V poslednom období došlo k sprísneniu podmienok na hypotekárnom trhu. Pocítili ste už dosah týchto opatrení?

Za august sme predali 41 bytov, za júl 48 a za jún 71. Vo všetkých prípadoch išlo o nadplán. Ak by sme mali hovoriť o vplyve, tak jednoznačne o pozitívnom. Ľudia sa poponáhľali s nákupom bytov a odzrkadlilo sa to aj v predaji. Ak sme správne pochopili cieľ opatrení, jedným z nich bol aj tlak na zníženie ceny nehnuteľností. To sa zatiaľ veľmi neprejavuje a nemyslím si, že ku korekcii cien nakoniec aj dôjde. Čo sa týka zadlžovania obyvateľstva, tomu rozumiem. Je potrebné, aby si ľudia požičiavali na to, na čo majú. Zmenu tak nevnímame extrémne negatívne. Zároveň si však myslím, že sa to dotkne skupiny ľudí, ktorí si na hypotéku kupujú druhý alebo tretí byt, a menej tých, ktorí uspokojujú svoje potreby bývania.

Viete odhadnúť, aké percento ľudí kupuje byty vo vašich projektoch ako investičnú príležitosť?

V našom prípadne je dobrých 90 percent bytov kupovaných na bývanie. Je to dané aj nastavením produktu. Samozrejme, nájdu sa aj ľudia, ktorí kupujú byty špekulatívne. Či už s cieľom získať ho pri štarte projektu a následne ho drahšie predať alebo ho kupujú ako dlhodobejšiu investíciu s cieľom prenajímať ho. Pri tom množstve predaných bytov sa však drvivá väčšina predáva na hypotéku a na bývanie.

Čoraz častejšie vyznievajú upozornenia o príchode novej krízy. Je dnes realitný trh zdravý, resp. do akej miery je zdravý?

Myslím si, že trh s bytmi je z pohľadu čísel i porovnania so situáciou v ostatných krajinách Európskej únie zdravý. Napríklad máme druhý najnižší počet bytov na obyvateľa a zhruba 74 percent mladých ľudí vo veku do 34 rokov býva stále s rodičmi, čo je 1,5-krát viac ako priemer v EÚ. Aj z toho pohľadu je vysoký dopyt po bývaní prirodzený a logický. Formy sú dnes navyše obmedzené, prenájmov a družstevných bytov je málo a zvyčajnou voľbou je nákup vlastnej nehnuteľnosti. Čo sa cien týka, tie prirodzene kopírujú situáciu na trhu, kde sa veľa stavia. To automaticky znamená rast vstupných nákladov. Zvyšujú sa ceny stavebných materiálov, ale aj všetky ostatné vstupy.

Hypoteticky. Ste na krízu pripravení?

Neviem, či sa úplne dá pripraviť na krízu špeciálne v odvetví, kde cyklus jedného projektu je niekoľko rokov, ale po roku 2008 sme určite opatrnejší a snažíme sa portfólio trochu diverzifikovať. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa