Kto sa na začiatku roku 2019 rozhodol kúpiť nehnuteľnosť s tým, že sa časom zhodnotí a predá ju drahšie, sa nemýlil. Byty sú aktívum, ktoré sa zhodnocuje. To nie je nič prekvapivé vzhľadom na to, v akej situácii sa trh s bývaním nachádza. Dopyt je výrazne vyšší ako ponuka, hypotéky sú naďalej lacné a záujem o nehnuteľnosti teda ešte viac podporujú. Na Slovensku totiž počas niekoľkých uplynulých rokov zúril medzi bankami ostrý konkurenčný boj, ktorý úrokové sadzby hypoték stlačil pod jedno percento. Tieto faktory však prispeli aj k tomu, že ceny nehnuteľností na Slovensku rástli rýchlejšie ako v iných častiach Európy.

Ceny rastú raketovo, príjmy krokom

Na Slovensku sa k rýchlemu rastu cien bývania pridal relatívne pomalý rast príjmov. Výsledkom je, že v medzinárodnom porovnaní s inými krajinami v Európe je dostupnosť bývania na Slovensku najhoršia. „Rast dopytu po nehnuteľnostiach zrýchľuje ich cenový nárast, čo vedie k znižovaniu dostupnosti bývania vo väčšine štátov Európskej únie. Tak ako na Slovensku, aj v iných štátoch rástli ceny nehnuteľností rýchlejšie ako platy v ekonomike. V rokoch 2020 až 2021 sa Slovensko v ukazovateli zmeny pomeru cien nehnuteľností k príjmom dostalo na prvé miesto zo štátov EÚ. Bolo to spôsobené tým, že ceny nehnuteľností kumulatívne vzrástli o štyridsaťdva percent a priemerná mzda vzrástla len o trinásť percent,“ upozorňuje Národná banka Slovenska (NBS). Pre mnohých záujemcov o bývanie to znamená, že ich pozícia sa postupne zhoršuje. Každý, kto sa rozhodne nehnuteľnosť kupovať v tejto chvíli, potrebuje buď dostatok vlastných zdrojov, alebo musí akceptovať rastúce ceny nehnuteľností.

Dostupnosť bývania sa začala výraznejšie zhoršovať už v druhej polovici roka 2021. Do tohto obdobia mal index dostupnosti bývania skôr vyrovnaný priebeh, keďže rast cien bývania bol do značnej miery kompenzovaný nárastom príjmov domácností a najmä poklesom úrokových sadzieb na úvery na bývanie. V druhom polroku 2021 sa však rast cien nehnuteľností zrýchlil do takej miery, že samotný rast miezd ani nízke úrokové sadzby už nedokázali vykompenzovať zvyšujúci sa podiel splátky na čistej mzde. Situácia navyše zďaleka nie je stabilná a bude sa ďalej zhoršovať. „Pri predpoklade pretrvávania aktuálnych trendov v cenách nehnuteľností a pokračovania nárastu úrokových sadzieb sa dostupnosť bývania už na konci roka 2022 dostane na najnižšie úrovne za posledných desať rokov,“ dopĺňa NBS.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa