Mesto Aš je taký koniec sveta. Za prvej republiky najzápadnejšie mesto Československa, dnes najzápadnejšie mesto Česka. Tretieho októbra 1938 zažilo jeden zo svojich najväčších dní.

Do mesta, ktoré bolo už dva týždne v rukách miestnych nemeckých obyvateľov, ktorí odzbrojili a uväznili českých policajtov a colníkov, a bolo metropolou samozvaného slobodného štátu Ašsko, vpochodovala nacistická armáda. A v jej závese samotný vodca Adolf Hitler.

OTESTUJTE SA: Poznáte rozdiely medzi britskou a americkou angličtinou? Dokážte, že sa vyznáte!
Neprehliadnite

Denník Stredoeurópana: Euroenglish, nová latinčina Európy

Po roku 1945 prišla na rad česká odplata. Nemecké obyvateľstvo bolo presídlené a napriek všetkej snahe, aj v podobe dosídlenia českými krajanmi z ukrajinsko-poľskej Volyne, sa nikdy nepodarilo dosiahnuť viac ako polovičný počet obyvateľov z predvojnového obdobia.

Spolovice prázdne mesto pustlo a od šesťdesiatych rokov ho začali masívne búrať. Predovšetkým v historickom centre, kde mizli desiatky cenných stredovekých domov. To, čo sa ďalšie desiatky rokov odohrávalo, bol prinajmenšom z architektonického a historického hľadiska zločin. Zločin, ktorý zastavil až pád komunizmu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa