Sledujete prepisy správ, ktoré získala polícia z telefónu Mariana Kočnera?

Nie vždy, ale snažím sa mať prehľad o tom, čo tam bolo.

Ako to na vás pôsobí?

Je to zhmotnený svet, o ktorom som hovoril už niekedy v auguste alebo septembri 2015. Napísal som tri blogy o našej spravodlivosti a o tom, čo sa tu deje. V tom období to ešte ľudia nepochopili tak, ako to bolo myslené. Už vtedy som opisoval, ako funguje polícia, prokuratúra a súdy, celé sa to podobalo na rozdelenie sfér vplyvu organizovaných skupín. Písal som aj o tom, že nemusí ísť len o rozhodnutia na základe úplatkov, ale môže to byť horšie, týchto ľudí môžu napríklad vydierať.

S akými reakciami ste sa vtedy stretli?

Ohlas bol zvláštny, chytali sa toho skôr čudní ľudia. Tak som od toho neskôr upustil. Zo strany tých, ktorých sa to týkalo, bola reakcia veľmi prudká. V septembri som blogy vydal a v októbri už na mňa podali tri obžaloby na súde v trestných veciach. Keď si prezriete tie blogy dnes, celý mnou opisovaný svet sa zhmotnil v Kočnerovej Threeme. Navyše stále si myslím, že to, čo je napísané v Threeme, je len povrch. Aby sme získali komplexný obraz, museli by sme si pozrieť napríklad záznamy z jeho kávičkovania.

Myslíte si, že vplyv M. Kočnera bol väčší, ako vyplýva z jeho Threemy?

Skutkovo je tam toho možno popísaného dosť, ale nie je to mnoho z toho, čo robil. Veľa chodil po stretnutiach, vybavoval, cez Threemu si mohol s ľuďmi aj telefonovať. V správach si písali len odkazy, skutočný výkon sa dial niekde inde. Hovorím o jeho fyzickom výkone, to, čo vybavoval či obiehal.

Od ľudí, ktorí sa v Threeme spomínajú, sa skôr dozvedáme, že v správach len priveľmi machroval. Čo si o tom myslíte?

Vezmite si príklad. Keď sa dnes spýtate ľudí na ich stretnutia s Kočnerom niekedy v roku 2010, hovoria, že to bol obyčajný podnikateľ. Ja som obyčajný človek, nikdy som nemal nič spoločné s nejakými zločineckými skupinami, ale už v roku 2010 som vedel, že sa s ním nemôžem stretnúť.

Na začiatku kauzy Glance House vám vyšetrovateľ prípadu hovoril, aby ste sa s ním stretli, pretože vám chce len dobre, no vy ste to odmietli. Prečo?

On [Kočner – pozn. TREND] je ako toxické jablko, keď sa ho chytíte, ste infikovaný. Je jedno, či sa s ním stretnete s dobrým alebo so zlým úmyslom. Po odporučení od vyšetrovateľa som mu zavolal. Keď sa telefonát, o ktorom som sa domnieval, že je monitorovaný políciou, skončil, spísal som správu o priebehu kontaktu.

To sa písal máj 2010 a ja jednoduchý občan som podal písomnú správu o kontakte polícii. O dva dni ma začali trestne stíhať. Dnes všetci hovoria, že on bol v tom čase normálny podnikateľ. A čo vtedy všetci žili vo vesmíre? Nerozumiem tomu. Už vtedy som policajtom hovoril, že mám z tohto kontaktu obavu.

Ako ste sa na M. Kočnera v tom období pozerali?

Nepovažoval som ho za svojho nepriateľa, skôr za človeka, ktorý sa živí podvodmi.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa