby klientov tlačili k čo najvyšším úverom.

Klienti sprostredkovateľov idú nadoraz

Podľa hodnotenia analytikov NBS ľudia, ktorí spolupracujú s finančnými agentmi, si berú vyššie úvery vzhľadom na hodnotu založenej nehnuteľnosti i svoj príjem.

Tiež si oveľa častejšie volia maximálnu lehotu splatnosti a často si požičiavajú maximálne sumy. „Vyššia miera využívania hraničných hodnôt úverových štandardov môže byť dôsledkom snahy o čo najväčší objem sprostredkovaného úveru a vyššiu províziu. Otvára tiež otázku, či poskytnutá služba bola v najlepšom záujme spotrebiteľa,“ tvrdí NBS v správe.

Sprostredkovatelia v posledných dvoch rokoch prinášajú bankám až 60 percent nových úverov na bývanie. Pritom 52 percent z týchto úverov má splatnosť dlhšiu ako 29 rokov. Podľa NBS tak finanční agenti zohrali úlohu pri výraznom raste zadlženosti domácností.

Len v rámci pravidiel

Maklérov takýto pohľad na ich prácu rozhorčil. To, že ich klienti idú pri úveroch často na hranicu možného, je výsledkom poradenstva, vďaka ktorému sa dozvedia, čo všetko si môžu dovoliť. „Úvery a limity schvaľuje vždy oddelenie riadenia rizík každej banky samostatne a sprostredkovatelia žiadnym spôsobom netlačia na banku, aby to schválila, ani nenútia klienta, aby si úver v takej výške zobral,“ vraví predseda Predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Martin Lancz.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa